Presunúť na hlavný obsah

Vizitka glamouru a zdravia: Kedy nám nechty na rukách prezrádzajú, že niečo nie je v poriadku?

Krása

Krásne ruky a nechty sú rovnako dôležité ako čokoľvek iné. Len mnohé z nás, práve na starostlivosť o ne zabúdajú. Čo všetko odzrkadľujú a ako ich udržať dokonalé? Prezradila odborníčka.

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom do duše a nechty sú zrkadlom zdravia. Zamýšľali ste sa niekedy nad ich tvarom, či farbou? Že nie? Chyba! Dokážu toho naozaj veľa prezradiť. 

Už od praveku sa vďaka nechtom diagnostikoval zdravotný stav 

Stav nechtov nám môže poukázať aj na vážnejšie ochorenia ako je problém s obličkami či pľúcami, alebo endokrinologické problémy, netreba sa ale plašiť. Vo väčšine prípadov je to len pomocný ukazovateľ toho, či nám chýbajú nejaké minerály a vitamíny, alebo sa takto prejavia zmeny v životospráve.

"Samozrejme najbežnejším dôvodom pre problematické nechty, je nesprávna starostlivosť alebo neprofesionálne urobená manikúra, kedy sa nechty štiepia a lámu, z dôvodov ako je zbrusovanie nechtovej platničky, či príliš chemické značky gélov / gel lakov,hovorí expertka na krásu - Karolína Volkov, ktorá je majiteľkou salónu DNJ DNA. 

Neprehliadnite: Vek je naozaj len číslo: Toto sú procedúry, ktoré sú skutočným elixírom pre pleť a to bez skalpela

"Prejavy sú rôzne no medzi najbežnejšie patria lámavé / rozštiepené, zvlnené nechty, biele škrvnky alebo závažnejšie prejavy v podobe žltých, modrastých či bielych nechtov, kedy treba pri pretrvávaní týchto problémov skonzultovať stav s manikérkou, ktorá väčšinou vie zhodnotiť nakoľko je stav závažný a potrebný prípadne aj lekárskej konzultácie." 

Kedy zvýšiť pozornosť a navštíviť lekára:

 • Pri zmene farby nechtov 
 • Pri zmene tvaru lôžka
 • Pri výraznom stenčení alebo zhrubnutí 
 • Ak cítite bolesť alebo opuch v okolí nechtov
 • Keď sa vaše nechty oddeľujú od okolitej pokožky

Mohlo by vás zaujímať: Vďaka extra dávke peptidov môže pleť lepšie bojovať s akné aj vráskami: Dermatologička prezradila, čo je kľúčové

Pri manikúre sa zameriavame väčšinou najviac práve na vzhľad nechtov, je totiž známe pravidlo, že ruky a nechty sú vizitkou toho, ako sa človek stará o svoje telo a dokážu o ňom aj veľa prezradiť.  Takže im rozhodne venujte dostatočnú pozornosť. 

Kvalitná manikúra by teda mala určite zahŕňať : 

 • dôkladnú dezinfekcia rúk
 • detailné vyčistenie nechtov prípadne odstránenie starého laku alebo gel laku
 • úpravu dĺžky a tvaru nechtov podľa klientkiných preferencii a podľa stavu nechtov
 • starostlivosť o nechtové lôžko a následne už je to len o túžbach klientky a o výbere farby či ošetrujúceho laku, v prípade práve lámavych nechtov, ktoré potrebujú posilniť
 • na záver nasleduje výživný olejček, krém a príjemná masáž

Okrem klasickej manikúry, by ste mali venovať pozornosť aj svojim nohám. 

"Síce sa pedikúra zameriava v dnešnom svete na estetickú stránku, no častokrát je vyhľadávaná aj kvôli rôznym zdravotným dôvodom - preto je v prvom rade dôležita otvorená komunikácia a dôvera medzi expertom a klientom."

Pedikúru poznáme rôznu a to hlavne 3 najvyhľadávanejšie typy:

 • Mokrú
 • Suchú 
 • Kombinovanú

"Medzi najobľubenejšiu patrí práve kombinovaná a tá by mala určite v dobrom salóne začínať dôkladným odmočením nôh, brúsenim odumretej a tvrdej kože, estetickou úpravou v podobe strihania a lakovania / gel laku nechtov a dôkladnú niekedy až medicínsku masáž nôh. Samozrejme v prípade, že má klientka vážnejší problém ako zarastajúci necht, aplikujú sa rôzne pomôcky ako napríklad špony, ktoré sa neustále inovujú a naozaj dokážu pomôcť."

Avšak aj pri výbere manikérky, či pedikérky, je dobré urobiť si malý prieskum. Nie vždy je totiž odborník ako odborník. 

"Pri tejto otázke je najlepšie sa riadiť inštinktom a recenziami, najlepší spôsob ako zistiť či je môj výber ten správny, je spýtať sa na skúsenosti môjho okolia. V tomto prípade nám pomáha dnešná doba a internetové recenzie, ktoré naozaj nie sú len tak. Pri prvej návšteve si treba všímať v prvom rade či používa špecialistka dezinfekcie pred a po každom zákazníkovi, takisto či používa jednorázove pomôcky a ak nie či sterilizuje dané nástroje."

"Vo všeobecnosti by mala byť najdôležitejšia jej čistota a hygiena, pretože v špinavom prostredí to môže dopadnúť aj horšie ako nedokalou manikúrou. Keď príde na estetickú stránku väčšina kvalitných nechtárok si dáva pozor aké značky na klientky používa, takže sa informovať o aké značky ide, pokiaľ sú to také o ktorých ste ešte nikdy nepočuli a ani si ich neviete “ vygoogliť “ určite to dobrý znak nie je. V neposlednom rade správna manikérka a pedikérka by sa mala stále vzdelávať a držať krok s dobou, čo spoznáte pri položení pár odbornejších otázok na ktoré by mala vedieť odpovedať," vysvetľuje ďalej expertka na krásu - Karolína Volkov, ktorá je majiteľkou salónu DNJ DNA. 

Trik na spevnenie nechtov v jesennom období

"Jednoznačne výživové doplnky s obsahom kolagénu, ale tie ktoré ho naozaj aj obsahujú. Takisto aj návšteva manikérky v prípade, že máme pocit, že naše nechty nie sú v dobrom stave - profesionálne ošetrenie či potiahnutie nechtov jemnou vrstvou gélu, môže zabezpečiť práve zastavenie a zastabilizovanie lámania."

- Najčítanejšie -