Hlavná labuť z Labutieho jazera: Krásna Romina Kołodziej prezradila, aký je život baletky na Slovensku

Začínala ako baletka a dnes je z nej vedúca sólistka baletu Slovenského národného divadla. Romina svoju prácu miluje a možno aj preto sa jej už roky tak dobre darí.

Zoznámte sa s baletkou Rominou Kołodziej

Zoznámte sa s baletkou Rominou Kołodziej

Zdroj: Jakub Klimo

Rominu sa nám podarilo nedávno vyspovedať a musíme uznať, že ide o skutočne inšpiratívnu ženu, maminu a v prvom rade baletku. Hoci pochádza z Poľska, na Slovensku sa už stihla udomácniť a vybudovať si skutočne peknú kariéru. Svoju kariéru baletky začala už v mladom veku na podnet svojej mamy.

Čítajte aj: 10 vecí, ktoré si nevážime a pritom sú na živote najdôležitejšie: Na tú poslednú by ste už radšej nikdy nemali zabudnúť

Prezraď nám jednou vetou, kto je Romina Kołodziej? 

Jednou vetou, kým je Romina Kołodziej odpovedať neviem, ale keby ste sa opýtali niekoho z môjho okolia, odpoveď by znela "vedúca sólistka baletu SND." 

V akom veku si začala s baletom a prečo?

S baletom som začala, keď som mala 9 rokov, a bolo to z iniciatívy mojej mamy. 

Čo je na balete najnáročnejšie?

Určite je to náročná práca so samým sebou. Vyžaduje si vytrvalosť, fyzickú aj psychickú. 

Čo naopak na balete miluješ?

Na balete milujem všetko, pretože keby som to nemilovala nemohla by som to robiť. Páči sa mi, že odovzdávam divákovi kúsok seba na každom predstavení, a že diváci môžu vnímať to, čo v danej chvíli cítim, alebo prežívam. Rada interpretujem postavu podľa seba, čo sa týka hereckého výkonu. Verím, že diváci sa na mojom predstavení stávaju aspoň v myšlienkach súčasťou predstavenia, že su zrelaxovaní a zabúdaju na každodenné povinnosti.

Ako vyzerá deň baletky?

Takýto je v skratke deň baletky:

  • 9.30 do 10.45 tréning 
  • 11.00 do 14.00 skúšky na predstavenie 
  • 14.00 do 15.00 obedová pauza 
  • 15.00 do 18.00 ďalšia skúška

Samozrejme, keď máme večer predstavenie, deň vyzerá inak a v divadle končíme až o desiatej večer. Pracujem aj v soboty a niekedy sa stáva, že aj v nedeľu.

Máš nejaký špeciálny jedálniček, diétu, režim?

Nemám špeciálny jedálniček, ani diétu. Jedávam všetko to, na čo mam chuť a čo mám rada.

Koľko hodín denne musíš trénovať? 

Na toto sa nedá odpovedať úplne presne, pretože každé predstavenie si vyžaduje úplne iný počet skúšok a tým pádom aj iný počet hodín strávených na sále. Vo všeobecnosti však skúšam tých päť hodín denne len na jedno predstavenie. Čiže niekedy sú to dokopy 3 dni, inokedy zas 3 týždne. 

Ako sa ti podarilo spojiť dieťa a prácu?

Dieťa s prácou som dokázala zvládnuť a skĺbiť hlavne vďaka pomoci od mojich rodičov.

Aké bolo najnáročnejšie predstavenie a naopak to najkrajšie, ktoré si si užila?

Vždy som cítila rešpekt pred Labutím jazerom a nikdy som si ani len nemyslela, že budem raz tancovať hlavnú labuť. Priznám sa, že pred samotným predstavením som nemala v sebe úplnú istotu a nebola som presvedčená, že toto je niečo pre mňa. Ja sama som velmi sebakritická, a preto mi trvalo niekoľko rokov, kým som sa stotožnila s touto úlohou. Bola som mladšia a pozerala som sa na to vtedy úplne inak. Dnes Labutie jazero tancujem rada a uz necítim z neho strach. Čo sa týka najkrajšieho predstavenia - mám rada všetky úlohy, ktoré tancujem a vždy sa snažím užiť si každé jedno z nich na maximum. Keď stojím na javisku, je to vždy ten čas, tá chvíľa, keď odovzdávam zo seba všetko. Vďaka tomu, že si predstavenie užívam ja, tak si ho nakoniec vychutná aj samotné publikum. 

Máš svoj obľúbený krok, alebo pohyb?

Nikdy som nad tým takto nepremýšľala. Balet nie je len o krokoch, alebo kombináciách (spojenie viacerých krokov). Samostatné kroky, lepšie povedané cviky sa učíme na škole. V divadle je to však už o niečom inom. 

Akú radu by si dala začínajúcim baletkám? Čo by im nemalo chýbať, a na čo by sa mali zamerať?

Začínajúcim baletkám by som odkázala, že ak balet naozaj milujú, nech dajú do toho všetko. Ak nie sú pripravené dať všetko, tak nech radšej skončia už na začiatku. Je veľmi dôležité mať v sebe obrovskú disciplínu.

Myslíš si, že každá žena, nezávisle od veku môže byť baletkou? (aspoň amatérkou)

Amatérkou určite áno, ale potom by som ju nenazvala baletkou. Profesionálny balet a amatérsky sú dve veľmi rozdielne veci. Keď sa niekto chce stať profesionálnou baletkou, musí začať už v skoršom veku. Je dobré mať na to aj ideálne fyzicke predispozície a dobrú postavu. Najlepšie dlhý krk, nohy a hlavne silnú vôľu.

Ak raz skončíš s baletom, čo potom? Aké máš plány?

Keď skončím s baletom určite si v prvom rade budem užívať svoju rodinu na sto percent. Čo budem robiť ako zamestnanie zatiaľ prezrádzať nechcem.  

Mohlo by vás zaujímať: Šťastie nie je na mapách, ale vo vás: Nad týmto sa zamyslite predtým, než sa rozhodnete od základu zmeniť svoj život

V akom predstavení ťa môžu najbližšie diváci vidieť?

Nižinskij - Boh Tanca a Korzár. Pre mňa dve najkrajšie a moje najobľúbenejšie predstavenia z repertoáru baletu SND.

Riadiš sa v živote nejakým heslom? Ak áno, aké to je?

Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov...

Foto:
Jakub Klimo, Archív RK a SND
Zdroj:
DD

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba