Presunúť na hlavný obsah

Kráľovná parížskej módy a jedna z najbohatších žien Francúzska: Coco Chanel prepisovala dejiny, ale mala aj množstvo milencov

Zahraničné celebrity

Napriek nepriazni osudu sa z nej stala jedna z najznámejších žien sveta a vybudovala obrovské impérium z ničoho. Zo sirotinca sa dostala na vrchol high fashion a do sveta luxusu a poméznosti. A to len vďaka vlastnej húževnatosti a odhodlaniu.

Bola milovníčkou kráľovskej rodiny a bohyňou fashion sveta

Príbeh o dievčati, čo vyrástlo zo siroty na módnu ikonu, ktorá vybudovala impérium, dodnes fascinuje ľudí po celom svete. Gabrielle Coco Chanel skrátka vstúpila do dejín a začala ich prepisovať. Bola to Gabrielle, ktorá nám priniesla malé čierne šaty a nahradila korzet oblekmi a dámskymi nohavicami. To ona nám dala citát: "Nerobím módu. Som móda."

Čítajte tiež: Tieto veci ste o Kim Kardashian (ne)vedeli: Jej vzorom je Jennifer Lopez, má fóbiu z fotiek od paparazzov a jej najkratšie manželstvo trvalo 72 dní

Keď mala šesť rokov, po smrti mamy, ju a jej súrodencov otec nechal v dome príbuzného a odišiel. Deti sa takmer okamžite dostali do sirotinca, ktorý prevádzkovali mníšky. Malá Gabrielle sa naučila základy šitia od prísnych kláštorných sestier. Predtým ako sa začala venovať móde, mala za sebou krátku kariéru speváčky. Vystupovala v kluboch vo Vichy a Moulins. 

Muži ju milovali a ona milovala ich. Mala množstvo vzťahov, milencov, no nikdy netúžila po tom, nejako sa usadiť. Odmietla sa vydať za vojvodu z Westministeru, lebo chcela byť slobodná.

Ten napriek odmietnutiu nechal všetky lampáše Westminsteru popísať jej ikonickými iniciálkami. Svojich prvých dvoch serióznych milencov použila na financovanie svojho prvého parížskeho obchodu. Skrátka vždy mala jasno, v tom, čo chce a ako to dosiahnuť.

Niektorí ľudia hovoria, že Gabrielle bol špiónkou. V roku 2011 vydala americká historička knihu, v ktorej tvrdila, že Coco mala nielen vášnivý pomer s nacistickým špiónom, ale že ona sama bola špiónkou Tretej ríše. Kto vie, možno jej pomer s temperamentným barónom von Dincklage zašiel príliš ďaleko? Domnienka je domnienka. 

Mohlo by vás zaujímať: Kim Kardashian ako herečka: Jej herecká kariéra bude vraj pokračovať v tomto ženskom filme

Jedno je však isté. Bola nezávislá, nespútaná a za všetkých okolností originálna a výnimočná. Milovala pozornosť a rada provokovala. Napriek všetkému, dokázala s gráciou prekonať odpor konvenčnej spoločnosti a stala sa dámou, pred ktorou sa klaňali aj aristokrati. Jej život dodnes fascinuje a otvára mnohé zatvorené komnaty.