Presunúť na hlavný obsah

3 kozmetické tipy, ako nezabíjať tvorbu kolagénu v pleti: Ak si chcete udržať mladý vzhľad, pozor na toto

Krása

Pokiaľ si chcete udržať mladistvý vzhľad čo najdlhšie, potrebujete, aby vaša pleť produkovala kolagén a elastín.

To, čo drží našu pleť vypnutú a mladistvú je elastín a kolagén, ktorý sa v tele prirodzene produkuje, no vekom sa táto produkcia postupne znižuje. Nepriaznivé vplyvy životného štýlu, ktorý máme vo svojich rukách môžu spôsobovať úbytok kolagénu a s ním súvisiace predčasné starnutie. Tu sú malé, ale dôležité odporúčania podľa svetových dermatológov, ako si dlhšie udržať mladosť a nepridávať si roky zbytočne rýchlejšie. 

Čítajte tiež: Denný a nočný krém, s ktorými omladnete: Testovali sme tieto beauty produkty na pleti 20, 30 a 40-ročnej ženy

Opatrne s retinoidom, všetkého veľa škodí

Je pravda, že retinoidy môžu stimulovať produkciu kolagénu, a preto je retinol jedným z najpopulárnejších tém zdravého starnutia. Ale ako všetko, aj používanie retinoidov sa dá ľahko prehnať, najmä ak používate silnejší prípravok. Nadmerným používaním retinoidov (a chemických exfoliantov ako AHA a BHA), vystavujete svoju pokožku riziku poškodenia. Porušená kožná bariéra sa bude javiť ako červená, podráždená a svrbivá, alebo môžete dokonca zažiť dermatitídu. Vo všeobecnosti je najlepšie aplikovať retinoidy a exfoliátory jeden až trikrát týždenne (skin cycling).

Používajte SPF počas celého roka a chráňte sa

S čoraz tenšou ozónovou vrstvou ku nám preniká silnejšie a agresívnejšie slnečné žiarenie. Odborníci a dermatológovia tak varujú, že SPF by sme mali používať počas celého roka, nestačí len počas letných mesiacov. Chránite pleť nielen pred pigmentovými škvrnami, tvorbou vrások a hlbokých línií, ale aj pred poklesom tvorby kolagénu v pleti. Voľné radikály produkované UV svetlom ovplyvňujú kolagén v koži a dochádza k predčasnému starnutiu.

Neprehliadnite: Šampón na vlasy nestačí: Ak chcete mať vo výsledku objemnejšie, lesklejšie a krajšie vlasy, nepreskakujte tento krok

Nepodceňujte stresové faktory

Hovorí sa, že stres spôsobuje starnutie a je to veľká pravda. Úplne na 100% sa mu vyhnúť nevieme, ale mali by sme robiť všetko pre to, aby sme dopady rýchleho životného štýlu a stresových faktorov na naše telo eliminovali čo najviac. Stres môže v tele vyvolať aj zápal, čo vedie k zníženej produkcii kolagénu. Preto sa odporúčajú doplnky s kolagénom, ktoré fungujú ako kompenzácia straty spomínaného kolagénu.