Presunúť na hlavný obsah

S mätovým čajom proti prejedaniu

Zdravie a relax

Starí Rimania ju zmiešavali s medom a používali ako osviežovač dychu. Gréci si s masťou z mäty zas natierali svalstvo. Jej použitie je veľmi široké a tak sa zdá, že v liečivých účinkoch mäty mali jasno už v dávnych dobách. Veď súčasťou tradičnej čínskej medicíny je úctyhodných 3000 rokov.

 

Odborníci na výživu veľmi dobre vedia, prečo odporúčajú pri diéte popíjať bylinkové čaje. Okrem toho, že väčšina z nich výborne osvieži a zaženie smäd, môžu sa tiež pochváliť priaznivými vplyvmi na ľudský organizmus. Presne tak, ako mäta pieporná (lat. Mentha piperita).
 
Horúco, piesok a mätový čaj
Ako prvý si účinky mätového čaju všimli pravdepodobne národy z púštnych a polo púštnych miest severnej Afriky. Obyvatelia horúcich oblastí dobre vedeli, že pitie studených nápojov zvyšuje telesnú teplotu a preto pili čaj takmer vriaci. Práve ten z mäty im navyše dodával i príjemný chladivý pocit.
 
Čo dokáže čaj z mäty piepornej?
Mäta pieporná je naša najrozšírenejšia odroda mäty. Oproti pod-druhu "Nana", ktorý sa vyskytuje v Afrike, má ostrejšiu a výraznejšiu chuť. V listoch mäty nájdeme mentolové silice, horčiny, triesloviny a flavonoidy, zastúpené v pomerne hojnom množstve. Mätový čaj má preto celý rad liečivých vlastností. 
 
S čím všetkým vám pomôže?
- stimuluje tvorbu žlče a tráviacich štiav,
- uľavuje pri nachladnutí,
- uvoľňuje napätie a kŕče,
- mierni zažívacie ťažkosti z tučných jedál,
- pomáha pri nechutenstve, nevoľnosti, nadúvaní,
- zmierňuje menštruačné bolesti,
- pôsobí dezinfekčne a proti zápachu z úst.
 
Ako vzniká mätový čaj?
Listy mäty piepornej sa zbierajú hlavne od júna do septembra. Väčšinou sa trhá celá rastlina, z ktorej sa oddelia listy až po usušení. Pri príprave čaju sa zväčša zalievame dve čajové lyžičky sušených lístkov jednou šálkou vriacej vody a nechávame lúhovať zhruba päť minút. Ak ste si čaj z mäty naozaj obľúbili, majte na pamäti, že vo väčšom množstve dráždi sliznicu, spôsobuje prekyslenie žalúdka a podporuje tvorbu hlienu. Pri dlhodobom nadužívaniu neraz dochádza k zmene krvného obrazu.
 
Mäta aj pri psychickom vypätí
Pitie (aj inhalácia) mätového čaju pôsobí ako upokojujúci prostriedok na ľudskú psychiku. Či už sa jedná o výkyvy nálady, stres, nespavosť, napätie alebo bolesti hlavy, mätový čaj pomôže uľaviť. Šálka mätového čaju zdvihne náladu, osvieži myseľ a zlepší i koncentráciu, čo ocenia predovšetkým študenti.
 
Chladivá súčasť kozmetiky
V kozmetike sa využíva aj pre svoju chladivú schopnosť. V lístkoch mäty sa totiž nachádzajú silice, ktoré obsahujú až 50 % mentolu. Ten dráždi chladivé receptory, ktoré následne potláčajú citlivosť nervových zakončení a dokážu zmierniť alebo potlačiť svrbenie, miernejšiu bolesť, pálenie, no i ďalšie nepríjemné pocity.