Presunúť na hlavný obsah

10 vecí, ktoré ste doteraz zrejme o princeznej Diane netušili: Mala prezývku Duch, milovala tanec a nenávidela Charlesa

Zahraničné celebrity

Princezná z Walesu menila dejiny britskej monarchie a ovplyvnila životy mnohých ľudí. Čo definovalo jej život a čo ste zrejme o nej netušili?

1. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala 7 rokov

Dianini rodičia, Frances Shand Kydd a Edward John Spencer sa rozviedli, keď mala len sedem rokov. Mali búrlivý vzťah a ako niektoré z dôvodov ich rozchodu boli podvádzanie a fyzické týranie.

2. Chcela byť baletkou, no bola príliš vysoká

Diana študovala balet a chcela sa stať profesionálnou tanečnicou, ale vyrástla príliš vysoká na to, aby pokračovala. Dianina učiteľka baletu Anne Allan vždy hovorila, že Diana mala tanec v duši. Uvedomovala si čistý pôžitok, ktorý jej to dávalo.

3. Lady Diana sa stala potom, čo jej otec zdedil titul

Diana sa stala Lady Dianou Spencer v roku 1975, po tom, čo jej otec zdedil titul. Lady Di sa stala jej prezývkou v období, keď získala titul princezná z Walesu, keď sa vydala za princa Charlesa.

Neprehliadnite: Jeden z najobľúbenejších vianočných filmov Láska nebeská: Niektoré fakty z nakrúcania vás skutočne ohromia

4. Škola nebola jej silnou stránkou

Až do svojich 9 rokov sa Diana vzdelávala doma a potom navštevovala internátnu školu. Dvakrát zlyhala na skúškach na O-Level a odišla zo školy, keď mala 16 rokov. Jeden semester navštevovala školu vo Švajčiarsku, kým spoznala princa Charlesa.

5. Pracovala ako opatrovateľka a učiteľka

Predtým, ako sa Diana stretla s princom Charlesom a stala sa princeznou, pracovala v mnohých zvláštnych zamestnaniach, vrátane opatrovateľky a učiteľky. Za hranie s deťmi, pranie bielizne a upratovanie dostávala len 5 dolárov na hodinu. Pracovala tiež ako učiteľka materskej školy na čiastočný úväzok, v londýnskej oblasti Pimlico.

6. Bola prvou kráľovskou nevestou, ktorá mala platenú prácu

Keď sa v roku 1981 vydala za princa Charlesa, Diana sa stala vôbec prvou kráľovskou nevestou, ktorá mala pred zásnubami s dedičom platenú prácu. (Vovodkyňa z Cambridge zase bola prvou kráľovskou nevestou, ktorá získala univerzitný titul).

7. Mala prezývku Duch

Diana mala rôzne prezývky, no najviac používana bola Duch (skratka pre Vojvodkyňa - po anglicky Duchess), Lady Di, People's Princess (Princezná ľudu), Princess of Hearts (Princezná ľudských sŕdc), Shy Di (Plachá/Nesmelá Di).

8. Nenávidela Charlesa

Potom, čo sa prejavila aféra jej manžela s Camillou, Diana ho začala nenávidieť. Veľmi dobre si uvedomovala, že za jej psychické ťažkosti môže Charles, rovnako aj problémy s bulímiou. Ona ho milovala, no on ju podvádzal. Následne sa však naladila na jeho vlnu a začala si rovnako užívať s mužmi aj ona.

 

9. Vždy napísala ďakovnú pohľadnicu

Diana bola známa tým, že písala ďakovné pohľadnice každému, kto jej dal darček. Údajne napísala ďakovné listy tisíckam ľudí, ktorí princovi Williamovi po jeho narodení priniesli darčeky. Dnes sa niektoré z jej ručne písaných listov vydražili za cenu od 2 000 do 20 000 USD, v závislosti od obsahu a jedinečnosti.

10. Svojim deťom zanechala významné finančné dedičstvo

Diana zanechala Williamovi aj Harrymu pozostalosť 21 miliónov eur. Zatiaľ čo majetok sa po jej smrti rozdelil medzi dvoch princov rovnomerne, Harry neskôr použil značnú časť svojho podielu na to, aby začal so svojou manželkou Meghan Markle v Spojených štátoch nový život, po tom, čo bol finančne odrezaný od kráľovskej rodiny.

"Mám to, čo mi zanechala mama a bez toho by sme to nedokázali,“ povedal Harry v rozhovore pre Oprah.

Mohlo by vás zaujímať: Láska nebeská po 20 rokoch: Do koho bol Hugh Grant počas natáčania filmu tajne zamilovaný?