Presunúť na hlavný obsah

Snažíte sa odstrániť pridaný cukor z vášho jedálnička? Takto to dokážete už za jeden mesiac

Zdravie a relax

Cukor sa nikdy nepovažoval za práve zdravú potravinu a v poslednej dobe sa naň upozorňuje stále viac. Ak sa práve snažíte zo stravy odstrániť pridaný cukor, s týmto mesačným plánom sa vám detox môže podariť. Čoho sa musíte pri tom držať?

Ak to s ním preháňate, majte sa na pozore 

Nové poznatky hovoria o tom, že ak to s pridaným cukrom preháňate, môžete očakávať vysoký cholesterol, krvný tlak a väčšie riziko rakoviny, cukrovky a srdcových chorôb. Nehovoriac o neželanom prírastku na váhe. Takže, ak sa vám ho podarí vylúčiť zo svojho jedálnička, zlepšíte svoje zdravie, zoštíhlite pás a načerpáte energiu. Za pokus to stojí, čo poviete? 

Dnes jeme viac cukor než kedykoľvek predtým 

Cukor by sám o sebe ani taký problém nebol. Problémom je podľa odborníka osloveného portálom health.com to, že v súčasnej dobe jedáva väčšina ľudí viac cukru než kedykoľvek predtým: „Priemerný človek skonzumuje asi 20 čajových lyžičiek pridaného cukru denne, čo predstavuje 300 kalórií. To je asi štyrikrát viac než množstvo odporúčané väčšinou odborníkov na zdravie,“ prezrádza. 

Mohlo by vás zaujímať: Kedy zaradiť cukor do jedálnička? Ak sa snažíte schudnúť a nechcete kilá navyše, neoplatí sa ho úplne vyradiť

Vyhnúť sa pridanému cukru je ťažké rovnako poznať rozdiel 

Vyhnúť sa pridanému cukru v zakúpených potravinách ako sú obľúbené pečivá, omáčky a koreniny, je skutočne veľmi ťažké. Ťažké je tiež rozlúštiť rozdiel medzi cukrami a druhmi, ktoré sa prirodzene nachádzajú v celých potravinách. Za zdravé sa považujú prirodzene sa vyskytujúce cukry ako je fruktóza v ovocí a laktóza v mliečnych výrobkoch. Obsahujú totiž živiny s metabolickými výhodami, ako je vláknina a antioxidanty. Pridané cukry, sladidlá,  pridávané do jedla kvôli chuti, takéto výhody nemajú.

Odborníci preto prišli s 30-dňovým detoxom ako sa zbaviť pridaného cukru čo najbezbolestnejšie, bez väčších abstinenčných príznakov. Čo musíte dodržiavať?

Začnite v malom

Ak by to bolo na začiatok pre vás veľmi zložité, znižujte príjem pridaných cukrov postupne. Pamätajte však na to, že dve čajové lyžičky kryštálového cukru predstavujú zhruba osem a pol gramu hmotnosti. 

Čítajte tiež: Koľko cukru denne je zdravé? Porovnajte si tieto množstvá, aby sa vám neukladal do tela ako obrovské tukové zásoby

Raňajky sú dôležité

Vaše raňajky však musia obsahovať bielkoviny, komplexné uhľohydráty, potraviny bohaté na vlákninu, zdravé tuky ako orechy, ryby, avokádo. Len takéto raňajky vám udržia vyváženú hladinu cukru v krvi a budete predchádzať chuti na sladké po celý deň. 

Jedzte viac ovocia

Prečo? Lebo konzumáciou len prírodných prirodzených cukrov ako sú v melóne, bobuľovom ovocí či banánoch, dokážete uspokojiť tiež chuť na sladké. A získate k tomu naviac aj spomínané antioxidanty a vlákninu

Vymeňte nápoje

Vymeňte ovocné a balené nápoje. Práve tie sú záludným zdrojom pridaného cukru. Namiesto sladených nápojov si doprajte vodu s citrónom, s ovocím, či nesladený čaj. 

Neprehliadnite: 5 veľkých mýtov o uhľohydrátoch, ktorými nás kŕmia: Práve tie možno stoja za tým, že nemôžete schudnúť!

Zostaňte hydratovaní po celý deň 

Dehydratácia môže zvýšiť túžbu po cukre. Pre informáciu, muži by mali počas dňa vypiť asi 3,7 litra vody, ženy aspoň 2,7 litra. 

Chceli by ste tiež vyskúšať mesačný detox od pridaného cukru?

spolu hlasovalo 136 ľudí

Áno
123
Nie
6

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe