Presunúť na hlavný obsah

3 tipy od behaviorálneho terapeuta: Takto si udržíte zdravú váhu v dlhodobom kontexte

Zdravie a relax

Aký je podľa vás najefektívnejší spôsob, ako si dlhodobo udržať zdravú váhu? Povieme vám len toľko, že to tajomstvo rozhodne nie je v konkrétnej diéte, detoxikácii organizmu alebo nejako cvičebnom pláne. V skutočnosti je to o tomto...

Sila funkčného tréningu 

Ako prezrádza hneď na úvod pre portál mindbodygreen.com behaviorálna terapeutka, tajomstvo udržania zdravej váhy nie je v tom, čo by sme tipovali ako prvé. Nie je to cvičebný plán, detoxikácia organizmu ani špecifický typ diéty. Pointa je vo vizualizácii, ktorá je len kúskom skladačky, pokiaľ ide o reguláciu hmotnosti. Odborníčka hovorí o sile funkčného tréningu, ktorý je skúmaný v zahraničí už cez dve desaťročia, napriek tomu sa o ňom len málo hovorí na verejnosti. 

Odborníčka tiež zdieľa tri konkrétne tipy na precvičenie funkčného tréningu v každodennom živote, ktorý nám dokáže zabezpečiť zdravú váhu v dlhodobom kontexte. Ktoré to sú? 

Mohlo by vás zaujímať: Aká je ideálna váha vzhľadom na vašu výšku? Odborník prezradí, ktorá je tá správna a ako to zistiť

Použite svoje zmysly

Chcete dosiahnuť zdravú váhu? Predstavte si zdravšie stravovanie. Podľa odborníčky je prvým krokom vytvorenie si pohlcujúceho obrazového zážitku vždy, keď sa stretnete s pokušením: „Premýšľam o tom, kedy som naposledy mala sušienku a predstavím si jej váhu v ruke. Cítim jej vôňu. Môžem očakávať, že si z nej uhryznem veľké sústo a aký dobrý pocit to bude,“ opisuje. Na základe toho si vytvoríte to, čo ona nazýva „vypracúvaná invázia“, pri ktorej si tieto obrázky predstavíte tak, aby sa zamerali na váš cieľ. Napríklad hneď za prvou myšlienkou o sušienke si poviete, že dúfate, že budete jesť zdravšie, aby ste dlhšie žili. Predstavte si, ako sa hráte s vnúčatami. Predstavte si ich smiech, ako sa rozprávajú, aký je to pocit? „Vytvorením ďalšieho pohlcujúceho zážitku so zameraním na váš konečný cieľ prerušíte ten bežný zážitok podobný tranzu, ktorý má tendenciu prísť s pokušením,“ dodáva na margo prvého tipu. 

Čítajte tiež: 4 potraviny, ktoré zvyšujú hladinu hormónu potrebného pre efektívne chudnutie: Pridajte ich do stravy a kilá pôjdu dolu

Nájdite svoje podnety

Ďalším krokom je výber vašich podnetov. Keď identifikujete tieto podnety, môžete ich použiť ako chvíľku zastavenia sa pri prijímaní určitých rozhodnutí, a nie jednoducho konať podľa inštinktov: „Napríklad tým podnetom môže byť chladnička a jedlo v nej. Predstavíte si, že ju otvárate, čo vidíte, keď ju otvárate... Máte na výber, akú budúcnosť chcete. V ideálnom prípade tieto signály prerušia vaše staré zvyky ako je napríklad večerný nájazd na chladničku,“ objasňuje ďalej. 

Dýchajte

To najlepšie nakoniec: „Svoje sedenia vždy začínam dýchaním. Dych o nás prezrádza toľko, koľko si ani neviete predstaviť. Preto vždy začínam sedenia meraním dychu ľudí,“ hovorí odborníčka. Konkrétne odporúča počítať počet nádychov a výdychov za minútu: „Ak dýchate rýchlosťou 22 dychov alebo vyššou, ste skutočne v úzkostnom stave a ľahko sa spustíte,“ pokračuje. V ideálnom prípade by ste mali mať 4 nadýchnutia  za minútu. Pretože ako hovorí ďalej, keď dýchate so zámerom, je pravdepodobnejšie, že urobíte úmyselnejšie rozhodnutia: „Pomáha nám to vrátiť sa späť do našich tiel. Toto napríklad nechám ľudí praktizovať predtým než budú jesť, aby si jedlo mohli lepšie vychutnať,“ poznamenáva. 

Neprehliadnite: Naše emócie ovplyvňujú aj to, koľko tuku a ako rýchlo priberáme: Zmeňte tieto návyky a zmení sa aj vaša postava

Či už sa chcete zaviazať k výživnejšej strave, obmedziť negatívne myšlienky alebo zvýšiť výkon pri cvičení, funkčný zobrazovací tréning môže byť to, čo potrebujete, aby ste konečne prešli cieľovou čiarou: „Musíte mať emocionálny vzťah k svojmu cieľu. Keď v tom nie je myseľ, vaša motivácia rýchlo klesne.“ Dodáva na záver. 

Vyskúšali ste už v boji proti svojim chutiam práve silu funkčného tréningu?

spolu hlasovalo 20 ľudí

Áno
5
Nie
15

 

- Najčítanejšie -