Presunúť na hlavný obsah

5 prekvapivých jedál, ktoré v skutočnosti sabotujú vašu diétu: Ktoré si zvyknete v diéte dopriať?

Zdravie a relax

Týchto 5 konkrétnych potravín sa môže javiť ako zdravé, odborníci však pred nimi varujú. Mnohí ich začleňujeme do svojej diéty, aby nám pomohli rýchlejšie schudnúť, v skutočnosti ju však sabotujú. Ktoré to sú a ako?

Existujú potraviny, ktoré si doprajeme aj v čase diéty a pokladáme ich za zdravé. V skutočnosti podľa odborníka osloveného portálom bestlifeonline.com, tieto konkrétne potraviny podkopávajú, sabotujú vašu snahu schudnúť. Odborník spomína aj týchto 5 konkrétnych... 

Mohlo by vás zaujímať: 6 vecí, ktoré by ste nemali robiť svojmu tráviacemu traktu: Tieto ovplyvňujú zdravie vašich čriev

Balené potraviny s nízkym obsahom sacharidov

Príliš veľa sacharidov a niektoré konkrétne sú samozrejme nevyhovujúce pre naše telo, ale zároveň iné sú nevyhnutnou súčasťou takmer každej diéty. Prečo? Pretože poskytujú nášmu telu glukózu, ktorá sa môže premeniť na energiu. Najlepšie podľa odborníka urobíte, ak si vyberiete nespracované zdroje uhľohydrátov ako celé zrná, ovocie, zelenina. Namiesto toho, aby ste siahali po rafinovaných uhľohydrátoch v bielom chlebe, spracovaných cereáliách, koláčoch a ďalších nástrahách: „S rastúcou popularitou Atkinsovej a keto diéty sa teraz veľa ľudí obracia na balené potraviny s nízkym obsahom sacharidov, aby schudli. To však môže v konečnom dôsledku sabotovať vaše ciele v oblasti chudnutia. Aj keď môžu byť predávané ako nízkosacharidové, majú zvyčajne vyšší obsah tuku a kalórií ako bežná možnosť... Takže konzumácia týchto produktov vo veľkých množstvách môže viesť k zvýšeniu celkového príjmu kalórií,“ opisuje odborník. 

Určité nápoje

Odborník tiež poznamenáva, že keď sa ľudia snažia udržať si zdravú váhu, často zabúdajú posúdiť nutričnú hodnotu svojich nápojov: „Je veľmi ľahké rýchlo vypiť veľa kalórií. Samozrejme limonády a sladký čaj majú veľa cukru a kalórií, ktoré vedú k priberaniu, ale aj keď pijete veľa ovocnej šťavy, kalórie sa hromadia,“ prezrádza. Dokonca aj keď si dáte do rannej kávy tučnú smotanu a cukor, sabotujete svoju diétu. Samozrejmosťou sú alkoholické nápoje, ktoré môžu ešte výraznejšie zvýšiť váš počet kalórií.

Čítajte tiež: Konzumácia týchto 4 potravín vám pomôže spáliť viac kalórií: O jednej z nich by ste to možno nepovedali

Sušené ovocie

Podľa odborníka je čerstvé ovocie vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. To platí aj pre sušené ovocie. Avšak upozorňuje, že veľkosť porcií sušeného ovocia môže mnohých ľudí zmiasť, aby zjedli viac, ako majú v úmysle: „Pretože sušené ovocie je oveľa menšie ako čerstvé ovocie, z ktorého pochádza, je ľahšie skonzumovať veľa kalórií konzumáciou sušeného ovocia,“ hovorí a dodáva, že mnohí výrobcovia sušeného ovocia pridávajú do svojich produktov ďalší cukor okrem cukru, ktorý sa už prirodzene v ovocí vyskytuje. 

Umelé sladidlá

Odborník si nemyslí, že máme dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali, že cukor je dôvodom epidémie obezity, ako sa nám snažia mnohí prezentovať: „Existuje však dostatok dôkazov, ktoré hovoria, že zvýšená konzumácia cukru je dôležitým prispievateľom k priberaniu,“ hovorí. Preto sa mnohí snažia počas diéty nahradiť cukor umelými sladidlami, ktoré však môžu našu stravu rovnako znekvalitňovať: „Vedci dospeli k záveru, že namiesto toho, aby umelé sladidlá pomáhali ľuďom schudnúť, umelo sladené nápoje by mohli sabotovať ich stravu. Okrem toho, že sú spojené s prírastkom hmotnosti a obezitou, tiež sa zdá, že zvyšujú riziko cukrovky a srdcových chorôb,“ vysvetľuje ďalej. 

Neprehliadnite: 4 akože zdravé potraviny, ktoré sú v skutočnosti pre nás zlé: Tieto vyhľadávame v obchodoch zdravej výživy často

Balené diétne potraviny

Niektoré potraviny sú vyslovene predávané ako vhodné na chudnutie, ale to neznamená, že sú pre vás nevyhnutne dobré: „Či už sa snažíte schudnúť alebo sa len zdravšie stravujete, váš najlepší diétny plán je plán plný celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, rýb a iného chudého mäsa, nízkotučných mliečnych výrobkov a zdravých tukov,“ radí odborník na záver.

Zvyknete počas diéty siahnuť práve po niektorých zo spomenutých potravín?

spolu hlasovalo 32 ľudí

Áno
6
Nie
26
 

 

- Najčítanejšie -