Presunúť na hlavný obsah

7 potravín, ktoré vyvolávajú nadúvanie: Začnite jesť potraviny s efektom plochého brucha

Zdravie a relax

Nenávidíte pocit nafúknutia po jedle? Potom ho eliminujte tým, že budete jesť potraviny s efektom plochého brucha a vyhýbajte sa tým, ktoré vás nadúvajú. Ktoré sú však ktoré?

Odborník na výživu prezrádza pre portál health.com zoznam 7 potravín, ktoré nadúvanie vyvolávajú. A jedením ktorých 5-tich mu naopak predchádzate? 

Zoznam 7 potravín, ktoré vyvolávajú nadúvanie 

Brokolica, kapusta, kel

Všetky tieto tri druhy zeleniny obsahujú rafinózu. Ide o cukor, ktorý zostáva nestrávený, kým ho baktérie v našom čreve neskvasia. Výsledkom je plynatosť a nadúvanie. Ak vám však práve tieto druhy zeleniny chutia najviac, odborník má pre vás aj tip:  „Varením akejkoľvek zeleniny vláknina zmäkne a porcia sa zmenší, pretože sa vyvarí časť vody, takže zaberie menej miesta v gastrointestinálnom trakte... Neodstránite ani nezabránite nadúvaniu úplne, ale môžete uľahčiť trávenie tejto zeleniny.“ 

Mohlo by vás zaujímať: Vypuklé bruško môže mať hneď niekoľko dôvodov. Zbavte sa ho na počkanie, nech už je dôvod akýkoľvek

Strukoviny

Toto pre mnohých z nás určite nie je žiadna novinka, ale fakt... Fazuľa spolu so šošovicou, sójovými bôbmi a hráškom sú potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť. Okrem bielkovín obsahujú aj cukry a vlákninu, ktoré naše telo nedokáže absorbovať: „Takže, keď sa strukoviny dostanú do hrubého čreva, vaše črevné baktérie sa ujmú vedenia a pochutnávajú si na nich. Tento proces vedie k plynatosti, ktorá vám môže nafúknuť pás,“ objasňuje odborník. 

Mliečne výrobky

Ak máte pocit plynatosti po niekoľkých plátkoch syra alebo miske cereálií s mliekom, môžete mať intoleranciu na laktózu: „To znamená, že vášmu telu chýbajú potrebné enzýmy na rozklad laktózy (cukor, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch).“ Aby ste tomuto predišli, môžete vyskúšať bezlaktózové alebo nemliečne alternatívy. 

Jablká

Jablko denne je vraj pre zdravie alfa, omega. Avšak ani to nezabráni tomu, aby niektorí z nás pociťovali po jeho zjedení nadúvanie: „Jablká s vysokým obsahom vlákniny obsahujú aj fruktózu a sorbitol, cukry nachádzajúce sa v ovocí, ktoré mnohí ľudia netolerujú.“ Výsledkom je opäť plynatosť.

Čítajte tiež:  3-dňový detoxikačný plán, ktorý vás zbaví nafúknutého bruška: Toto naozaj funguje

Slané jedlá

„Jedenie potravín s vysokým obsahom sodíka môže spôsobiť zadržiavanie vody, čo vás môže nafúknuť,“ hovorí odborník. Vyhnúť sa však sodíku v potravinách nie je také ľahké. Sodík sa vkráda do väčšiny spracovaných a balených potravín, vrátane polievok, chleba a ďalších,  iných prekvapivo slaných potravín

Zoznam 5 potravín, ktorými najlepšie predídete nadúvaniu 

Uhorka

Uhorky mnohí používajú na zníženie opuchov pod očami. No môžete ich jesť aj vtedy, aby ste mali ploché brucho: „Obsahujú totiž kvercetín, flavonoidný antioxidant, ktorý pomáha znižovať opuchy,“ prezrádza odborník. 

Banány

Všetky potraviny bohaté na draslík, nielen banány, ale aj avokádo, kivi a pomaranče či pistácie zabraňujú zadržiavaniu vody reguláciou hladiny sodíka v našom tele. Preto dokážu znížiť nadúvanie spôsobené soľou. Banány majú okrem iného aj vlákninu, ktorá môže zmierniť alebo zabrániť zápche: „Nadúvanie môže byť spôsobené aj zápchou. Ak nie ste schopní eliminovať odpad v tráviacom trakte, vedie to k nafúknutému bruchu,“ objasňuje odborník. 

Papája

„Enzým v papáje, papaín, pomáha rozkladať proteíny v našom tráviacom systéme, čo uľahčuje trávenie.“ Odborník tiež dodáva, že papája má aj protizápalové vlastnosti ako aj vlákninu, ktorá podporuje silný tráviaci trakt. „Papáju jedzte celú a čerstvú alebo rozmixovanú do smoothie,“ dáva malý tip. 

Neprehliadnite: Nafúknuté bruško straší v lete ešte viac: Vďaka týmto potravinám to však nemusí byť váš problém

Špargľa

Špargľa je doslova superpotravina proti nadúvaniu. Hoci ako vieme z nej dosť zapácha moč, zároveň vás núti močiť a tým pomáha z tela spláchnuť všetku prebytočnú vodu. Tak vám uľaví od nepohodlia a nadúvania: „Obsahuje tiež prebiotiká, ktoré pomáhajú podporovať rast dobrých baktérií. To zase pomáha udržiavať zdravú rovnováhu v našom tráviacom systéme, a tým sa znižuje alebo zabraňuje nadúvaniu,“ objasňuje ďalej. 

Jogurt s probiotikami

Dostaňte probiotiká do svojho tráviaceho traktu. Práve tie pomáhajú regulovať trávenie, podporujú jeho celkové zdravie. Dajte si napríklad na raňajky probiotický jogurt. Doplňte ho o čučoriedky, med alebo granolu a máte skutočne zdravý začiatok dňa, ktorý vás nenafúkne a zachová ploché brucho. 
 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe