Presunúť na hlavný obsah

Najbohatší proteín v tele, ktorý určuje to, na koľko rokov vyzeráme: Ako spozorujete, že vám chýba?

Krása

Vekom ho prirodzene strácame, ale našťastie existuje nádej, ako dokážeme ovplyvniť jeho príjem do tela. Reč je o kolagéne.

Elixír mladosti. Tak zľudovel názov pre kolagén, ktorý predstavuje jeden z najdôležitejších stavebných proteínov v našom tele. Telo si ho dokáže vyrobiť samo, no postupom rokov dochádza k jeho úbytku a keďže súčasná doba ponúka niekoľko možností, ako ho do tela doplniť, bola by škoda nevyužiť túto možnosť. 

Otestujte sa: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Okolo 25 roku života klesá a okolo 40 sa už netvorí takmer vôbec

Prvé prejavy a známky starnutia sú spôsobené oslabením buniek a úbytkom práve kolagénu. Už okolo 25. roka života začne jeho zastúpenie v tele klesať a každým rokom to ide viac a viac. Nie je preto žiadnym tajomstvom, že každá žena túži mať vypnuté kontúre tváre čo najdlhšie a rovnako tak potlačiť vznikajúce vrásky. 
Práve na základe prítomnosti tohto „najbohatšieho“ proteínu v tele dokážeme opticky oklamať čas. Čím dlhšie si budeme kolagén v tele strážiť, tým mladistvejší vzhľad nás bude sprevádzať. 

Ako spozorujete, že vám chýba?

Každá žena pozoruje svoje telo a práve pleť je odrazom toho, čo sa deje v našom vnútri. Nedostatok kolagénu v tele môžete spozorovať na základe týchto znakov, pričom práve teraz sa nachádzame v období, keď je dôležité posilniť organizmus:

  • suchá, dehydratovaná pleť so sklonom k vráskam
  • oslabenie a vypadávanie vlasov bez náznaku lesku
  • štiepenie nechtov a ich častá lámavosť
  • tvoria sa vám strie
  • bolesti kĺbov vo veľmi skorom veku 
  • tvorba pigmentových škvŕn
  • podliehate často stresovým situáciám
  • prekročenie vekovej hranice 35 rokov

Do značnej miery prispieva k tvorbe kolagénu aj správna životospráva. Zdravý životný štýl a vyhýbanie sa alkoholu vás predurčí na to, aby ste budovali tento základný stavebný kameň a cítili sa vo svojom tele lepšie. Počas slnečných dní by ste sa mali chrániť pred extrémnym žiarením, zabránite tak predčasnému tvoreniu vrások. 

Neprehliadnite: Ak sa zbavíte tohto jedného zlozvyku, môžete povedať zbohom vráskam: Takto oddialite čas!

Na čo sa sústrediť, ak to chcete zmeniť a vyzerať čo najmladšie?

S kolagénom ide ruka v ruke aj vitamín C, ktorý pomáha jeho vstrebávaniu. Najlepšie urobíte, ak do tela začnete dopĺňať tzv. „živý kolagén“ alebo „bio aktívny kolagén“, teda taký, ktorý sa podobá tomu, ktorý si naše telo samo vyrába. 
Rovnako dôležité je zamerať sa na bohatú zdravú stravu s obsahom zeleniny a vlákniny a zaradiť do svojej rutiny pravidelnú pohybovú aktivitu. 

- Najčítanejšie -