Presunúť na hlavný obsah

Zmysel eliminačnej diéty: Odborníci vysvetľujú, ako ju urobiť správne, aby mohla byť odpoveďou na vaše brušné problémy

Zdravie a relax

Jedlo je palivo, ktoré naše telo potrebuje, aby sme zostali zdraví a vo forme. No niekedy vaše telo neprijíma všetko, čo tak radi jete. To, ktoré je pre vás tabu, vám pomôže objasniť práve eliminačná diéta. Nakoniec môže byť odpoveďou na vaše tráviace problémy.

Zmysel eliminačnej diéty 

Ako prezrádza pre magazín Womenshealth odborníčka na stravu, potravinové alergie, intolerancia alebo citlivosť môžu vyvolať nepríjemné symptómy ako je nadúvanie, plynatosť, ťažká hnačka, zápcha, či nevysvetliteľné zmeny hmotnosti alebo nutričné nedostatky. Tiež dodáva, že niekedy sú to aj problémy ako bolesti hlavy či až migrény, kožné vyrážky, akné, bolesti kĺbov, zmeny nálady, nízka hladina energie, výtok z nosa, žihľavka a svrbenie očí: „Aj keď je možné byť alergický na čokoľvek, najčastejšími páchateľmi sú alkohol, káva, kukurica, mliečne výrobky, vajcia, arašidy a orechy, mäkkýše, sója a pšenica. Nie každý reaguje na tieto potraviny rovnako. Eliminačná diéta, ktorá zahŕňa vyňatie určitých potravín z vašej stravy a ich postupné opätovné zaraďovanie, aby ste identifikovali pôvodcu problémov, vám môže objasniť, ktoré potraviny spôsobujú nepohodlie. Ale keď sa to robí správne, zistenie, čo je pre vaše telo najlepšie, si vyžaduje čas, trpezlivosť, plánovanie a rady odborníkov,“ vysvetľuje odborníčka na stravu

Mohlo by vás zaujímať: Diéta podľa DNA ako nový trend chudnutia: Rovnaká diéta u rovnakých ľudí nemusí viesť k strate hmotnosti

Eliminačná diéta nemá nič spoločné s diétou, treba ju urobiť správne 

Hoci sa nazýva eliminačná diéta, nemá nič spoločné s chudnutím či diétou v tradičnom slova zmysle. Ide o dvojdielny proces, ktorý trvá tri až osem týždňov: „Najprv odstránite potenciálne spúšťače potravín a potom ich opatrne pridáte späť do svojej stravy, aby ste zistili, či sú vinní za vaše reakcie. Niekedy môžu byť príznaky, ktoré sa pohybujú od bolesti brucha po upchatý nos, oneskorené, preto opätovné zavedenie každej skupiny potravín musí trvať najmenej tri dni,“ objasňuje, ako treba previesť eliminačnú diétu správne. Hneď ako sú identifikovateľné „spúšťacie“ potraviny, odborník vám pomôže upraviť stravu, aby sa vám stratili symptómy a zlepšili ďalšie telesné funkcie ako je trávenie, vstrebávanie, mikrobiálna rovnováha a zápaly. 

Čítajte tiež: Plnohodnotná diéta ako protipól ku všetkým výstredným: Konzumácia potravín v tejto forme je kľúčom

Môžete previesť eliminačnú diétu sami? 

Pred vykonaním eliminačnej diéty sa rozhodne poraďte s odborníkom, aby sa mohol uistiť, že diétu vykonávate efektívne a pritom stále dokážete uspokojiť svoje nutričné potreby. Pretože môže nastať aj toto: „Koniec koncov, ak sa rozhodnete skúsiť vynechať lepok, je pravdepodobné, že nedostanete do tela vlákninu, ktorú potrebujete. A ak vylúčite mliečne výrobky, mohli by ste sa vystaviť riziku príliš nízkej hladiny vitamínu D a vápnika. Konzultáciou s lekárom tomuto predídete,“ hovorí odborníčka. 

Na začiatok je vhodné viesť si denník potravín a symptómov 

Pred samotným začatím eliminačnej diéty by ste si mali podľa odborníčky viesť denník potravín a symptómov, aby ste pomohli identifikovať vzorce medzi stravovacími návykmi a symptómami: „To vám a vášmu lekárovi pomôže zistiť, ktoré jedlo alebo potraviny by ste sa mali pokúsiť vylúčiť. Dôležité je jesť normálne a dôkladne si zdokumentovať všetko, čo zjete, aj to, ako sa po zjedení cítite.“ Tento proces by mal trvať aj niekoľko týždňov. Dôležitú rolu zohráva aj čas, kedy sa rozhodnete s týmto procesom začať. Letná dovolenka rozhodne nie tým najlepším časom na niečo takéto. 

Neprehliadnite: Diétna stratégia pre autoimunitných pacientov: Dajte si pozor na potraviny vyvolávajúce zápal v tele a histamíny

Dobrá rada na záver: Pozor na kombináciu eliminačnej diéty a liekov či doplnkov stravy. Napríklad, ak začnete užívať probiotiká súčasne s vylúčením sóje, bude ťažké vedieť, či sa cítite inak kvôli doplnku alebo kvôli vylúčeniu. Inými slovami, eliminačná diéta by mala byť vašou jedinou zmenou životného štýlu v danom čase. 

Vyskúšali ste už niekedy eliminačnú diétu?

spolu hlasovalo 31 ľudí

Áno
7
Nie
24

 

- Najčítanejšie -