Ako získať manželov dom a nečakať na dedičstvo
V dnešnej právnej poradni vám advokátka Jana Martinková (36) z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková s.r.o. prezradí, akým spôsobom získať manželov dom a nečakať až na dedičské konanie. Ak máte aj vy otázku, pošlite ju pomocou aplikácie, ktorú nájdete v tomto článku.
OTÁZKA: Dobrý deň, potrebovala by som poradiť... Pred 6 rokmi sme vtedy ešte s priateľom postavili rodinný dom, ktorý je napísaný naňho, po troch rokoch sme sa zobrali, máme spolu 2-ročného syna, chcem sa opýtať v prípade rozvodu majetok, teda dom patri výlučne môjmu teraz už manželovi ? Ešte je tu jeden problém, môj muž je druhýkrát ženatý, z prvého manželstva má dcéru.... Mám šancu pri rozvode získať časť z domu alebo všetko pripadá len manželovi a jeho deťom?
Keďže ako píšete, ste dom nenadobudli, resp. nepostavili počas manželstva, ale pre ním, nebude v prípade rozvodu podliehať vyporiadaniu BSM, ale zostane vo výlučnom vlastníctve Vášho manžela. Píšete však, že ste dom postavili spolu s manželom /vtedy ešte priateľom/ pred manželstvom. Ak je to tak, je tu významné zvážiť, či nie ste i Vy už teraz spoluvlastník predmetného domu, iba nie ste ako spoluvlastník zapísaná na Liste vlastníctva. V danom prípade nie je relevantné, kto je napísaný na Liste vlastníctva ako výlučný vlastník, ale dôležité je vedieť akou mierou ste sa podieľala na stavbe rodinného domu, ako znela dohoda (vyslovená alebo nevyslovená) medzi Vami a Vašim manželom na tom, či dom staviate do jeho výlučného vlastníctva alebo do spoluvlastníctva Vás oboch, s tým že na Liste vlastníctva bude figurovať len on.
V prípade ak ste dom stavali spoločne s úmyslom, aby bol vo Vašom spoluvlastníctve, môžete sa obrátiť na súd určovacou žalobou, aby súd súdnym výrokom určil, že ste podielový spoluvlastník nehnuteľnosti a na základe tohto súdneho rozhodnutia Kataster nehnuteľností Vás ako spoluvlastníka zapíše na List vlastníctva i proti vôli manžela /v prípade, že by ste sa predtým s manželom nedohodli/. V prípade uvedenej realizácie sa odporúča obrátiť na advokáta, ktorý s Vami prípad do podrobnosti prejde a odporučí ďalší postup, nakoľko ste bližšie nešpecifikovala okolnosti výstavby domu pred manželstvom a obsah dohody o vlastníctve, ktoré môžu byť pre ďalší postup zásadné. Každopádne treba otázku vlastníctva domu riešiť pred možným rozvodom, nie až počas neho.
Čo sa týka nárokov detí (Vášho spoločného syna a manželovej dcéry z predchádzajúceho manželstva) v súvislosti s prípadným rozvodom, tak tie pri rozvode nie sú žiadne (okrem nároku na výživné). Deti môžu získať podiel na majetku Vášho manžela až po jeho smrti (ak im časť majetku nedaruje počas svojho života). V tom prípade by ste Vy ako jeho súčasná manžela dedila manželov majetok rovným dielom spolu s jeho dvoma deťmi, teda za súčasného stavu tretinu domu.
Jana Martinková a jej kancelária Advocatus Martinková s.r.o. poskytuje komplexné právne služby takmer vo všetkých oblastiach práva, spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými advokátskymi spoločnosťami, najmä so Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom (Europe) LLP. Jej odborné články a stanoviská preberajú aj zahraničné inštitúcie, ako anglický inštitút PSIRU- University of Greenwich, London, ktorý prevzal článok o zisku pre zdravotné poisťovne a jeho dosahu na medzinárodné arbitráže.