Presunúť na hlavný obsah

Petra Kubíková predstavila kolekciu Fluidum AW 24/25: Každá kolekcia je pre mňa príležitosťou vystúpiť z komfortnej zóny

Móda

Módna dizajnérka Petra Kubíková predstavila pred pár dňami počas BCEFW (Budapest Central European Fashion Weeku) svoju novú kolekciu Fluidum na jeseň/zimu 2024/2025.

Inšpiráciou sa stalo ročné obdobie zimy, pre ktorú bola kolekcia určená. Sneh, vietor, ľad sú elementmi, ktoré vstupujú do jednotlivých odevov v podobe farby, siluety a materiálu. Práve ten zohral pri tvorbe kolekcie najdôležitejšiu úlohu. Látky sú bohaté na štruktúru, majú zaujímavú povrchovú úpravu. V kolekcii sa striedajú monochromatické looky zámerne vytvorené z jedného typu materiálu, ktorý sa v nasledujúcom looku stretáva s materiálom, ktorý je s ním vo farebnom alebo materiálovom kontraste. Dochádza tak ku komunikácii medzi leskom a matom, hladkým a drsným povrchom, prírodným a syntetickým vlaknom. Strihy jednotlivých odevov sú vytvorené tak, aby vynikol materiál, ktorý bol použitý.

Strohá geometria vďaka stiahnutiu v páse naberá organické tvary. Linka sa mení na krivku a plocha naberá objem. Jednotlivé odevy sú v kolekcii zoradené do farebných blokov. Kolekciu otvára trojica lookov, ktorým dominuje krémová prešívaná bundovina. Krémovú farbu postupne vystriedajú odevy v sivej, modrej, bielej a záver kolekcie sa nesnie v znamení tmavo fialovej bavlny s jemním pásikavým vzorom, ktorá plynule prechádza do nesmrteľnej jeansoviny. Myšlienka farebných blokov je podporená naušnicami organických tvarov v 3 rôznych veľkostiach a v 4 farbách, ktoré korenšpondujú s farbou odevu. 

Dizajnérka Petra Kubíková predstavila pomínanú novú kolekciu Fluidum na jeseň/zimu 2024/2025 počas BCEFW (Budapest Central European Fashion Weeku). Dlhodobo si drží svoju klientelu, ktorej koluje v krvi približne rovnaká DNA a nás zaujímalo, ako by ju charakterizovala i to, čo sa skrýva za jej tvorbou.

Počas BCEFW si odprezentovala novú kolekciu AW 24/25 s názvom Fluidum. Aká je nositeľka tvojich modelov v tvojej predstave?

Nositeľka mojich kolekcií je stále tá istá.  Je to žena, ktorá žije veľmi aktívne, prepína medzi súkromným a pracovným životom, má svoj štýl a oceňuje praktickosť a ľahkú kombinovateľnosť v rámci šatníka. V podstate všetky odevy vytváram, tak, že si viem predstaviť samú seba ako ich nosím.  Zároveň moju tvorbu ovplyvňujú aj moje verné zákazníčky a múzy, ktorých tvár a energia, ktorú vyžarujú sa mi spája s konkrétnymi lookmi kolekcie. 

Spolupracuješ so stylistkou Ninou Ford, s ktorou vedieš dialóg. Ako veľmi je ruka stylistky dôležitá v kooperácii s módnou dizajnérkou?

S Ninou spolupracujem od roku 2018, kedy ma oslovila s ponukou stylingu kolekcie určenej na módnu prehliadku. Keď som výsledok porovnala s výstupmi z predchádzajúcich rokov, videla som veľký posun vpred. Uvedomila som si, že ja ako dizajnér nemám odstup od jednotlivých kúskov.  Nina má moju plnú dôveru a pri stylingoch jej nechávam voľnú ruku. Pracujeme spolu tak, že kolekciu vytáram sama a Nina vidí až samotný výsledok, za ktorým dá tú správnu bodku. Dialóg zvykneme viesť ohľadne poradia modelov či výberu modeliek.  Veľa som sa od nej naučila.  Často si myslím, že viem, aký styling zvolí, no vždy ma prekvapí novým pohľadom a nápadom.  Tento moment prekvapenia mám veľmi rada. 

Dlhodobo pracuješ efektívne s materiálmi a textúrami, dbáš na udržateľnosť. Je niečo, čo si zatiaľ v tomto nedosiahla, ale máš to ako cieľ?

Snažím sa minimalizovať odpad. Mojím snom je využiť materiál do poslednej nitky, no nie vždy je to jednoduché.  Momentálne netvorím na sklad, ale až po zadaní zákazky, pretože pre každom jednom looku zohľadňujem i konkrétne potreby nositeľky.  No a jedným z cieľov je neunudiť môjho zákazníka.  Snažím sa držať svojho rukopisu, no vždy priniesť s každou kolekciou niečo nové, nejaký moment prekvapenia, ktorý by možno odo mňa nikto nečakal. I ja sa stále učím a každá nová kolekcia je pre mňa príležitosť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Topánky: Hoegl
Styling: Nina Ford
Hudba: Hey Emil
Grafický dizajn/ teaser: Dominika Kramerová