Presunúť na hlavný obsah

Ako dlho môžete ostať na PN, aby ste sa tak vyhli výpovedi?

Kariéra

Bude mať maródka vplyv na výšku odstupného? Ako dlho môžete zostať na PN, aby ste sa vyhli výpovedi? Môže vám nevyčerpaná dovolenka prepadnúť?

Prinášame vám ďalšiu sériu odpovedí na otázky zo Zákonníka práce.

Ako dlho môžem ostať na PN, aby som sa tak vyhol výpovedi? Kto ešte okrem ľudí na PN nemôže dostať od zamestnávateľa výpoveď?
Zamestnanec na péenke je v takzvanej ochrannej lehote. Ochrannou lehotou je podľa Zákonníka práce čas, počas ktorého je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného, ak si práceneschopnosť nevyvolal úmyselne alebo nespôsobil pod vplyvom, alkoholu, alebo iných látok.

Počíta sa medzi to aj obdobie od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo obdobie kúpeľnej liečby. V ochrannej lehote je aj žena počas tehotenstva a zamestnankyňa na materskej dovolenke. Rovnako sa do ochrannej lehoty dostáva aj zamestnankyňa či zamestnanec, ktorí sú na rodičovskej dovolenke. Ochranná lehota chráni tiež osamelú zamestnankyňu alebo zamestnanca starajúceho sa o dieťa mladšie ako tri roky.

Pred výpoveďou je chránený aj človek, ktorý je dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo vykonáva mimoriadnu službu v krízovej situácii. O aké dlhé obdobie môže zamestnanec odchodom na maródku maximálne oddialiť či sa schovať pred výpoveďou, zákon nehovorí.

Dočasnú práceneschopnosť stanovuje lekár v prípade, že zamestnanec pre chorobu alebo úraz nemôže vykonávať doterajšie zamestnanie.

Zákaz výpovede trvá odo dňa, keď bol zamestnanec rozhodnutím lekára uznaný za dočasne práceneschopného, trvá do smrti zamestnanca, rozhodnutia o skončení práceneschopnosti alebo do rozhodnutia o tom, že zamestnanec je z tohto dôvodu invalidný alebo čiastočne invalidný.

Text: -jpa- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK