Presunúť na hlavný obsah

Čo všetko dokážu vyliečiť rastliny?

Zdravie a relax

O liečbe bylinkami sa toho popísalo a prečítalo veľa. Bodaj by nie, príroda lieči, o tom niet pochýb. Odvary, maste či esenciálne oleje získavali ľudia z rastlín po dlhé tisícročia, aby si pomohli od rôznych zdravotných neduhov. Ale aj taká „klasika“, akou liečenie rastlinami nepochybne je, sa rozvíja ďalej.

Počuli ste už výraz gemmoterapia? Schválne sme ho nedali do titulku, aby vás neodradil. Cudzie slová niekedy nudia, alebo upozorňujú, že príde nejaký náročný obsah. Nie v tomto prípade. Gemmo znamená v latinčine púčik a gemmoterapia je teda liečba tinktúrami, ktoré sú získavané práve z tejto časti kvetín, kríkov a stromov. Dôvod, prečo práve z púčikov, je jednoduchý. V tejto časti sa nachádza naozaj obrovské množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, fytohormónov a enzýmov, pretože vitálna sila rastlín je v plnom „rozpuku“ práve v období pučania. Dá sa povedať, že je to moderný prvok medzi „prastarými“ spôsobmi, ako sa liečiť rastlinami. Čaje a mastičky na jednej strane, špeciálne lieho-glycerínové výťažky z rastlinných púčikov na strane druhej.

Ako prvý si všimol liečivé schopnosti látok, ktoré rastlinné puky obsahujú, ukrajinský vedec a profesor Vladimir Petrovič Fiľatov. V jeho práci pokračoval belgický lekár Paul Henry a gemmoterapia ako forma bylinnej medicíny sa dočkala uznania vo Francúzsku v roku 1965. Dodnes je najrozšírenejšia vo frankofónnych krajinách, ale obľube sa teší aj v Taliansku, Nemecku, Rakúsku či vo Veľkej Británii. V Čechách a na Slovensku sa rozšírila najmä v deväťdesiatych rokoch.

Puky sa zbierajú na jar, kedy obsahujú v rozvíjajúcej sa časti rastliny najcennejšie látky. Extrakty sa z nich začínajú vyrábať hneď po zbere, aby sa využili všetky látky za čerstva. Nepridávajú sa do nich žiadne chemické prísady, farbivá či emulgátory. Hotové tinktúry slúžia jednak na prevenciu, na liečbu, ale i doliečovanie zdravotných problémov, a to vnútorne i zvonka.

Ak sa rozhodnete skúsiť gemmoterapiu, nezabudnite, že telo treba najprv očistiť. Na to použite extrakt z dubu, buku alebo z brezy. Užívajte ho 3-4 dni a až potom začnite užívať tinktúru z rastliny, ktorá je určená konkrétne na váš problém. Užíva sa jedna kvapka na jeden kilogram hmotnosti. Toto množstvo si rozdeľte na tri časti a užívajte ho ráno, na obed a večer. Pol hodinku pred jedlom, alebo hodinu po jedle. Gemmoterapia je účinná na mnohých frontoch – extrakty z púčikov sa využívajú proti alergiám, pri gynekologických problémoch, dopĺňajú liečbu pri onkologických chorobách, borelióze, pomáhajú pri prostatických ťažkostiach, čistia organizmus... Každá rastlina má svoju funkciu, ktorú by ste mali využiť vo svoj prospech, či už pri liečbe neduhu, alebo pri jeho prevencii. Účinky jednotlivých rastlín, informácie o tom, koľko balení užívať či ktoré tinktúry kombinovať, nájdete v literatúre i na internete. Zopár tipov uvádzame aj my.

Baza čierna – pomáha pri kožných ochoreniach a ekzémoch, odstraňuje nepríjemný telesný pach, podporuje imunitu. Využíva sa pri nachladnutí, alergiách, astme či kašli, bojuje proti ateroskleróze, reume a nádorovým ochoreniam.

Borovica lesná – regeneruje kostné tkanivo, kosti a chrupavky, preto sa využíva pri artróze a osteoporóze. Rovnako pomáha pri paradentóze a bolestiach chrbta.

Buk lesný – sa využíva najmä pri problémoch s obličkami, akné, artrózou, artritídou, ľadvinovými a žlčníkovými kameňmi. Uľavuje pri reume, močovom piesku či opuchoch kĺbov.

Gaštan pravý – pomáha pri nesprávnom metabolizme, prečisťuje lymfatický systém, podporuje pamäť, zbavuje opuchov, hemoroidov či kŕčových žíl.

Kukurica siata – pomáha pri liečbe nízkeho tlaku, zápchy, obezity, gangrény končatín. Podporuje hojenie srdcového tkaniva po infarkte.

Rozmarín lekársky – je vhodný pri únave, depresii, bolestiach hlavy, nervozite a strese. Pomáha liečiť ekzémy, epilepsiu, problémy s pečeňou i s trávením. Upravuje nízky krvný tlak, odstraňuje plynatosť a užíva sa aj pri pľúcnych, srdcových či ľadvinových problémoch.

Ľubovník bodkovaný – sa využíva najmä pri nervových problémoch, akými sú depresie, psychické napätie, stres, zlý spánok, nervozita a podobne. Pomáha ale aj pri chorobách žlčníka, pri bolestiach hlavy a chrbta, aftách či herpesoch a odporúča sa užívať po prekonaní mozgovej mŕtvice či pri skleróze multiplex.