Presunúť na hlavný obsah

Moje dieťa prežíva obdobie vzdoru: S týmito radami sa vám ho podarí zvládnuť

Feminity

Plač, krik, hnev - kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností. Scény na prechádzke, pieskovisku, či v obchode. Je vám to notoricky známe? Nuž vaše rozkošné zlatíčko, pravdepodobne aktuálne prechádza obdobím vzdoru. A čo je najhošie, tieto zmeny prichádzajú z večera do rána.

Poznáte to, z vášho nevinného malého anjelika sa zrazu stane klbko zlosti, ktoré sa za každých okolností snaži dosiahnuť to, po čom aktuálne túži. Jednoducho váš drobec prechádza obdobím puberty. Áno, čítate správne, už 18-mesačné bábätko môže mať prejavy ranného dospievania. V tomto veku to však odborníci nazývajú oveľa sofistikovanejšie: Obdobie vzdoru. 

Prečítajte si: Neželaný “súrodenec”: Aj váš domáci miláčik môže na novorodeniatko žiarliť, no takto sa vyhnete problémom

”Obdobie detského vzdoru trvá približne od 18 mesiacov do štyroch rokov. Treba uznať, že je to fáza, ktorá preverí trpezlivosť naozaj oboch rodičov,” hovorí MUDr. Iveta Herbanská, detská pediatrička. 

Nuž, buďme k sebe úprimní, toto obdobie je považované za jedno z najťažších pre všetkých zúčastnených. Pre rodičov v určovaní hraníc a pre drobca v učení prispôsobovania sa. 

Čím viac dieťatku bránime v jeho túžbach, o to intenzívnejšie sa ich dožaduje. A to naozaj všetkými jemu dostupnými prostriedkami: krikom, plačom, hádzaním sa, kopaním, či ťahaním za vlasy. Vôbec to nie je o tom, že by vás chcelo nejako nahnevať. Ešte len nevie ovládať svoje emócie. Aj ono sa musí s nimi naučiť pracovať. 

5 rád ako ”prežiť”

Základom je zachovať si chladnú hlavu

To že vaša ratolesť kričí a plače, neznamená, že máte kričať aj vy. Tu skutočne platí, že akcia vyvoláva reakciu. Ak je dieťa nervózne a budete nervózna aj vy, situácia sa bude len zhoršovať. Keď na neho príde záchvat hnevu, hovorte pokojne, avšak rázne. Snažte sa pozornosť drobca upriamiť inam a zároveň mu vysvetliť, že to, čo robí nie je v poriadku. 

Ako rodičia musíte byť dôslední a mať vždy na všetko pri výchove jednotný názor

Teda aj keď ho nemáte, musíte dieťaťu stanoviť vždy rovnaké hranice a trvať na svojom. Nie je nič horšie, ako keď mama niečo zakáže a následne to drobcovi otec dovolí. Toto nie je o súperení, koho z vás bude mať dieťatko radšej. Jediné, čo tým dosiahnete bude, že nakoniec nebude rešpektovať ani jedného z vás.

Niektoré situácie, pri ktorých dieťa nechce za žiadnych okolností prestať plakať je najlepšie ignorovať

Samozrejme zabezpečte, aby bolo v bezpečí. No ak chce niečo dosiahnuť vytrvalým plačom, snažte sa ho ignorovať. Keď si ho prestanete všímať, uvidíte, že sa utíši alebo za vami napokon pribehne. 

Neprehliadnite: Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? S touto metódou to skutočne zvládenete za päť dní!

Do zúfalstva nás privádza najmä obrovská túžba našich najmenších po samostatnosti

Veta: ”Ja sám,” sa v období vzdoru stala neodmysliteľnou súčasťou slovníka dieťatka. Samo chce ísť po schodoch, samo chce prechádzať cez cestu, samo chce jesť. Jednoducho má pocit, že všetko zvládne bez  vašej pomoci. Hoci sú mnohé situácie, kedy vás nevyhnutne potrebuje, inak by sa mohlo zraniť, nezabudnite mu nechávať aj voľnosť. Verte nám, že najmä batoľatá, o ktoré mali rodičia skutočne prehnaný strach, sa časom oveľa skôr zrania. Deti majú skvelú pamäťovú stopu a tak sa budú napokon vždy spoliehať, že v každom okamihu ste pri nich a nič sa im nemôže stať.  

Pre deti je dôležité cítiť, že v rodičoch majú útočisko a nech urobia čokoľvek, sme tu pre ne. Toto je naozaj vek, kedy ste pre vašich najmenších skutočne celý vesmír. Na to by sme my dospelí nemali zabúdať.