Presunúť na hlavný obsah

Beáta Dubasová

speváčka
Beáta Dubasová

Beáta Dubasová

speváčka
Miesto narodenia:
Stropkov
Partner/ka:
Andrej Andrašovan
Rodinný stav:
vydatá
Vek:
60
Znamenie:
býk
Povolanie:
speváčka

Štúdium


Vyštudovala Strednú priemyselnú školu odevnú v Prešove so špecializáciou na výrobu odevov a bielizne.

Kariéra


Na strednej škole spoznala školskú chlapčenskú skupinu Piknik, kde začala spievať ako sólová speváčka a tiež začínajúceho prešovského hudobníka Petra Nagya. Začala sa zúčastňovať na amatérskych súťažiach spevákov v prešovskom i košickom okrese. Už v tomto období sa umiestňovala na popredných miestach súťaží a získavala ceny publika.
V roku 1982 odišla do Bratislavy, kde po večeroch spievala v rekreačnom podniku Sorea. V tomto roku Beáte zavolala speváčka Magda Medveďová a oslovila ju s ponukou spievať jej pieseň na súťaži Košický Zlatý poklad. Súhlasila a na súťaži získala 2. miesto a Cenu divákov.

Profesionálnu kariéru odštartovala v r. 1985, kedy v éteri zabodovala so skladbou „Účesy“. Debutový album Beáta (1987) vydala o dva roky neskôr. Obsahoval ďalší hitový potenciál, skladby „Sme také aké sme“ a „Dievča z reklamy“. Podieľala aj na hudobnom albume pre deti Peter, Vašo a Beáta deťom. Výraznejší úspech priniesol album z r. 1990 Za dverami mojej izby, ktorého skladba s rovnomenným názvom sa stala megahitom.

Modrý album (1994) so skladbou „Vráť mi tie hviezdy“ len upevnil Dubasovej status populárnej hviezdy aj v prvej polovici 90. rokov.
V roku 2007 priniesla na trh výberový album Best Of, pozostávajúci z dvadsiatich najväčších hitov.

Ocenenia


1989 - Cena novinárov na Bratislavskej lýre za duet s Vašom Patejdlom za pieseň „Muzikantské byty“