Presunúť na hlavný obsah

4 akože zdravé potraviny, ktoré sú v skutočnosti pre nás zlé: Tieto vyhľadávame v obchodoch zdravej výživy často

Móda a krása

Bohužiaľ, dnes už vieme, že len preto, že výrobok má na etikete napísané prívlastky ako nízkotučný, vysokoproteínový, bezlepkový, rastlinný či vegánsky, nemusí to tak byť. Aj potraviny, ktoré obchody so zdravou výživou a nielen tie vydávajú za zdravé, sú v skutočnosti pre nás nevhodné.

Stále platí pozorne čítať etiketu a jednotlivé zložky

Ako informuje portál bestlifeonline.com, podľa hodnotenia z januára 2021 uverejneného v Globalization and Health, stále väčší počet spoločností používa na etiketách svojich produktov a vo svojom marketingu dômyselné formulácie, aby oslovili spotrebiteľov, ktorí si svoje zdravie strážia. Stále platí, aj v obchode so zdravou výživou, že stačí vedieť, čo hľadíte. Pred nákupom si pozorne prečítajte etikety a zložky danej „zdravej“ potraviny. No z nákupného košíka by ste rozhodne mali vybrať tieto konkrétne 4 akože zdravé potraviny, ktoré klamú o tom, že sú pre vás zdravé.

Mohlo by vás zaujímať:  Ako začať jesť zdravo? Týchto 8 zmien schválených odborníkom funguje dlhodobo

Zeleninové chipsy

Chipsy predstavujú jednoduché a rýchle občerstvenie, no rozhodne nezískajú ocenenie v kategórii zdravé potraviny. Spomínaný portál hovorí v súvislosti s chipsami aj o štúdii z roku 2014, ktorá zistila, že vysoká konzumácia zemiakových lupienkov v detstve môže spôsobiť oxidačné poškodenie, ktoré zvyšuje riziko chronických ochorení ako je rakovina v dospelosti. Preto si veľa ľudí, ktorí sa snažia jesť zdravšie, vyberie alternatívy zeleninových chipsov. Bohužiaľ, ani tie nie sú až také zdravé ako sa tvária: „Veggie chipsy sa môžu zdať ako zdravšia alternatíva k tradičným zemiakovým lupienkom, ale väčšina z nich má vysoký obsah tuku, kalórií a sodíka. Pre lepšiu alternatívu k tradičným zemiakovým lupienkom sa rozhodnite pre tie, ktoré sú vyrobené bez pridaného oleja alebo soli, a najlepšie pečené, čo znižuje prázdne kalórie z tuku,“ odporúča odborníčka pre spomínaný portál. 

Ochutené jogurty

Jogurt môže byť zdravým jedlom, ale ochutené jogurty majú tendenciu mať vyšší obsah pridaného cukru. Pochádza to predovšetkým z možností ovocia na dne, ktoré sú z veľkej časti vyrobené s umelými príchuťami a malým množstvom ovocia v sirupe. Zdravšia možnosť by bola kúpiť si obyčajný jogurt a osladiť si ho ovocím alebo medom,“ prezrádza odborníčka pre portál ďalej. Štúdia z roku 2019 publikovaná v Current Developments in Nutrition uvádza, že ochutené jogurty obsahujú v priemere takmer dvojnásobné množstvo cukru v porovnaní s ich neochutenými náprotivkami. Portál tiež dodáva, že pridané cukry sú spojené so zvýšenými rizikovými faktormi, vrátane srdcových chorôb, cukrovky, obezity, vysokého krvného tlaku, kognitívneho poklesu a rakoviny.

Čítajte tiež: Ocenený potravinový žurnalista hovorí: Vaše jedlo nie je také výživné, ako si myslíte

Bezlepkové výrobky

Ani potraviny označené ako „bezlepkové“ nemusia byť pre vás nevyhnutne dobré: „Bezlepkové výrobky môžu byť zdravé, ale mnohé sú plné prázdnych kalórií z pridaného cukru, tuku a rafinovaných uhľohydrátov. Tieto produkty sú potrebné pre ľudí s intoleranciou lepku alebo celiakiou, ale absencia lepku ich automaticky nerobí zdravými,“ hovorí ďalej. Treba si vybrať minimálne spracované produkty vyrobené s malým alebo žiadnym pridaným cukrom

Granolové tyčinky

Granolové tyčinky sú často ponúkané ako zdravé občerstvenie pre zaneprázdnených ľudí na cestách a rodičov, ktorí balia obedy pre deti v školskom veku. Portál však prezrádza, že podľa odborníkov z Healthline existuje však veľa granolových tyčiniek nabitých opäť pridaným cukrom, kalóriami a umelými prísadami: „Málo granolových alebo proteínových tyčiniek je vyrobených s ohľadom na vaše zdravie. Často majú vysoký obsah pridaného cukru, tuku a kalórií, zatiaľ čo majú nízky obsah dôležitých živín ako je vláknina, celé zrná a bielkoviny,“ dodáva na margo štvrtej akože zdravej potraviny odborníčka. Tiež odporúča, aby sme radšej hľadali tyčinky vyrobené z čo najmenšieho počtu ingrediencií, celých zŕn, malého alebo žiadneho pridaného cukru s vysokým obsahom vlákniny a bielkovín.

Neprehliadnite: Koľko cukru denne je zdravé? Porovnajte si tieto množstvá, aby sa vám neukladal do tela ako obrovské tukové zásoby

Vyhľadávate aj vy s obľubou niektorú zo spomínaných akože zdravých potravín nielen v obchodoch so zdravou výživou?

spolu hlasovalo 147 ľudí

Áno
15
Nie
132

 

- Najčítanejšie -