Presunúť na hlavný obsah

3 tipy pre nájdenie ideálneho stravovacieho plánu pre vaše telo: Každý je jedinečný a potrebuje iné jedlo

Zdravie a relax

Moderný svet je doslova zaplavený výživovými radami o tom, čo by sme mali a nemali jesť. Mnohí veria, že existuje jediná optimálna strava, ktorá funguje pre každého. Telo každého človeka je však jedinečné. Ako si viete teda nájsť ten správny stravovací plán pre to svoje?

Ako informuje odborník pre portál mindbodygreen.com, potreby výživy sa menia v závislosti od jedinečných potrieb, cieľov a životného štýlu jednotlivca. Do úvahy by sa podľa neho mali vziať tri faktory, ak sa rozhodnete hľadať optimálnu stravu pre svoje telo, organizmus. 

Mohlo by vás zaujímať: Trendový plán, ktorý posúva telo do pôstneho režimu a ťaží z neho: Počuli ste už o ProLon diéte?

Bio-individuálnosť

Podľa odborníka ľudské bytosti sú jedinečné, s rozdielmi v biochémii, genetike a zdravotnom stave. Individuálny prístup k výžive založený na bioindividualite je dôležitý. Samozrejme, že existujú isté stravovacie zásady, ktoré prospejú takmer každému. Medzi ne patrí napríklad vyhýbanie sa rafinovanému cukru, obmedzenie olejov zo semien či konzumácia dostatočného množstva bielkovín, kvalitných tukov a základných mikroživín: „No individuálne reakcie na rôzne stravovacie návyky sa môžu značne líšiť. Existuje niekoľko dôvodov pre tieto rozdiely v odpovediach. Jednou z najväčších je naša genetika. Naša genetika môže zohrávať úlohu vo veciach, ako je to, ako reagujeme na stravu s vysokým obsahom tukov, ako citliví sme na chemikálie na ochranu rastlín a dokonca či máme alebo nemáme dostatočný prístup k určitým živinám, ktoré sa nachádzajú v potravinách, ktoré jeme,“ objasňuje odborník. 

Čítajte tiež: Diéta podľa DNA ako nový trend chudnutia: Rovnaká diéta u rovnakých ľudí nemusí viesť k strate hmotnosti

Ďalšou odpoveďou je aktuálny zdravotný stav človeka: „Ak ste napríklad rezistentní na inzulín, budete mať úplne inú odpoveď na cukor v krvi na sladký zemiak ako niekto, kto je citlivý na inzulín. Alebo, ak ste metabolicky nezdraví, pravdepodobne budete oveľa lepšie reagovať na nízkosacharidovú alebo keto diétu ako na sacharidovú diétu, pretože vaše telo nebude tak efektívne metabolizovať sacharidy,“ vysvetľuje odborník ďalej. 

Osobné ciele

Vaše osobné ciele ovplyvnia aj vašu ideálnu stravu: „Ak je vaším hlavným cieľom napríklad zlepšenie kognitívnej výkonnosti, diéta zameraná na chudnutie nemusí byť tým najlepším prístupom. Ak je vaším cieľom dostať hladinu cukru v krvi pod kontrolu, diéta na budovanie svalov s nadbytočnými kalóriami a vysokou frekvenciou jedál vás nepriblíži k vašim cieľom,“ hovorí. No tiež pripúšťa, že často má človek aj viac cieľov. Aj to je podľa neho v poriadku a práve preto by sme sa nemali upísať konkrétnym vzorcom stravovania

Neprehliadnite: Zdá sa vám, že všetci naokolo chudnú a vám to nejde? Takto nájdete ten správny stravovací plán vhodný pre vás

Životný štýl/preferencie

Nakoniec, váš životný štýl a osobné preferencie tiež nevyhnutne ovplyvnia váš výživový plán. Určitý stravovací vzorec nemusí zapadnúť práve do vašej rutiny: „Skvelým príkladom je pôst. Pôst môže byť účinným nástrojom na chudnutie, pretože navodzuje deficit kalórií (okrem iných výhod). Existuje však mnoho iných spôsobov, ako navodiť kalorický deficit, napríklad počítanie kalórií. Ak je vaším cieľom chudnutie, prístup, ktorý zvolíte, by mal vychádzať z vášho životného štýlu,“ prezrádza odborník. Inými slovami... Chcete radšej zjesť polovicu muffinu na raňajky alebo raňajky úplne vynechať? Nemusí nevyhnutne existovať správna alebo nesprávna odpoveď. Naozaj záleží na osobných preferenciách.

 

- Najčítanejšie -