Presunúť na hlavný obsah

Superfood jarnej sezóny: Pridajte tieto veci do svojich raňajok a upravte tak svoju imunitu

Zdravie

S novou sezónou by ste mali upraviť trochu aj svoj jedálny lístok. Pridajte do neho tieto superpotraviny.

Posilnite imunitu nenápadnými potravinami, ktoré majú veľkú moc. Urobte z nich súčasť svojich raňajok a už o pár dní spozorujte zmeny na svojej imunite. Tieto tri patria medzi tie, ktoré by ste rozhodne nemali podceňovať.

GOJI

Známe aj ako kustovnica čínska, je najvýživnejším plodom našej planéty, niekto ho dokonca považuje i za najzdravšie. Ide doslova o vitamínovú bombu, pretože obsahuje až 18 rôznych aminokyslín, 21 stopových prvkov ako zinok, meď, germánium, vápnik, selén, železo, fosfor a ďalšie. Goji má dokonca najviac karotenoidov – čo je žlté až oranžové farbivo rozpustné v tukoch, zo všetkých známych rastlín na našej planéte. Goji obsahuje viac vitamínu C než pomaranče, a tiež má v sebe vitamíny B1, B2, B6 a E. Zároveň stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek, blahodarne pôsobí na činnosť čriev. Zlepšuje metabolizmus tukov, posilňuje imunitný systém, dokonca ľudský organizmus chráni pred cukrovkou a kardiovaskulárnymi chorobami.

Najlepšie je pridávať si plody do ranných smoothie nápojov alebo raňakových káš. Denne by ste mali skonzumovať približne 50 plodov goji. 

Prečítajte si: Príroda má silnú moc: Takto vám pomôže s dezinfekciou, ktorú by ste v tejto dobe nemali podceňovať

Granátové jablko

Toto ovocie určite mnohí z vás poznajú. Ale viete, aké má benefity pre vaše zdravie a imunitu? Pod tvrdou a hrubou šupkou sa nachádza šesť až dvanásť puzdier, v ktorých sa skrývajú jednotlivé semienka. Granátové jablko je doslova nabité množstvom rôznych vitamínov, minerálov a antioxidantov. Obsahuje 77 % vody, vápnik, fosfor, železo, horčík, veľké množstvo sodíka a draslíka. Ďalej meď, mangán, cukor, organické kyseliny (najmä kyselinu citrónovú). Z vitamínov je treba spomenúť vitamín A, B (B1, B2, B3, B5) a vitamín C. Obsahuje aj aminokyseliny a dôležitú vlákninu. Kombinácia týchto zložiek poskytuje neskutočné množstvo zdravotných výhod. Prijatým vitamínom C posilníme vnútorný imunitný systém, čím zvýšime odolnosť proti vonkajším infekciám spôsobených vírusmi. 

Neprehliadnite: Zdravie našich kostí nie je jediný dôvod, prečo ho potrebujeme: Vitamín D je pre telo nepostrádateľný

Grepfruit

Toto ovocie by ste rozhodne nemali podceňovať. I keď sa vám prieči jeho horká chuť, treba sa prekonať. Grefruit je bomba pre vašu imunitu. Dužina z grapu je veľmi bohatá na zdraviu prospešné látky, hlavne bioflavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne a tým posilňujú imunitný systém. Sú výbornou prevenciou proti infekcii či nachadnutiu. Zároveň je to bohatý zdroj vitamínu C. Už jeden grep denne vám dá presne toľko céčka, koľko by ste mali za deň prijať. Ak bojujete s jeho chuťou, skúste si ránou urobiť fresh v kombinácii s jablkom a zelerom. 

Mohlo by vás zaujímať: 6 nepriateľov imunity: Ak máte pocit, že váš organizmus je vyčerpaný, zaraďte do jedálnička tieto potraviny

- Najčítanejšie -