Presunúť na hlavný obsah

Dušan Jamrich

Herec, pedagóg a recitátor
Dušan Jamrich

Dušan Jamrich

Herec, pedagóg a recitátor
Partner/ka:
Iveta Weissová
Vek:
74
Znamenie:
škorpión
Povolanie:
Herec, pedagóg a recitátor

Štúdium


V roku 1970 ukončil štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, odbor herectvo.

Kariéra


Už počas štúdia sa presadil v televízii a v rozhlase. Po promócii ho angažovalo Slovenské národné divadlo, kde pôsobí doposiaľ. Počas desiatok rokov stvárnil množstvo postáv, z klasických napr.: Jochanana v Hviezdoslavovom Herodesovi a Herodiase, Kráľa Richarda II. v rovnomennej Shakespearovej hre, či Orestesa v Goetheho Ifigenii v Tauride.
S bravúrou zvláda aj komické úlohy. Nezabudnuteľné sú: Brown v Brechtovej Opere za tri groše či Lord Caversham vo Wildovom Ideálnom manželovi.
Dlhé roky pôsobil aj ako pedagóg javiskovej reči na VŠMU. Jeho výrazný recitačný talent je neopakovateľný. Z množstva titulných postáv v televíznych inscenáciách a filmoch, sa najväčšmi vryl do pamäti divákov stvárnením Ľudovíta Štúra vo viacdielnom televíznom filme Štúrovci.
V roku 1991 sa stal riaditeľom, neskôr generálnym riaditeľom SND. Z tejto funkcie ho v dôsledku kompromitačnej kampane vtedajšieho ministerstva kultúry, vedeného ministrom Hudecom, odvolali z funkcie.
Po voľbách v roku 1998 sa Dušan Jamrich vrátil do čela SND, kde zotrval do roku 1999.

Ocenenia


Od roku 1988 je nositeľom titulu Zaslúžilý umelec. Za výrazný prínos na rozvoji slovenskej divadelnej kultúry mu v roku 2003 udelili Rad Ľudovíta Štúra I.triedy.