Presunúť na hlavný obsah

Poradňa: Na čo má nárok zamestnanec v lete?

Kariéra

Môžete na dovolenku odísť bez toho, aby vám ju šéf podpísal? Ak nikam nejdete, môžu vám ju preplatiť? Môžete počas letných horúčav dostávať od zamestnávateľa niečo iné ako vodu?

Odpovede na otázky zo Zákonníka práce nájdete v našej poradni.

Bez súhlasu firmy ani na krok
Môj šéf mi ústne prisľúbil dovolenku, mal však úraz a je dlhodobo PN. Človek, ktorý ho bude zastupovať je momentálne na dovolenke. Vráti sa akurát v ten deň, kedy odchádzam na dovolenku ja. Nepoznám ho a neviem, či nebude robiť problémy, keďže nemám nič "na papieri". Môžem teda odísť do zahraničia, čo mi prípadne hrozí?

Bez predchádzajúceho dôkladného naplánovania a konzultácie s priamym nadriadeným radšej nikam neodchádzajte. Môžete prísť o odmeny, mzdu za dni, kedy ste vo firme neboli, v najhoršom prípade môžete dokonca dostať výpoveď. To isté vás môže postihnúť aj v prípade, ak vám šéf stiahne súhlas s dovolenkou a vy aj napriek tomu opustíte pracovisko.

Podľa paragrafu 111 Zákonníka práce si čerpanie dovolenky neurčuje zamestnanec, ale zamestnávateľ po predchádzajúcom prerokovaní so zamestnancom a to podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov.

Keďže je termín dovolenky vždy na dohode medzi pracovníkom a jeho šéfom, je potrebné, aby ste dostatočne v predstihu komunikovali svoje plány a nenechali si oznámenie o svojom odchode na poslednú chvíľu.

Dovolenka a zájazd na poslednú chvíľu
Chcem ísť na dvojtýždňový last minute. Môžem aj dva týždne v kuse chýbať v práci? Ako dopredu to musím dať vo firme vedieť?

Čerpanie dovolenky má svoje pravidlá. Podľa § 111 Zákonníka práce by mal byť plán dovoleniek určený aj s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Pokiaľ vo vašej firme neexistuje plán čerpania dovoleniek, môžete ako zamestnanec požiadať o dovolenku aspoň dva dni vopred, najmä ak ide len o pár dní voľna.

V prípade dlhšej dovolenky musíte mať dostatok času na to, aby si váš zamestnávateľ zabezpečil za vás náhradu, teda aspoň týždeň vopred. Pokiaľ zamestnávateľ rozdelí dovolenku na viacero častí, máte nárok na to, aby aspoň jedna z nich trvala 14 dní.

Ak vám dovolenku nariaďuje firma, musí vám čerpanie dovolenky oznámiť vopred minimálne 2 týždne pred termínom jej nástupu. Pokiaľ je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov, môže vám nariadiť aj hromadné čerpanie dovolenky, ktoré však nesmie trvať viac ako 2 týždne a možno ju nariadiť len so súhlasom zástupcov zamestnancov.

Pitný režim v horúčave
Pracujem na stavbe. Keď je teplo, dostávame od firmy zadarmo balenú vodu. Ja to však nepijem, mám radšej ochutené nápoje. Nemôže nám firma dávať tie?

Každý človek by mal prijímať tekutiny počas celého dňa. Je preto samozrejmosťou, že firma poskytuje zamestnancom na všetkých pracoviskách pitnú vodu. Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť bezplatne pitný režim formou vhodných nápojov aj na vonkajších pracoviskách za mimoriadne teplých dní pri dlhodobej práci (napríklad práce na stavbách).

Mimoriadne teplý deň je taký, keď teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosiahne hodnotu vyššiu ako 30 stupňov Celzia. V horúcich dňoch, pri teplotách nad 30 stupňov Celzia, by mal zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancom dostupnosť studených alebo vlažných nápojov ako náhradu tekutín a minerálov stratených nadmerným potením.

Tieto nápoje musia byť zdravotne vyhovujúce, s vhodnými chuťovými vlastnosťami a teplotou. Zároveň tieto nápoje nesmú obsahovať alkohol a viac ako 6,5 percenta cukru.

Preplatenie dovolenky
Na dovolenku sa tento rok nechystám, nemám na to peniaze. Preto mi zopár dní voľna zostane. Musím si ju vyčerpať, alebo mi ju môžu preplatiť?

Podľa Zákonníka práce čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek. V zásade by sa dovolenka mala vyčerpať do konca kalendárneho roka. Zákon dokonca ukladá povinnosť zamestnávateľovi určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky, ak má zamestnanec na ne nárok.

Ak to nie je možné, z dôvodov na strane zamestnávateľa, zamestnávateľ mu musí umožniť jej čerpanie do konca nasledujúceho roka. Ak teda v kalendárnom roku nemôžete čerpať dovolenku z naliehavých prevádzkových dôvodov, preto, že vám firma neučila jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, zamestnávateľ vám ju musí poskytnúť tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.

Keď si ako zamestnanec nestihnete vyčerpať dovolenku, na ktorú vám vznikol nárok z dôvodu skončenia pracovného pomeru, vtedy máte nárok na jej preplatenie. To je však jediný prípad, keď máte nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky.

Obmedzenie pri práci nadčas
Vo firme pustili na dovolenky naraz priveľa ľudí a nás, čo sme ostali, nútia pracovať nadčas. Existuje nejaké obmedzenie, koľko hodín navyše musím odpracovať?

V prípade práce načas ide podľa § 97 Zákonníka práce o prácu vykonávanú nad určený týždenný pracovný čas, vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času. Pre nariadenie práce nadčas postačuje, aby išlo o prechodnú a naliehavú potrebu práce alebo o verejný záujem.

Nariadená práca nadčas v týždni môže prekročiť 8 hodín, ale nemôže dôjsť k prekročeniu uvedeného limitu v priebehu 4 po sebe nasledujúcich mesiacov. Rozsah a podmienky práce nadčas určuje firma po dohode so zástupcami zamestnancov. Maximálny rozsah nariadenej práce nadčas v roku je 150 hodín.

Nad tento rozsah možno z vážnych dôvodov nadčasovú prácu dohodnúť so zamestnancom, a to až na 250 hodín ročne. Celkový maximálny limit práce nadčas pre vás ako pre zamestnanca v roku je teda 400 hodín.

Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK