Presunúť na hlavný obsah

Julian Assange

internetový aktivista
Julian Assange

Julian Assange

internetový aktivista
Miesto narodenia:
Townsville, Austrália
Rodinný stav:
slobodný
Vek:
52
Znamenie:
rak
Povolanie:
internetový aktivista

ZaujímavosťPreslávil sa predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. Študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor. Usporadúva verejné vystúpenia, kde hovorí o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Získal aj viaceré novinárske ocenenia.

Medzinárodná medzivládna organizácia, Interpol, ho 30. novembra 2010 umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných osôb Interpolu, pretože vo Švédsku je stíhaný za podozrenie zo znásilnenia a spáchania ďalšieho trestného činu. Jeho zástancovia však tvrdia, že ide o vykonštruovaný proces, za ktorým stojí politická moc, ktorá ho chce aspoň zdiskreditovať.

Niektorí americkí politici otvorene vyzývajú k dolapeniu, súdeniu alebo dokonca poprave Juliana Assangeho. Poradca kanadského premiéra, Tom Flanagan, chce, aby bol na Juliana spáchaný letecký atentát, s tým, že „si zaslúži smrť".
Neúspešná viceprezidenstká kandidátka Sarah Palinová volá po tom, že „by mal byť stíhaný ako terorista (vodcovia Talibanu alebo Al-Kajdy)" a domnieva sa, že je „protiamerický".
Jej stranícky kolega a prezidentský kandidát z minulých volieb, Mike Huckabee, sa tiež vyslovil za smrť Assangeho ako aj človeka „zodpovedného za únik diplomatických depeší "- tento skutok označil za vlastizradu a povedal, že „čokoľvek menej ako poprava by bolo príliš vľúdnym trestom".