Ak robíte počas tehotenstva toto, vaše dieťa môže mať neskôr problém s nadváhou: Prekvapí vás, čo je za tým!

Každá z nás chce počas tehotenstva vyzerať čo najlepšie, napriek tomu by ste na jednu vec zabúdať nemali, ak vám naozaj záleží na budúcnosti a zdraví vášho dieťaťa.

Na toto si počas tehotenstva dajte pozor

Na toto si počas tehotenstva dajte pozor

Zdroj: Profimedia

Mať skvelú postavu je jedna vec, napriek tomu by ste na jej dosiahnutie nemali zachádzať do extrémov. Práve táto cesta môže mať nakoniec negatívny vplyv aj na vaše dieťa.

Čítajte aj: Čo vaše tajné chute prezrádzajú o vašom zdravotnom stave? Signály tela, ktorým by ste mali venovať väčšiu pozornosť

V prvom rade je dobré si uvedomiť, že strava, ktorú konzumujeme počas tehotenstva môže často ovplyvniť váhu dieťaťa, dokonca aj v dospelom veku. Podľa niekoľkých štúdií bolo po rokoch zistené, že matky, ktoré si odopierali stravu počas tehotenstva, či dodržiavali rôzne prísne diéty nakoniec porodili dieťa s nábehom na obezitu, ktorá sa u viacerých z nich v staršom veku aj prejavila. 

Toto je možným dôvodom 

Ak je vaša strava počas tehotenstva nedostatočná, váš metabolizmus sa spomalí a niečo podobné sa deje aj s metabolizmom dieťaťa. Toto spomalenie môže byť nakoniec príčinou toho, že váš a aj detský organizmus bude ukladať tuk rýchlejšie, len preto, aby ušetril zásoby na neskôr. Kvalita stravy matky je dôležitá, pretože ak nie je dostatočná, môže spôsobiť modifikácie a zmeny v samotnom DNA dieťaťa. Tieto zmeny nezmenia priamo sekvencie DNA, ale zmenia to, ako budú fungovať. Najdôležitejší pre zdravý vývoj bábätka je prvý trimester tehotenstva, v ktorom by ste nemali držať žiadnu nízkosacharidovú diétu, či iný prísny režim stravovania. To, či vaše stravovanie ovplyvní dieťa niekedy nezistíte hneď po jeho narodení, ale až v staršm veku okolo šiesteho až deviateho roku života dieťaťa. 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Psychologička radí: "Môj manžel bol pri pôrode nášho syna. Takto to zmenilo celé naše manželstvo"

Nezabudnite však ani na stravu dieťaťa po jeho narodení a snažte sa vyberať v prvom rade čerstvé potraviny, spravte vášmu dieťaťu pestrý jedálniček a zabezpečte mu dostatok pohybu. V konečnom dôsledku tehotenské kilá nie sú žiadnou tragédiou, pokiaľ sa zdravo a vyvážene stravujete.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
DD, sciencemag.org

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba