Takto nás ovplyvňuje jedenie na prázdny žalúdok: Radšej sa mu vyhýbajte, aby ste zbytočne nepriberali
Sme hladní, ale nemáme čas sa najesť. Siahneme teda po nezdravých variantoch v podobe vysoko kalorických potravín a potom sa čudujeme, že ešte aj priberáme, veď predsa toľko nejeme. Viete, čo sa však presne deje, keď jete na prázdny žalúdok?
Hladní ľudia premýšľajú o potravinách s viac kalóriami
Pri pocite hladu, naše telo hneď reaguje a náš žalúdok nám to dáva obvykle najavo aj sprievodným tzv. škvŕkaním v bruchu. Keďže však dnešná doba často krát nepraje ani tomu, aby sme si počas dňa našli čas na kvalitné raňajky alebo obed, potom sa čoraz pravidelnejšie stáva, že vyhladovaný žalúdok si ponecháme až na večer, kedy spravidla do seba dáme prvé, čo nám príde pod ruku. Odborníčka prezrádza: „Hladní ľudia majú tendenciu premýšľať o potravinách s väčšími kalóriami, ktoré poskytujú viac energie, čo ovplyvňuje aj výber potravín, ktoré nakupujú cez týždeň. Tieto potraviny môžu obsahovať červené mäso, cukríky a slané občerstvenie, na rozdiel od potravín s menej kalóriami ako sú kuracie prsia, zelenina či ovocie.“
Mohlo by vás zaujímať: Chcete, aby bo váš žalúdok viac plochý? Potom zaraďte do svojho každodenného jedálnička týchto 5 potravín
Keď je telo zbavené energie, ide do režimu prežitia
Keď je totiž náš žalúdok prázdny, hladina cukru v krvi klesá, niekedy až prirýchlo. S hladom prichádza spravidla ruka v ruke pocit nevrlosti a zlej nálady a práve vtedy máme chuť siahnuť po nejakom nezdravom jedle. Naše chute sa obmedzia práve na niečo rýchle v podobe spomínaného fastfoodu, pretože náš žalúdok doslova baží po tom, aby sa najrýchlejšie naplnil. Čím sme hladnejší, tým horšie sa nám odoláva nezdravým jedlám ako hamburgery, pizza, sladkosti a pod. Odborníčka dodáva: „Keď je telo zbavené energie, ide do režimu prežitia. Keď sa to stane, prirodzenou odpoveďou je, že potraviny s vysokým obsahom kalórií nahradia stratené kalórie a ukladajú sa do tela ako zásoba pre prípad ďalšieho hladu... vedie to k priberaniu a zlému zdravotnému stavu.“
Čítajte tiež: Tri zásadné chyby, ktorým by ste sa mali pred cvičením vyhýbať: Kvôli tomuto často priberáte
Buďme pripravení. Zdravý snack nás môže uchrániť od priberania
Potom nastane tá chvíľa, že po istom čase, keď nenaplníme svoj žalúdok práve vtedy, keď sa toho dožaduje, si všimneme, že priberáme, hoci sa nám zdá, že ani poriadne nejeme. Je to práve v dôsledku našich chutí na nezdravé veci, najmä počas večerov, keď nemáme pravidelné stravovanie počas dňa. Takže ak nechcete zbytočne priberať a nie vždy máte naozaj čas na pravidelnú stravu, potom majte po ruke vždy aspoň nejakú zdravú maškrtu, ktorou svoj žalúdok trocha naplníte, ale pritom nepriberiete. Napríklad také mandle alebo celkovo potraviny s vysokým obsahom bielkovín, sú to pravé v takomto prípade
Neprehliadnite: Takto zistíte, z ktorého jedla priberáte najviac: Vylúčte ho z jedálnička a schudnite raz-dva