Kedy môže zamestnávateľ predĺžiť skúšobnú dobu?
Bude mať maródka vplyv na výšku odstupného? Ako dlho môžete zostať na PN, aby ste sa vyhli výpovedi? Môže vám nevyčerpaná dovolenka prepadnúť?
Prinášame vám ďalšiu sériu odpovedí na otázky zo Zákonníka práce.
Po dlhom čase sa mi predsa len podarilo zohnať si prácu, nastúpila som do jednej súkromnej firmy. Skúšobnú lehotu mám štandardnú, tri mesiace. Zaujímalo by ma, z akého dôvodu by mi ju zamestnávateľ mohol predĺžiť a aký môže mať dôvod na moje prípadné prepustenie.
Zákonník práce pozná iba jediný prípad, keď sa skúšobná lehota môže predĺžiť, a to pre prekážky v práci na strane zamestnanca, ale nie na strane zamestnávateľa. Doba prekážok v práci sa totiž nezapočítava do skúšobnej lehoty. Ak napríklad v skúšobnej lehote ochoriete a zostanete práceneschopným jeden týždeň, presne o takýto čas sa vám skúšobná lehota predĺži.
Podľa § 72 Zákonníka práce platí, že v skúšobnej dobe môže pracovný pomer skončiť firma aj zamestnanec, a to z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
Žiadnu výnimku zo zákona nemáte, ani ak ste napríklad práceneschopným, utrpeli ste úraz, zamestnankyňa otehotnie alebo sa stará o maloleté dieťa, to znamená, že vás môžu kedykoľvek prepustiť. Ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej lehote nemôže dôjsť so spätnou účinnosťou.
Výpoveď v skúšobnej lehote by mala byť doručená písomnou formou, toto nedodržanie však neznamená, že by takéto skončenie pracovného pomeru nebolo platné. Zamestnanec aj zamestnávateľ môžu pracovný pomer skončiť aj ústne, a to aspoň 3 dni pred plánovaným odchodom.
Text: jpa pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK