Presunúť na hlavný obsah

Pred rokom umrela kráľovná Alžbeta II.: Budúci kráľ William mal 40 rokov na to, aby sa od babky naučil to najcennejšie

Zahraničné celebrity

Svet si dnes pripomína smutné výročie. Ôsmeho septembra 2022 odišla na večný odpočinok kráľovná Alžbeta II., ktorá svojej rodnej Británii kraľovala sedemdesiat rokov. Tým sa do histórie zapísala ako najdlhšie vládnuca panovníčka britskej monarchie. A jej vnuk - princ William - mal celých štyridsať rokov na to, aby sa od babičky naučil to najcennejšie.

Britská monarchia patrí medzi najsledovanejšie kráľovské rodiny vôbec. Preto smrť Alžbety II. zasiahla nielen Britov, ale i ľudí naprieč svetom. Po kráľovninej smrti sa ujal trónu jej syn Charles, ktorý vládne pod menom Karol III. 

Karol III. je otcom dvoch synov a princ William nesie status toho prvorodeného, čím mu prislúcha prevzatie tónu po otcovi. Russell Myers, expert na kráľovskú rodinu, už vlani povedal, že Alžbeta II. vkladala do Williama dôveru. A princovi rovnako verí jeho otec. "Williama plne podporuje, aby bol jeho nástupcom. Chce, aby sa s ním učil veciam, aby potom vedel zaistiť ich budúcnosť," vysvetlil Myers pre britský Mirror. 

William svoje postavenie v monarchii berie zodpovedne a preto v tomto smere neváhal sledovať svoju starú mamu. "Myslím si, že kráľovná ho (Williama) pripravila dosť. William v priebehu rokov povedal, že mal možnosť sledovať kráľovnú pri práci a nasledovať jej príklad. To je jedna z veľkých výhod dedičnej monarchie," zhodnotil expert na britskú kráľovskú rodinu Hugo Vickers.

Mohlo by vás zaujímať: Britský kráľ nechce, aby jeho vnúčatá chybovali v láske ako on: Ako znejú jeho životné múdra očami expertky?

40 rokov na učenie sa od babky

Keď kráľovná Alžbeta umrela, princ William mal štyridsať rokov. To podľa experta znamená, že sa od nej mohol učiť celé štyri dekády - a to aj za zatvorenými dverami. Budúci kráľ sa má možnosť učiť aj od svojho otca, napokon kráľ Karol III. si uvedomuje, že vzhľadom k jeho veku nebude vládnuť dlhé desaťročia. Preto i on dbá, aby sa William na svoju rolu v monarchii patrične pripravil. 

Neprehliadnite: Ich reč tela hovorí viac, než sto slov: Vzťah Williama a Kate len potvrdzuje, že za každým úspešným mužom stojí milujúca žena

"William je postavený z kráľovninej formy. Je oveľa menej kontroverzný ako jeho otec… William bude vedieť, kedy a ako byť diskrétny - podobne ako jeho stará mama," uviedol ďalší expert na monarchiu Howard Hodgson. Jeho slová priniesol denník Express. 

- Najčítanejšie -