Presunúť na hlavný obsah

Vyvarujte sa nosenia vysokých podpätkov každý deň: Meníte si tým prirodzené držanie tela a mnoho ďalších detailov

Zdravie a relax

Žena na vysokých podpätkoch je jednoducho sexi. To je fakt. Cíti sa nielen vyššie, ale možno aj sebavedomejšie. Lekári však vystríhajú... Opätky narúšajú prirodzené držanie nášho tela a spôsobujú ďalšie zdravotné aj estetické komplikácie. Opatrne s nimi!

Problém, ktorý vedie k zdravotným aj estetickým komplikáciám 

Ako informuje portál bestlifeonline.com, problém s vysokými opätkami je podľa odborníkov v tom, že narúšajú prirodzenú formu nášho tela. Vysoké opätky nás nútia dať nohy pod prehnaný uhol, vyťahovať naše svaly a kĺby zo zarovnania. To môže časom viesť k mnohým nepríjemným zdravotným aj estetickým komplikáciám: „Nosenie vysokých opätkov poškodzuje nielen vaše chodidlá, ale aj vaše členky, lýtka, kolená a chrbát,“ varuje hneď na úvod odborník a dodáva, že žiadna obuv, akokoľvek štýlová, nestojí za nepohodlie, bolesť a potenciál deformácií a zranení. 

Mohlo by vás zaujímať: Prečo by ste nikdy, naozaj nikdy, nemali prekrižovať vaše nohy v sede? Tu je odpoveď

Ak už podpätky, vyberte také s dobrou podporou 

Ak už ste napríklad nútené nosiť vysoké podpätky napríklad v práci, vyberte si tie s dobrou podporou, aby ste minimalizovali negatívne účinky ich každodenného nosenia: „Nosenie ortopedických vložiek alebo podpier klenby môže pomôcť rovnomernejšie rozložiť váhu a znížiť tlak na chodidlá. Pravidelné prestávky v nosení vysokých opätkov a naťahovaní chodidiel a nôh môžu tiež pomôcť zmierniť akékoľvek nepohodlie,“ objasňuje odborník. 

Aké následky môže na vás reálne zanechať nosenie vysokých podpätkov? 

Bolesť chrbta 

Ako odborník prezrádza, s lýtkovým svalom je spojená aj plantárna fascia: „Ide o pás tkaniva, ktorý prechádza od vašej pätovej kosti po spodok prstov na nohách. Lýtkový sval sa pripája k hamstringu, ktorý sa upína na kríže a panvu. Nebuďte preto prekvapené, ak vás po častom nosení vysokých opätkov bolí chrbát.“ 

Zmena držania tela

Vysoké podpätky vás tiež nútia chodiť po bruškách chodidiel, čím sa vaše ťažisko posúva dopredu. To znamená sa môže ľahko zmeniť aj vaše držanie tela. To má za následok vyklenutie dolnej časti chrbta a vedie k jeho bolestiam: „Je to preto, že váha vášho tela je posunutá dopredu, čím sa vytvára väčší tlak na spodnú časť chrbta,“ dodáva. 

Čítajte tiež: Ako zmierniť dopady sedavého zamestnania? Toto odborníci považujú za najzdravšie cvičenie vôbec

Bolesť nôh 

Ako portál informuje ďalej, výskum z roku 2015 spájal nosenie vysokých podpätkov so zvýšenou mierou muskuloskeletálnej bolesti. Ak nosíte vysoké podpätky dlhší čas, na konci dňa alebo v noci vás môže prekvapiť pocit pulzovania alebo bolesti v nohách. Je to spôsobené tým, že vysoké podpätky dostávajú vaše telo dopredu, čo vedie k zvýšenému tlaku na prsty a chodidlá: „To môže viesť k stavom, ako je metatarzalgia, ktorá je charakterizovaná bolesťou a zápalom v oblasti chodidiel,“ hovorí odborník. 

Pozor na plantárnu fasciitídu

Nosenie vysokých podpätkov môže skrátiť lýtkové svaly, konkrétnejšie Achillovu šľachu: Mohli by ste byť oveľa náchylnejšie na zranenia: „Skrátenie tejto šľachy môže viesť k mikrotrhnutiu, ktoré potom môže prispieť k rozvoju tendonitídy a plantárnej fasciitídy. Plantárna fasciitída, ku ktorej dochádza, keď sa zapáli silný pás tkaniva podporujúceho vašu klenbu, môže spôsobiť bodavú bolesť, opuch a citlivosť v blízkosti päty. V extrémnych prípadoch môže tento stav dokonca sťažiť chôdzu,“ vysvetľuje odborník.

Zranenia, predovšetkým členku a chodidla 

Odborník tiež dodáva, že pri dlhodobom nosení vysokých podpätkov ste skutočne oveľa náchylnejšie na zranenia. Hrozí vám opätovné prepätie nôh, ste vystavené vyššiemu riziku pádu, pretože máte menšiu stabilitu pri chôdzi. Väčšina zranení sa týka členku alebo chodidla. Viac ako polovica týchto zranení sú natiahnutia alebo vyvrtnutia a 20 percent sú zlomeniny.

Neprehliadnite: Ochráňte svoje krásne nohy pred otlakmi v sandálikoch: Tieto rady vám pomôžu vyhnúť sa im

Pozor na deformácie chodidiel 

Existuje jedna štúdia z roku 2019, ktorá porovnávala chodidlá žien, ktoré každý deň nosia do práce opätky, so ženami, ktoré ich nenosia. Štúdia zistila, že nositeľky vysokých opätkov majú väčšiu pravdepodobnosť viacerých estetických deformácií, vrátane vybočených palcov a prekrývajúceho sa piateho prsta: „Vedci poznamenali, že nosenie topánok na vysokom podpätku obmedzuje pohyblivosť členkov a preťažuje prednú časť chodidla, okrem iných problémov, ktoré vedú k týmto deformáciám,“ dodáva na záver odborník. 

Ste nútená aj vy nosiť každý deň vysoké podpätky a pociťujete niektoré z uvedených zdravotných či estetických problémov?

spolu hlasovalo 19 ľudí

Áno
3
Nie
16