Presunúť na hlavný obsah

Za nadávky do basy až na 5 rokov!

Právna poradňa

Téma urážky na sociálnej sieti, ktorej sme sa venovali v poradni na začiatku roka, je stále aktuálna. Dnes na otázku o tom, čo robiť, ak vás niekto uráža, odpovedá advokátka Jana Martinková (36) z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková s.r.o.. Dozviete sa, koľko rokov si za to môžete odsedieť.

OTÁZKA: Dobrý deň, chcela by som sa taktiež opýtať na ohováranie na facebooku. Ak osoba, ktorá použije verejne moju fotografiu a označí ju nadpisom VZOR ŠTETKY a pridá ďalší komentár- NIE JE ŠTETKA AKO ŠTETKA a verejne ju vloží do stránky, kde ju vidia všetci ľudia verejne... dá sa to klasifikovať ako trestný čin?

Za určitých okolností je možné dané konanie klasifikovať ako trestný čin ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona. Ako sme už v januárovej poradni uviedli, trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona sa dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho  v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo mu spôsobiť inú vážnu ujmu. Páchateľovi takéhoto konania hrozí odňatie slobody až na dva roky. V prípade, ak bol trestný čin spáchaný verejne, napr. použitím počítačovej siete – vo Vašom prípade prostredníctvom facebooku, páchateľovi hrozí odňatie slobody na jeden až päť rokov.

Aby dané konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin ohovárania, musí ísť o oznámenie takého údaju, ktorý je nepravdivý. Oznámenie pravdivého údaju, hoci i spôsobilého  značnou mierou ohroziť vážnosť u spoluobčanov, poškodiť danú osobu v zamestnaní, podnikaní, alebo narušiť rodinné vzťahy, alebo spôsobiť inú vážnu ujmu nemožno posudzovať ako trestný čin ohovárania.

Ako už bolo uvedené, aby bolo dané konanie možné posudzovať ako trestný čin, musí byť spôsobilé ohroziť vážnosť poškodeného v spoločnosti v značnej miere. Individuálne treba posudzovať postavenie poškodenej osoby v spoločnosti, jej morálne vlastnosti, okolnosti za ktorých došlo k oznámeniu nepravdivého údaju, ako i na iné pridružené faktory.

Ak by vyššie uvedené konanie aj spĺňalo pojmové znaky trestného činu, ešte však nemusí byť kvalifikované ako trestný čin. Je nutné posudzovať ho i v kontexte s § 10 ods. 2 Trestného zákona, ktorý ustanovuje, že o prečin nejde (pozn. definícia prečinu: prečin je trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo  úmyselný trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov) ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.

Ak by sa konanie po zohľadnení vyššie uvedených kritérií nedalo klasifikovať ako trestný čin ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona, bolo by ho možné posudzovať ho ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu na základe § 49 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch. Priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. V prípade preukázania však páchateľovi hrozí len minimálna sankcia, max. do 33 Eur.

Proti danému konaniu sa však môžete brániť i v občianskom súdnom konaní, v zmysle § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, žalobou na ochranu osobnosti.  Tieto ustanovenia priznávajú každej fyzickej osobe právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Na základe toho máte právo domáhať sa, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov, teda aby fotografia s urážlivým textom bola stiahnutá. Vzhľadom na vysoký predpoklad, že bola v značnej miere znížená i Vaša dôstojnosť a vážnosť v spoločnosti, mali by ste možnosť domáhať sa i náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.

Orgány činné v trestnom konaní síce konajú v počiatočnej fáze rýchlejšie, na druhej strane  v občiansko - právnom konaní môžete dosiahnuť z hľadiska nápravy viac. Doporučujem ísť oboma cestami.

Problematike sme sa podrobnejšie venovali už v poradni 3.1.2011

Jana Martinková a jej kancelária Advocatus Martinková s.r.o. poskytuje komplexné právne služby takmer vo všetkých oblastiach práva, spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými advokátskymi spoločnosťami, najmä so Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom (Europe) LLP. Jej odborné články a stanoviská preberajú aj zahraničné inštitúcie, ako anglický inštitút PSIRU- University of Greenwich, London, ktorý prevzal článok o zisku pre zdravotné poisťovne a jeho dosahu na medzinárodné arbitráže.