Presunúť na hlavný obsah

Slovenské kúpele s prívlastkom NAJ

Wellness

Dovolenka pri mori je jedným, no určite nie jediným riešením, ako dostať svoj organizmus naspäť do formy. Vyskúšali ste už pobyt v našich kúpeľoch? Ak nie, najvyšší čas. My vám predstavíme tých 5 s prívlastkom NAJ.

NAJmladšie ...

Kúpele Nimnica sa nachádzajú v Trenčianskom kraji a ich vznik podmienil výdatný prameň, ktorý bol v roku 1952 objavený pri stavbe vodnej nádrže. Kúpele sú nazývané tiež minerálnou perlou Slovenska. Práve alkalická minerálna voda je veľmi vhodná na pitné kúry. 

Liečia sa tu predovšetkým choroby dýchacích ciest, tráviaceho a pohybového ústrojenstva. Pokiaľ nemáte radi sibírske podmienky, Nimnica vás nesklame. Klíma má charakter podhorského podnebia s miernymi zimami a teplými letami.

NAJnavštevovanejšie ...

Prvenstvo v tejto kategórii sa už niekoľko rokov obmieňa tými istými mestami - Piešťany a Bardejov. Práve druhé zo spomenutých miest sa pýši veľmi obľúbenými Bardejovskými kúpeľmi. Pôsobia ako ucelený komplex, čo ocenia všetci hostia. Jednotlivé kúpeľné hotely sú priamo prepojené s Kúpeľným domom, v ktorom sú poskytované všetky liečebné procedúry. Za dlhú dobu existencie od prvej písomnej zmienky z roku 1247 už kúpele navštívila napríklad Mária Lujza (druhá manželka Napoleona), ruský cár Alexander I, alebo Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. 

Spektrum liečby jednotlivých druhov ochorení je veľmi široké, no ľudia sem najčastejšie zvyknú chodiť v prípade onkologických ochorení, problémov s látkovou výmenou,  chorôb z povolania, či ochorení obličiek a močových ciest.

NAJvyššie položené ...

Vo výške 1351 m n.m. ležia kúpele Štrbské pleso. Zaslúžia si hneď niekoľko superlatív. Sú ideálnym prostredím pre lyžovanie a vysokohorskú turistiku. Priaznivé klimatické faktory z nich robia najcennejšie klimatické kúpele v Európe. Ich základnou liečebnou metódou je klimatoterapia, čiže pohyb na čerstvom vzduchu.

V liečebných domoch pracujú erudovaní lekári so špecializáciou na pediatriu, alergológiu, internú medicínu, pneumológiu (ochorenia dolných dýchacích ciest, pohrudnice a medzihrudia), balneológiu a tiež liečebnú rehabilitáciu.  

NAJvhodnejšie ...

... pre liečbu kožných ochorení sú jednoznačne najlepšou voľbou kúpele Smrdáky. Všetky úporné a obtiažne ochorenia pokožky sú tu úspešne liečené vďaka mimoriadne silne mineralizovanej vode s obsahom minerálnych solí a sírovodíka. Nachádzajú sa na Záhorí, neďaleko okresného mesta Senica. 

Areál kúpeľov v priebehu stopäťdesiat rokov budovania zrástol s obcou Smrdáky a spolu tvoria pokojné, tiché miesto. Minimálna odporúčaná dĺžka liečebného pobytu v Smrdákoch je 28 dní. Potenciálnych hostí treba však upozorniť, že kúpele nie sú vhodné pre ľudí trpiacich astmou. Sírovodík z mimoriadne koncentrovanej vody by mohol ochorenie zhoršiť.

NAJmodernejšie ...

V posledných rokoch sa týmto titulom pýšia kúpele Vyšné Ružbachy. Už v stredoveku ľudia poznali liečivé účinky ružbašských zemitých uhličitých minerálnych prameňov a založili pri nich prvé kúpele. Kúpeľná obec v súčasnosti využíva deväť minerálnych prameňov. Najvýdatnejší je prameň Izabella, ktorý dáva až 100 litrov vody za sekundu a napĺňa tamojšie letné kúpalisko.  

Súčasťou kúpeľného areálu sú okrem liečebných bazénov s minerálnou vodou tiež vaňové kúpele, sauna, telocvičňa a masážne zariadenia. V priebehu celého roka ponúkajú kúpele wellness programy, školy v prírode a samozrejme ozdravovacie pobyty pre zamestnancov firiem i jednotlivcov. Najväčší dopyt je po liečbe niektorých chorôb z povolaní, chorôb tráviaceho ústrojenstva a gynekologických problémov.