Presunúť na hlavný obsah

Zvyky, ktoré počas Vianoc princezná Diana milovala: V tomto posolstve pokračujú aj jej synovia

Zahraničné celebrity

Princezná Diana považovala Vianoce za najčarovnejšie sviatky a naozaj si tento čas, najmä odkedy sa stala mamou užívala. Aké tradície milovala a aké boli jej sviatočné rituály?

Láska začína tam, kde sme schopní prestať myslieť na seba a ochotní urobiť niečo pre druhého

Členovia kráľovskej rodiny sú známi sviatočnými tradíciami, od bohatých jedál, písania listov cez povinné bohoslužby až po to, v akom poradí prichádzajú do paláca na Vianoce. Dostávajú konkrétne časy a dni, kedy majú prísť, pričom tí s nižším postavením sú tam vždy ako prví a najvyšší dorazia až tesne pred kráľom. A hoci je väčšina týchto praktík náležite formálna, existujú aj tie uvoľnenejšie, ktoré priniesla do rodiny práve princezná Diana a jej synovia sa snažia jej posolstvo šíriť ďalej. 

Vianoce boli pre kráľovskú rodinu vždy výnimočným obdobím. Keď boli princ William a princ Harry malí, Diana sa snažila o to, aby aj napriek povinnostiam vnímali toto obdobie ako čarovné a kúzelné. V liste z roku 1990 sa podelila o to, ako veľmi jej synovia tento sviatok zbožňujú.

"Chlapci sú nadšení z vyhliadky na Vianoce už večer vždy hľadajú všetky balíčky, ktoré by im mohli prísť do cesty!"

Mohlo by vás zaujímať: Mama vojvodkyne Kate vyzerá ako bohyňa: Má po šesťdesiatke, no tehličky na brušku

Čo sa týka osláv, monarchovia majú roky pri výmene darčekov jedno milé pravidlo: čím lacnejšie, tým lepšie. Keďže väčšina členov kráľovskej rodiny už pravdepodobne má všetko, čo by si mohla želať, dáva zmysel, že darovanie neberú príliš vážne a ide skôr o to, vyčarovať tomu druhému úsmev na tvári. Pokiaľ vás to prekvapuje, nie ste sami.

Princezná Diana pred prvými Vianocami s princom Charlesom v roku 1981 nevedela o tejto tradícii a darovala princeznej Anne drahý kašmírový sveter. Anna jej na oplátku dala držiak na toaletný papier. Diana sa však rýchlo chytila, najmä čo sa týka jej synov. Jeden rok vložila Harrymu do pančuchy falošné psie hovienka a švagrinej Sarah Ferguson kúpeľňovú podložku s leopardím vzorom.

Diana zbožňovala tradíciu vianočných raňajok s deťmi a vždy sa im snažila pripraviť niečo výnimočné. Urobila však aj porciu navyše a tú odniesla na ulicu, pre niekoho, kto také šťastie ako oni nemal. Aj takto chcela deťom ukázať, o čom sú skutočne najkrajšie sviatky roka. Chcela, aby pochopili, čo je to nezištná pomoc, že treba vedieť podať pomocnú ruku iným bez vlastných očakávaní a aj to, čo dokáže sila dobra, lásky a spolupatričnosti.

Veď láska začína tam, kde sme schopní prestať myslieť na seba a ochotní urobiť niečo pre druhého. A toto jej posolstvo odovzávajú Harry a Wiiliam ďalej odkedy ich mama odišla.

Po Dianinej smrti v roku 1997 nadobudol sviatok pre bratov ešte výraznejšiu hodnotu. Ako dospelí obaja princovia pracovali s osirelými deťmi a v roku 2019 sa Harry prezliekol za Santu, aby odovzdal video odkaz pre Scotty's Little Soldiers, ktorý podporuje deti padlých britských vojakov. Skrátka mama ich naučila, aké dôležité je aj napriek sláve, zostať nohami pevne na zemi. 

Čítajte tiež: Keď mal princ William krátku pauzu s Kate, pokúšal sa chodiť s touto ženou: Odmietla ho, potom bola hosťom na jeho svadbe