Presunúť na hlavný obsah

Čo presne sa deje s vaším telom, keď sedíte celý deň? Možno je za tým práca, no doktori varujú!

Zdravie a relax

Sedenie za kancelárskym stolom, v kine na filme alebo doma pri Netflixe, či už len pri jedení jedla niekoľko krát do dňa... Sedením skutočne trávime veľa času a mali by sme mu venovať pozornosť. Doktori v tom majú jasno. Dlhodobé a časté sedenie zanecháva následky!

Naše telá boli prinútené hýbať sa

Najhoršia možná kombinácia je podľa odborníka sedavé zamestnanie a k tomu žiadny pohyb mimo neho. K tomu pripočítajte večerné sedenie za televízorom a ďalšie ráno ten istý kolobeh. Výskumy ukazujú, že mnohí z nás trávia sedením skutočne veľkú časť dňa. Čo sa však stane s naším telom, ak celý deň presedíme? Podľa lekárov môže tento zdanlivo neškodný zlozvyk skutočne poškodiť naše zdravie: „Naše telá boli prinútené hýbať sa a tým, že celý deň sedíme, môžeme stuhnúť, čo môže zvýšiť naše riziko zranení pri každodenných aktivitách alebo koníčkoch,“ vysvetľuje odborníčka oslovená pre portál bestlifeonline.com a dodáva, že okrem toho, že sedenie zvyšuje riziko zranenia, môže to negatívne ovplyvniť náš krvný obeh, zdravie srdca a metabolizmus.

Odborníčka varuje pred týmto zdanlivo neškodným zlozvykom a odporúča vstať a prejsť sa každých 30 minút, aby sa predišlo potenciálnym zdravotným rizikám. Ktoré to sú?

Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšia príčina priberania je sedavé zamestnanie: Zmenou týchto návykov sa na vás nebudú lepiť tuky

Môžete pociťovať stuhnutosť

„Dlhodobé sedenie môže spôsobiť zvýšený tlak na určité oblasti vášho tela ako je chrbtica, boky a zadok, čo môže mať za následok nepohodlie, bolesť a stuhnutosť,“ hovorí odborníčka. Ide predovšetkým o stuhnutosť najmä bedrových flexorov a hamstringov po dlhšom sedení. Ako udáva ďalej, sedenie pri počítači môže viesť aj k stuhnutiu svalov hrudníka, krku a ramien: „Svalové uzly alebo spúšťacie body sa môžu začať rozvíjať už za jednu hodinu práce na stole.“ 

Zdravie srdca je tiež ohrozené 

Srdce je predsa sval a ako každý sval, treba ho posilňovať. Ak prestanete cvičiť, nebude fungovať tak dobre. Už len samotným vstávaním ho podľa odborníčky precvičujeme: „Štúdia z roku 2022 napokon zistila, že sedenie osem alebo viac hodín denne je spojené s o 20 percent vyšším rizikom srdcových chorôb alebo úmrtia z akejkoľvek príčiny a o 49 percent vyšším rizikom srdcového zlyhania.“ Inak povedané, keď sa hýbeme, zvyšuje to nároky nášho tela na kyslík: „To znamená, že vaše srdce musí pracovať tvrdšie a krv cirkuluje cez vaše tepny a do tkanív. Pravidelný pohyb ako taký znižuje riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice,“ objasňuje. 

Vaše svaly môžu začať atrofovať

Keď sedíte, nemusíte používať svaly spodnej časti tela, aby vás držali hore. V dôsledku toho sa tieto svaly môžu časom oslabiť. V medicíne má tento jav aj svoje odborné pomenovanie, svalová atrofia. Dlhodobé sedenie môže oslabiť svaly na chrbte, jadre, bokoch a nohách: „Môže to viesť k svalovej nerovnováhe, kde sa niektoré svaly príliš napínajú, zatiaľ čo iné slabnú, čo môže narušiť prirodzené zarovnanie a funkciu vášho tela, čo vedie k zlému držaniu tela a potenciálnym problémom s pohybovým aparátom,“ vysvetľuje ďalej. 

Čítajte tiež: Vyvarujte sa nosenia vysokých podpätkov každý deň: Meníte si tým prirodzené držanie tela a mnoho ďalších detailov

Spálite menej kalórií

„Termogenéza aktivity bez cvičenia – alebo NEAT – je energia, ktorú vaše telo vydáva počas každodenných aktivít.“ Podľa odborníka celodenné sedenie znižuje NEAT a konkrétnejšie, koľko kalórií vaše telo spáli. Ak tomu neprispôsobíte príjem kalórií, môže to mať časom za následok priberanie na váhe.

Váš chrbát môže trpieť

Dlhodobým sedením trpí aj váš chrbát: „Platničky vo vašej chrbtici nie sú samy o sebe dobre zásobované krvou. Dostávajú výživu zo stavcov nad nimi a pod nimi, a to sa stáva, keď sa pohybujete,“ prezrádza. Tiež dodáva, že ani predĺžené zhrbené sedenie, ani predĺžené vzpriamené sedenie nie je pre chrbticu dobré. 

Pozor na opuchnuté členky

Dlhé sedenie môže zhoršiť prietok krvi a obeh v dolnej časti tela. Dochádza k tomu preto, že vaše svaly nie sú aktívne zapojené do pumpovania krvi späť do vášho srdca: „To môže viesť k hromadeniu krvi v nohách, čo vedie k opuchnutým členkom, zvýšenému riziku krvných zrazenín a narušeniu kardiovaskulárneho zdravia.“ 

Neprehliadnite: Bolesť hlavy pozná každý druhý z nás. Viac však ženy

Hustota vašich kostí by sa mohla znížiť

Dlhodobé sedenie môže negatívne ovplyvniť aj zdravie vašich kostí. Toto je veľké riziko najmä pre starších ľudí nad 65 rokov a viac. V tomto veku totiž začne telo prirodzene strácať kostnú hmotu: „Činnosti nesúce záťaž ako je státie a chôdza, pomáhajú stimulovať rast a hustotu kostí, ale sedenie znižuje mechanické zaťaženie kostí. V priebehu času to môže viesť k zníženiu hustoty kostí - čo môže zvýšiť riziko osteoporózy a zlomenín,“ dodáva na záver odborník. 

Patríte tiež k ľuďom, ktorí väčšinu dňa vedome či nevedome presedia a pociťujete problémy z toho prameniace?

spolu hlasovalo 91 ľudí

Áno
78
Nie
13