Presunúť na hlavný obsah

Test, ktorý odhalí, či máte potravinovú intoleranciu: Ak ste doteraz nemohli schudnúť, pomôže vám zistiť o sebe pravdu

Zdravie

Neznášanlivosť niektorých druhov potravín môže byť skrytou príčinou toho, prečo sa vám aj napriek opakovaným snahám nedarí schudnúť alebo prečo vás trápia rôzne zdravotné ťažkosti.

Výskyt potravinovej intolerancie je pomerne častý. Odhaduje sa, že ňou trpí asi 45% ľudí. Ak sa stravujete zdravo, ale v jedálničku máte potravinu, ktorú už telo netoleruje, môžete cvičiť ako diví, ale svoj organizmus do kondície nedostanete. Zvýšenie telesnej váhy, ktoré nereaguje na nízkokalorické diéty, môže byť spôsobené zadržiavaním tekutín v tele a tvorbou opuchov - čo je jeden z dôsledkov potravinovej intolerancie. Preto sa niektorí odborníci domnievajú, že test intolerancie potravín by mal byť zahrnutý medzi rutinné klinické vyšetrenie u obezitológa.

Podrobným hodnotením vlastných skúseností aj početných prípadov opísaných v literatúre sa ukázalo, že možno očakávať viditeľné zlepšenie stavu u polovice až dvoch tretín prípadov, keď klienti úspešne dodržujú diétu podľa zistených intolerancií. 

Čítajte tiež: Najhoršie potraviny, ktoré vám zavodňujú telo: Keď upravíte jedálniček, ihneď sa vám zoštíhlia lýtka

Čo je potravinová intolerancia

Ide o neobvyklú reakciu ľudského tela na určité druhy potravín.  Pretože ale (na rozdiel od alergie) nie je reakcia organizmu okamžitá a neohrozuje človeka na živote, býva ťažké potravinovú intoleranciu rozpoznať. Príznaky sa objavujú s oneskorením niekoľkých hodín, dní alebo dokonca aj týždňov. Postihnutí môžu trpieť neznesiteľnými bolesťami hlavy, iní nadúvaním, únavou, mávajú kožné, respiračné alebo zažívacie ťažkosti.

Reakcie môžu byť v podstate akékoľvek od vody v ušiach a pískanie cez migrény, sťahovavé bolesti, nadúvanie, hnačky, zápchy, svrbenie kože, nespavosť, únavu, problémy s náladami a tak ďalej.

Pokiaľ ide naopak o potravinovú alergiu, objavia sa príznaky najčastejšie do niekoľkých minút po konzumácii alergénu formou vyrážky, kýchania, podráždenej pokožky, opuchov, nádchy, únavy, hnačky alebo vracania.

Ako spoznať, že máte potravinovú intoleranciu?

Príznaky potravinovej intolerancie sa objavujú s takým oneskorením, že je veľmi ťažké problémové potraviny identifikovať.  Je preto vhodné vykonať minimálne domáci test, ideálne navštíviť imunológa a absolvovať podrobné otestovanie v laboratóriu.

Pri potravinovej neznášanlivosti možno urobiť krvný test - stanovenie IgG protilátok. Ten ukáže, ktoré typy potravín znášate ťažko. Existujú testy na 40, ale aj viac ako 200 konkrétnych potravín.  Výsledky (okrem domáceho testu z lekárne) dostanete farebne rozlíšené podľa princípu semafora: väčšinou to býva tak, že u zelene označených potravín sa intolerancia nepreukázala, žlto sfarbené potraviny musíte obmedziť a striedať podľa inštrukcií výživového špecialistu alebo dietológa a červeno označené potraviny je nutné okamžite  prestať konzumovať, pretože váš organizmus voči nim vykazuje silnú neznášanlivosť.

Testy potravinovej intolerancie, bohužiaľ, zdravotné poisťovne nehradia a nejde o lacnú záležitosť.  V tomto prípade musíte do svojho zdravia dať mnoho eur. Na odber nie je nutné prichádzať úplne nalačno, môžete ľahko raňajkovať. Ak máte podozrenie, že trpíte intoleranciou nejakej konkrétnej potraviny, zhruba týždeň pred odberom sa jej nevyhýbajte a opatrne ju skonzumujte, inak by test intoleranciu nemusel potvrdiť.

Medzi najčastejšie neznášanlivostné potraviny patria:

pšenica

Pozitívny test na pšenicu ešte neznamená, že máte celiakiu. (Celiakia je chronický zápalový stav spôsobený precitlivenosťou na lepok. Pre jej potvrdenie je nutné absolvovať ešte ďalšie krvné testy.) V testoch intolerancie sa veľakrát merajú dva rôzne druhy pšenice. Tvrdá pšenica sa obvykle spracováva na múku a krupicu na výrobu cestovín. Obsah proteínu v nej je odlišný od bežnej pšenice. Preto jedna môže vykazovať pozitívny výsledok a druhá nie.  Častým výsledkom skúšok býva dobrá znášanlivosť tvrdej pšenice, aj keď v prípade bežnej pšenice je test na protilátky pozitívny.

Pozor, pšenica je jednou z potravín, ktorá môže byť obsiahnutá aj tam, kde by ste ju nikdy nehľadali: v salámach a v šunke, paštétach, nátierkach, šalátových dressingoch, v pizze, polievkach, vyprážaných jedlách ...

kravské mlieko

Tvorba IgG protilátok voči kravskému mlieku je reakciou na proteíny v mlieku obsiahnuté.  Čoby zdroj vápnika by sa mlieko mohlo na prvý pohľad zdať ťažko nahraditeľné, ale nie je tomu tak. Sleď, mandle, sójová múka, para orechy alebo špenát obsahujú v 100 gramoch dokonca ešte viac kalcia

Ako alternatíva kravského mlieka môže slúžiť mlieko kozie, sójové, ryžové, ovsené, mandľové alebo kokosové.

kvasnice

Silná intolerancia kvasníc automaticky znamená nutnosť vyradiť z jedálnička alkoholické nápoje.  Proces výroby alkoholických nápojov je totiž na kvasinkách závislý.  Typickými predstaviteľmi takýchto nápojov sú pivo a víno. Niektoré druhy alkoholu síce prechádzajú filtráciou a destiláciou, ktorých cieľom je väčšinu kvasníc odstrániť, ale určité množstvo zostáva. To je prípad vodky, ginu či šampanského.

Ďalšími potravinami sú sója, zemiaky a ďalšie ľuľkovité rastliny (paradajky, papriky, baklažán), hovädzie a bravčové mäso, rafinovaný cukor, pomaranče, čaj, káva, kukurica a vajcia.  Sú ale aj ďalšie potraviny, ktoré môžu byť príčinou vašich ťažkostí (a v živote by vám to nenapadlo): pohánka, hrozno, ryža, banány, mäta, zemiaky, hlávkový šalát, trstinový cukor, kuskus, chmeľ, jablká, hydinové mäso,  mrkva, med, cibuľa.

 3 rady pre začiatočníkov

  • Žuvanie je prvou fázou trávenia.  Nedostatočne rozhryzené jedlo musí telo tráviť dlhšie a mnoho symptómov môže byť zmiernené už len tým, že zvýšite intenzitu žuvania jedla pred jeho prehltnutím.
  • Uistite sa, že prijímate dostatok vody a vlákniny.  Sú dôležité, aby vaše črevá pracovali správne.
  • Ak sa chcete zatiaľ zaobísť bez krvných testov, veďte si aspoň 5 dní denník o všetkom, čo zjete a vypijete. Snažte sa vypozorovať, či niektoré potraviny nekonzumujete príliš často - ak áno, snažte sa ich striedať s vhodnými alternatívami. Vyskúšať môžete aj eliminačnú diétu: hodí sa paleodieta, ktorá neobsahuje potraviny, na ktoré sa často reaguje (obilie, mliečne výrobky, semená, orechy a ľuľkovitú zeleninu).

Kam na vyšetrenie

1. Domáci test

Food Detective je orientačné vyšetrenie, ktoré by následne malo viesť k podrobnému a odborne vykonanému vyšetreniu v laboratóriu.  
Food Detective sa používa často, ukazuje 60 základných potravín a pri „priemerných“ zdravotných problémoch úplne postačuje. Ľudí, ktorí by potrebovali vyšetriť na intoleranciu 200 potravín, zase toľko nie je.

 2. Imunológ

Navštívte takého, ktorý ponúka vyšetrenie potravinových intoleranciou. Ten vám odoberie krv, odošle ju do laboratória a následne s vami prejde výsledky.

3. Test ELISA

Test  na protilátky IgG či IgG4 proti 88 potravinám.  

4. Testy ALCATECH

Test na protilátky proti 200 potravinám.

 5. Testy FoodPrint

Niekomu môžu vyhovovať testy FoodPrint - krv si síce musíte odobrať sami doma, ale výhodou je popri cene tiež široká ponuka variantov testov.  Môžete si nechať vyšetriť napríklad 60 potravín, 120 potravín alebo 221 potravín.  

Neprehliadnite: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Pozitívny test. Čo teraz?

Na 3 mesiace vyraďte z jedálnička potraviny s pozitívnymi výsledkami. Nahraďte ich takými, ktoré vykazujú nulovú alebo nižšiu mieru zaťaženia organizmu, aby strava nestratila nič z vyváženosti živín. Potraviny, ktoré v teste vykázali hladinu protilátok mierne nad normou, nemusíte prestať konzumovať úplne, ale udržujte minimálne štvordňové odstupy. Spočiatku vám môže pripadať, že sa váš stav namiesto zlepšenia, naopak, mierne zhoršil, ale taká reakcia, podobná abstinenčným príznakom, je v prvých dňoch bežná. Čoskoro prejde. Zlepšenie je možné pozorovať po jednom až dvoch týždňoch. Po troch mesiacoch môžete začať s postupným zaraďovaním vynechaných potravín späť do jedálnička. Jednu po druhej, s odstupom štyroch dní. Ak nespozorujete návrat niektorého zo symptómov, môžete v konzumácii pokračovať.

Ak vám vyšla v teste pozitívna potravina, ktorú ste nemali v ústach už roky, existujú 2 možné príčiny: buď ste ju zjedli skrytú v inom jedle (starostlivo kontrolujte etikety), alebo ste skonzumovali potravinu z rovnakej skupiny a tvorbu protilátok spôsobila ona.  Preto sa odporúča vyvarovať sa všetkých potravín z danej skupiny, aj keď výsledok testu bol pozitívny len na jednu z nich.