Vedci zistili, že každý z nás starne iným tempom: Zatiaľ čo niekto za rok zostarne o rok, iný aj o tri a niekto zase o nulu
Prečo niektorí ľudia zostarnú za rovnaký čas viditeľne viac ako iní? Vedci prišli s odpoveďou, ktorá ukazuje, že to závisí od dvoch hlavných vecí.
Vedci skúmali mužov a ženy vo veku 38 rokov, aby zistili, ako rýchlo za rovnaký čas zostarnú. Ich biologický vek teda porovnávali s chronologickým.
Zistili, že väčšina subjektov mala biologický vek, ktorý sa tesne zhodoval s počtom narodenín, ale iní mali biologický vek oveľa mladší alebo starší ako ich chronologický vek. Zatiaľ čo väčšina z nich starla rýchlosťou jeden rok za rok, niektorí starli rýchlosťou až tri roky za rok a iní starnú rýchlosťou bližšou nule za rok.
Biologický vek vs. Chronologický vek
„To, čo sme našli, je jasný vzťah medzi starnutím navonok a rýchlejším starnutím vo vnútri. A tiež, že je možné merať proces starnutia u mladých ľudí, ktorý zvyčajne hľadáme len u starých ľudí,“ hovorí autor štúdie Daniel Belsky, odborný asistent medicíny na Lekárskej fakulte Duke University od Medicine and Center for Aging v Durhame.
Muži a ženy, ktorí nedopadli v testoch dobre v biologických meraniach starnutia, nedopadli dobre ani v testoch, ktoré sa zvyčajne dávajú starším ľuďom. Biologicky starší ľudia tiež uvádzali väčšie ťažkosti s jednoduchými fyzickými aktivitami, ako je chôdza po schodoch.
V jednoduchosti povedané, takéto predčasné starnutie môže mať vplyv na kvalitu nášho života a v pomerne skorom veku tak môžu niektorých ľudí postihnúť ochorenia, ktoré dnes poznáme najmä v súvislosti so staršími vekovými kategóriami.
Mohlo by vás zaujímať: 3 kozmetické tipy, ako nezabíjať tvorbu kolagénu v pleti: Ak si chcete udržať mladý vzhľad, pozor na toto
To, čo vplýva na predčasné starnutie je jednoznačne stres a životospráva. Samozrejme, aj gény netreba prehliadať, ale genetiku neovplyvníme. To, čo vieme ovplyvniť je zdravý jedálniček a pohyb, pravidelná aktivita.