Presunúť na hlavný obsah

Testovali sme na vlastnej koži: Ako sa vám zmenia vlasy, či pleť ak polroka vynecháte služby odborníkov?

Krása

Hovorí sa, že ak sa žena prestane farbiť, či chodiť na kozmetiku, je to pre naše telo prospešné. Nezaťažujeme ho vraj toľko a má priestor na regeneráciu. My sme zisťovali, či je to naozaj pravda, alebo len mýtus.

Hoci telu mnohokrát počas roka doprajeme detox, či pôstne dni, čo sa týka nášho vzhľadu, tu to väčšina z nás veru nerobí. My sme sa rozhodli zistiť, ako sa to v reáli prejaví na vlasoch a pokožke, ak šesť mesiacov vynecháte služby odborníkov. Takže žiadne farbenie, tónovanie, strih, kozmetika, či pleťová maska. Áno, bez výnimky. A polroka je naozaj dlhá doba. My sme z odborného hľadiska, vyspovedali expertku na krásu - Karolínu Volkov, ktorá je majiteľkou salónu DNJ DNA. A pridali sme samozrejme aj náš osobný pohľad.

Prečítajte si: Nová pokožka po lete: Tieto 3 procedúry prinavrátia pleti hydratáciu a jas, zároveň zredukujú škvrny

1. Vlasy

Mnoho žien počúva, že pokiaľ túžia po dlhých vlasoch, ideálne je na istý čas úplne vynechať farbenie a vlasy nezaťažovať. Je to z odborného hľadiska naozaj tak?

Nie je to tak v prípade pokiaľ sa o ich vlasy stará odborník, ktorý vlasom naozaj rozumie a vyberie správne produkty, zvolí šetrnú farbu a v prvom rade zhodnotí stav vlasu. V tom prípade môže dosiahnuť práve opak - ozdravenie vlasov, podporu ich vitality a celkové posilnenie folikul vlasu a tým pádom zabezpečiť ich zdravý rast. Keďže, ale veľa žien stále inklinuje k drogériovým farbám či z ekonomického hľadiska, alebo kvôli nedostatku času tak je naozaj lepšie farbenie obmedzovať nakoľko ide o vysoké pomery chemických látok a často aj ich nesprávnu aplikáciu.

Čo sa stane, keď skutočne vynecháte kaderníka 6 mesiacov so samotným vlasom? Prechádza to určitým procesom zmien, nastáva vôbec nejaká prirodzená obnova?

Je to veľmi individuálne, nakoľko znova veľmi záleží od minulej starostlivosti a od histórie vlasu - ako a čím bol farbený a ošetrovaný pred týmto časom. Je pravda, že počas 6 mesiacov nie sú vystavené žiadnym chemickým procesom a v podstate sa počas takejto doby obnoví prirodzený PH plášť vlasu, ale takisto môžu pôsobiť suchšie a poškodenejšie v prípade, že je vlas “ zvyknutý “ na pravidelnú profesionálnu starostlivosť. Tá dodáva vlasom vysoké pomery kvalitných látok, ktoré im “ zoberieme “ a jednoducho im chýbajú. 

V konečnom efekte, ak ide o farbený vlas, nenapácha to viac škody ako je samotný prínos?

Samozrejme za toto obdobie vlasy vyrastú, ak bola predtým používaná demipermanentná /preliv/ farba, tá sa z vlasov vymyje, ak bola semipermanentá/ trvácna / stratí v takomto čas lesk a zošedne, pri blond odtieňoch príde k nepeknému žltému tónu. Čiže ak ide o vlasy nastavené na pravidelnú starostlivosť je tomu naozaj tak a škoda na nich je viditeľná. 

Ako často je ideálne chodiť hairstylistovi? Aby sme si zachovali celkovo pekný look a nezaťažovali na druhej strane nadmerne vlasy?

Ideálne raz za mesiac, prípadne za 6 - 8týždňov.

 Čo je aktuálne vrámci haistylingu IN? 

Teraz sú už dlhodobejšie populárne práve prirodzené odtiene, ale s tým rozdielom, že tie zo salónu majú väčší lesk a sýtosť - ako finalný styling už nejaky čas kraľujú beach waves a zo strihov je to lob teda predĺženy bob. Teraz na jeseň budú  in “ farby lístia  “a teda teplé odtiene hnedej či jednoliate, alebo technikou balayage a pre blondínky zažíva boom baby melír /jemnučké presvetlenie, ktoré vyzerá ako detské nefarbené blond vlasy. 

Mohlo by vás zaujímať: 5 najsilnejších zbraní anti-ageingu: Toto naozaj funguje, hovorí dermatologička

Záver vlasového experimentu:

Na vlastnej koži sme zistili, že hoci vlasy počas daného obdobia nabrali prirodzene na objeme, na samotnej dĺžke sa to neprejavilo. Vlas bol oveľa suchší (čo vám hrozí najmä pri blond a plavých odtieňoch), týmpádom bola aj vyššia lámavosť. Takže pokiaľ si myslíte, že týmto spôsobom sa dopracujete k vytúženej dĺžke, možno vás to nepríjemne prekvapí. 

2. Pleť

Čo sa týka pleti, je dobré na istý čas prestať s používaním make – upu, ak sa chceme napríklad zbaviť akné? Alebo to nemá vôbec vplyv?

Alfa-omega je v starostlivosti a vo vhodne zvolených aktívných látkach v produktoch, ako aj ich ph. V boji proti akné môžem spomenúť napríklad veľmi účinný salycilid acid - najdôležitejšie, ale je dvojité odličovanie pred spaním. Počas spánku sa naša pleť najlepšie revitalizuje. Ideálne je aj občasné hĺbkové čistenie pleti ultrazvukom u profesionála, v kombinácií s domácim použitím kozmetických produktov obsahujúcich niacínamid - vitamín B3.

Čo sa týka make-upov na trhu je ich množstvo, ktoré majú zároveň aj ošetrujúcu funkciu  - samozrejme aj tie do určitej mieru upchávajú póry, netreba však  pred aplikáciou zabúdať na správne SPF a PRIMER. Krása vychádza zvnútra a ak konzumujeme napríklad veľa cukrov, nevieme úplne potlačiť nedostatky zvonku.

Prečo je ideálne chodiť na kozmetiku aspoň raz za 4 týždne. Mení sa táto frekvencia vrámci veku?

Návšteva u kozmetičky raz za mesiac je ideálna, aj z hľadiska dôkladného odborného ošetrenia pleti presne zvoľeného na mieru pre konkrétny typ pleti a riešenia nedostatkov, ktoré chceme zlepšiť. Technológie na domáce použite častokrát nemajú správne nastavenia a frekvenciu a preto sa nám nedarí doma dosiahnuť výsledky mimo návštevy odobrníka. V neposlednom rade ide o relax a príjemne strávený čas vďaka napríklad skvelej masáži pleti, takže ide aj o potrebnú psychohygienu.

Na čo sa vrámci ošetrení zamerať po 20 – tke, 30 – tke, 40 – tke, 50 – tke?

Naša pleť má výbornú pamäť a preto je dôležité už v skoršom veku správne nastavenie každodennej rutiny. Najdôležitejšie chrániť pleť pred UV žiarením a teda minimalizovať či už prípadnú pigmentáciu pleti alebo jej tón (tento krok je dôležitý v každom veku, keďže pleť nechránená pred UV svetlom oveľa ľahšie stárne ).

V 20-tich rokoch býva samozrejme oveľa častejšie potrebné ručné hĺbkové čistenie.

Vo veku nad 30 nás všetkých začínajú trápiť vrásky a gravitácia - naša pleť časom upadá. Preto odporúčam so zaradením pleťových sér a kozmetické ošetrenia zamerané na stimuláciu, pomocou správnych frekvenčných prístrojov ako aj siahnuť po produktoch s obsahom aktívnej látky retionol - vitamín A a peptidoch.

Vo veku nad 40 a 50 rokov je najpodstatnejšie stále dodržiavať dennú starostlivosť, odličovať sa a neprestávať pleť hydratovať a začať či pokračovať s používaním vysoko koncentrovaných sér namiesto krémov. Naše odborníčky vedia vždy vybrať správne ošetrenie a vhodné produkty vzhľadom k veku a stavu pleti alebo ročnému obdobiu.

Záver pleťového experimentu:

Nestarať sa hĺbkovo o pokožku po tridsiatke polroka je mimoriadne dlhé obdobie. Ak navyše eliminujete aj používanie make - upu, samozrejme sa to prejaví. Prvé mesiace človek pozoruje zhoršenie zápalovvých procesov, vznik komedónov. Ide o akúsi prirodzenú očistu, ktorou pokožka prechádza. Občas môžete najmä s príchodom chladnejších dní, cítiť a vidieť suchšie miesta a vyššiu mieru dehydratácie pleti. Zároveň celkovo, pokožka pôsobí viac mdlo. A to aj napriek tomu, ak používate vhodný krém a sérum. Tu by si azda každá žena mala uvedomiť, že investíciia do seba sa naozaj oplatí. A vaša pleť vám to vráti. V tom najlepšom.