Presunúť na hlavný obsah

Nevzhľadné zarastanie chĺpkov: Vieme, ako sa tejto letnej nástrahy zbaviť raz a navždy

Krása

Zarastanie chĺpkov po holení nie je len estetický problém, ktorý prekáža predovšetkým v lete, no môže byť i problémom zdravotným, keďže zapálená rana často svrbí či je dokonca bolestivá. Takto tomu problému poviete navždy zbohom.

Zarastajúce chĺpky sú problémom, ktorý trápi takmer každého, kto sa pravidelne holí či epiluje. Vrastanie chĺpkov späť do kože sa najčastejšie týka lýtok, oblasti pod kolenami, vnútornej strany stehien a slabín. Ak máte kučeravé alebo hrubšie chĺpky, pravdepodobne ste sa s týmto problémom už stretli. Po odstránení nežiaducich chĺpkov z nôh začnú chĺpky vrastať späť do kože, čo vytvára zapálenú červenú ranu, ktorá môže svrbieť alebo spôsobovať bolesť. Vrastanie chĺpkov zvyčajne nie je dôvodom na obavy. Avšak, ak sa tento problém stane chronickým, existuje riziko komplikácií, ako je bakteriálna infekcia či trvalé zjazvenie.

Neprehliadnite: Najlepšie prípravky na krásne a vyhladené stehná: Takto sa pred letom zbavíte pokrčenej kože

1. Krém na holenie

Aplikovanie správneho krému na holenie pred tým, než sa pustíte do holenia, pridáva vlhkosť. Chĺpky by mali byť pred odstraňovaním mäkké a poddajné, tým dokáže zabrániť porezaniu a holiacemu strojčeku umožníte, aby sa hladko pohyboval po vašej pokožke.

2. Peeling

Zarastené chĺpky na nohách môže byť tiež spôsobené nahromadením odumretých kožných buniek, ktoré upchávajú vlasové folikuly. Aby ste znížili riziko vzniku zarastajúcich chĺpkov, pred holením si doprajte kvalitný peeling. Tento proces nezaberie príliš veľa času a zanechá vašu pokožku jemnú a omladenú. Telový peeling vyčistí póry, odstráni nečistoty a odhalí zdravšie vrstvy kože, čím tiež môže znížiť výskyt tmavých škvŕn spôsobených predchádzajúcimi zarastenými chĺpkami.

3. Suché čistenie

Znížiť riziko zarastajúcich chĺpkov môžete i pomocou suchého čistenia. Táto technika využíva na odstránenie odumretých kožných buniek a stimuláciu lymfatického systému dlhé štetiny kief. Suché kefovanie sa odporúča pravidelne (aspoň 1x denne) vždy pred sprchou. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov použite nesyntetickú kefu so stredne mäkkými kaktusovými štetinami.

Prečítajte si tiež: Krásne opálené telo za pár minút: Získajte bronz vďaka týmto samoopaľovacím prípravkom!

4. Správna technika

Ak máte opakujúce sa problémy so zarastaním chĺpkov, možno používate nesprávny typ holiaceho strojčeka. Hoci telové peelingy a krémy na holenie môžu vašej pokožke pomáhať, kameňom úrazu môže byť aj holiaci strojček či nesprávna technika holenia. Vždy chĺpky hoľte v smere rastu chĺpkov a uistite sa, že je holiaci strojček dostatočne ostrý. Po každom použití vyčistite čepeľ alkoholom a po niekoľkých použitiach jednorazové holiace strojčeky vymeňte.

5. Starostlivosť po holení

Pre zníženie výskytu zarastených chĺpkov aplikujte tieto krémy a gély po holení. Tieto produkty dodávajú vašim nohám extra vlhkosť a pomáhajú udržiavať póry neznečistené. Aby ste predišli podráždeniu po holení, vyberte si krém alebo gél bez alkoholu. Ak nechcete používať krémy na holenie, použiť môžete i olejčeky. Koža tým zmäkne a chĺpky sa dostanú do správneho smeru rastu. Ideálny je detský či panenský kokosový olej. Po holení je možné použiť i detský zásyp. Pred jeho aplikovaním však kožu dostatočne osušte.