Presunúť na hlavný obsah

Zatočte s jesennou depresiou na tanieri: Tieto potraviny zlepšujú náladu a zároveň znižujú aj chuť do jedla

Zdravie

Zlepšenie nálady a zníženie chuti do jedla je pri užívaní si gastro pôžitkov dokonalá kombinácia. Skrátka win - win na všetky strany. Viete, ktoré potraviny si môžete dopriať a dokážu to? Áno, nájdete tam aj sladké hriešnosti.

Našu psychiku, pôsobí množstvo faktorov. A je známe, že práve v jesennom období, nám nálada väčšinou skôr klesá. Aj proti depresii sa dá bojovať úplne jednoducho. Prostredníctvom stravy. Viete však, ktoré potraviny by ste mali zaradiť do jedálnička? Okrem toho, že vám vylepšia deň, pomáhajú aj telu lepšie spaľovať. Nebojte sa, budete môcť aj zhrešiť. 

Škoricové variácie

Ak patríte medzi milovníčky sladkého, teraz si prídete na svoje. Pokiaľ chcete v tomto smere zhrešiť, siahnite po škoricových variáciách. Vďaka látke cinnamaldehyd (je to organická zlúčenina, dodávajúca škorici jej chuť a vôňu), ktorú škorica obsahuje, pomáha k správnemu tráveniu, ale predovšetkým dokáže udržať inzulín, v konštatnej hladine. Tým pádom, náš organizmus nemusí čeliť návalom vlčieho hladu.

Čítajte: Ovocie, z ktorého sa najviac priberá. Možno budete prekvapení, ale niektoré veci robíte presne naopak

Navyše práve škorica dokázeteľne zlepšuje náladu. A to stačí už len jej jedna čajová lyžička. Preto je napríklad ráno, ideálne začať tým, že si zmiešate lyžičku škorice, v deci teplej vody, pridáte pár kvapiek citróna, trošku medu a vypijete.

Prípadne si ju môžete dať do kávy, ale ani škoricové osie hniezdo nie je tabu. Pri ňom však majte na pamäti, jedno a dosť. 

Oriešky a semiačka

Orechy a semiačka sa používajú pri diétach na rýchle zahnanie hladu. No ako bonus, obsahujú aj proteíny, zdravé tuky, vlákninu či tryptofán - teda aminokyselinu, vďaka ktorej vzniká sérotonín, čiže známy hormón šťastia.

Preto ak si ráno robíte raňajkovú kašu, pridajte si do nej namiesto klasického mlieka, napríklad mandľové a navrch dajte oriešky. Poďakuje sa vám vaše telo aj myseľ. 

Banány a bobuľové ovocie

Banány ako také, majú vysoký obsah probiotík a vitamínu B6. Práve ten sa podieľa na vzniku sérotonínu a dopamínu. Ich skvelou vlastnosťou je, že stabilizujú hladinu cukru v krvi.

Prečítajte si: Prechádzka ako cesta ku štíhlej postave: Koľko krokov denne musíte prejsť, aby ste začali spaľovať tuk?

Bobuľové ovocie má zase v sebe množstvo antioxidantov. Tie zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti oxidačnému stresu, znižujú chuť do jedla a zlepšujú trávenie. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe