Presunúť na hlavný obsah

5 potravín, ktoré zrýchlia metabolizmus podľa uznávaného svetoznámeho lekára: Chudnite oveľa rýchlejšie

Zdravie

Podceňované potraviny, ktoré dokážu naštartovať metabolizmus a tým pádom aj chudnutie rýchlejšie, ako by ste si mysleli. Skvelá štartovacia dráha k vašej vysnívanej postave.

Podľa svetoznámeho lekára a výskumníka Williama Li, M.D., autora knihy Eat To Beat Your Diet, sa nerodíte s pomalým alebo rýchlym metabolizmom. V skutočnosti váš metabolizmus zostáva stabilný od veku 20 rokov až do veku 601 rokov a môžete kontrolovať, ako funguje počas tohto časového rámca. Čo to znamená? „Váš metabolizmus a váš telesný tuk nie je len váš osud,“ povedal v podcaste mindbodygreen.

Čítajte tiež: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Mrkva

Svetoznámy odborník tvrdí, že náš telesný tuk má v skutočnosti kmeňové bunky. Ak sa prejedáme, telo si musí vyrobiť viac palivových zásob a tým rastú aj naše tukové kmeňové bunky. Ukázalo sa však, že niektoré potraviny dokážu skrotiť tukové kmeňové bunky, takže je menej pravdepodobné, že budú vytvárať viac tuku. Mrkva je všeobecne známa v súvislosti s nižšou obezitou a zvýšenou kardiovaskulárnou ochranou. V skutočnosti upokojuje kmeňové bunky, ktoré sú v našom tuku, a  mohli by sa pokúsiť skutočne vyrásť.

Hríby

Funkčné huby, nazývané tiež liečivé huby. Obsahujú beta-glukány, unikátne rastlinné vlákna, ktoré sú spájané s lepším zdravím čriev, zvýšenou imunitou a zlepšenými parametrami kardiometabolického zdravia. Beta-glukán preberie váš metabolizmus a pomáha zmenšiť viscelárny tuk vo vašom bruchu. 

Fazuľa

Fazuľa môže znížiť viscerálny tuk. Áno, ten škodlivý tuk, ktorý sa môže vyvinúť aj u štíhlych ľudí v tele. „Jedna šálka fazule päť dní v týždni skutočne môže zmenšiť váš pás asi o palec v priebehu mesiaca,“ prezrádza svetoznámy odborník. Fazuľa obsahuje vlákninu a iné polyfenoly, ktoré aktivujú náš metabolizmus a uvoľňujú náš vnútorný metabolizmus. Váš metabolizmus sa zvyšuje, zatiaľ čo váš prebytočný telesný tuk sa zmenšuje.

Jablčný ocot

Jablčný ocot bol pred rokmi veľmi populárny v prípade drastických diét a veľa odborníkov to nepodporovalo. Ukázalo sa však, že existuje množstvo údajov, ktoré dokazujú, že jablčný ocot funguje na podporu zdravej hmotnosti. „Kyselina octová v octe stimuluje vaše tukové bunky a môže zabrániť ich zväčšeniu,“ hovorí spomínaný odborník s tým, že upozorňuje na konzumovanie v kombinácii s nápojom, aby ste si nerozpustili zubnú sklovinu.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Káva

Káva obsahuje kyselinu chlorogénovú, čo tiež prebudí váš metabolizmus, ako aj vašu obranu zdravia. Bolo tiež klinicky preukázané, že samotný kofeín zvyšuje využitie energie (spaľovanie kalórií), termogénne spaľovanie tukov (lipolýza) a reguláciu hmotnosti. Zdroje kofeínu preto nájdete v niektorých kvalitných doplnkoch výživy na podporu metabolizmu.

- Najčítanejšie -