Presunúť na hlavný obsah

Shannen Doherty

herečka, producentka a režisérka
Shannen Doherty

Shannen Doherty

herečka, producentka a režisérka
Miesto narodenia:
Memphis, Tennessee, USA
Partner/ka:
Kurt Iswarienko
Rodinný stav:
vydatá
Vek:
49
Výška:
160 cm
Znamenie:
baran
Povolanie:
herečka, producentka a režisérka
Osobný web:
www.shannen-doherty.net

Detstvo


Otec pracoval ako baník a mama vlastnila kozmetický salón. Má staršieho brata Seana. V roku 1978 sa presťahovali do Los Angeles, kde mal otec získať lepšiu prácu. Už v desiatich rokoch získala prvú filmovú úlohu v seriáli "Father Murphy".
Vždy bola vynikajúcou študentkou a zapájala sa do rôznych hereckých súťaží. V súkromí však bola skôr samotárka, introvertka.
Prvý väčší úspech zaznamenala už v jedenástich rokov ako Jenny Wilderová vo filme „Domček v prérií“.

Kariéra


Medzi väčšie filmové úlohy patrí napríklad aj tá po boku Sarah Jessicy Parker a Helen Hunt vo filme „Dievčatá sa tiež chcú baviť“,alebo "Heathers" s Winonou Ryder.
Skutočný úspech však prišiel až v devätnástich, keď sa zoznámila s Aaronom Spellingom a ten ju v roku 1990 obsadil do kultového tínedžerského seriálu "Beverly Hills, 90210". Zahrala si jednu z hlavných úloh, Brendu Walschovú a stala sa z nej skutočná hviezda. Jej sláva však kvôli problém v osobnom živote začala postupne po štyroch sériach upadať.
V roku 1988 sa opäť stretla so Spellingom a ten jej znova ponúkol sľubnú rolu v televíznom seriály „Čarodejnice.“ Tu si zahrala jednu z troch čarodejníckych sestier, spolu s Alyssou Milano a Holly Marií Combs. Dokonca sa podujala režírovať tri epizódy. Ale ani tu nevydržala príliš dlho a seriál pre nezhody s filmovou kolegyňou, Alyssou Milano, opustila. Začala sa venovať práci na filme a od tej doby pracuje najmä ako producentka a režisérka.

Súkromie


Herečka je dvakrát rozvedená a len nedávno, 15. októbra 2011, sa vydala po tretíkrát za fotografa Kurta Iswarienka.