Presunúť na hlavný obsah

Poradňa: Práceneschopnosť, výpoveď a odstupné

Kariéra

Bude mať maródka vplyv na výšku odstupného? Ako dlho môžete zostať na PN, aby ste sa vyhli výpovedi? Môže vám nevyčerpaná dovolenka prepadnúť?

Prinášame vám ďalšiu sériu odpovedí na otázky zo Zákonníka práce.

Hrozila mi výpoveď, tak som sa dal vypísať na maródku. Situácia v podniku je stále zlá a mne sa medzitým podarilo nájsť si inú prácu vo firme u známeho. Ak by som skončil maródku a počkal si, kým ma vyhodia, bude mať moja maródka vplyv na odstupné, resp. na jeho výšku? Počas maródky som totiž dostával menej peňazí.

Je pravda, že váš príjem počas obdobia, keď ste PN, je nižší. Prvé tri dni, keď je zamestnanec vypísaný, dostáva 25 percent z denného vymeriavacieho základu, štvrtý až desiaty deň má nárok na 55 percent. Desať dní choroby dostáva peniaze od firmy ako náhradu mzdy.

Rovnakú sumu - 55 percent z denného vymeriavacieho základu môže práceneschopný poistenec dostávať takmer rok od Sociálnej poisťovne ako dávku sociálneho poistenia. Človek, ktorého prepustia z dôvodu nadbytočnosti, má nárok na odstupné. Jeho výška sa vypočítava z priemerného mesačného zárobku ako jeho dvoj- alebo trojnásobok podľa počtu odpracovaných rokov alebo podľa dohody v kolektívnej zmluve.
Priemerný zárobok sa vypočítava z rozhodujúceho obdobia, ktorým je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok.

Priemerný zárobok sa však vypočítava len z odpracovaného času a zo mzdy vyplatenej za tento odpracovaný čas. Čas, keď zamestnanec z dôvodu práceneschopnosti nepracuje a poberá náhradu mzdy alebo nemocenské, sa vylučuje z výpočtu a nemôže teda negatívne ovplyvniť výšku odstupného. Od januára som pracovala u miestneho podnikateľa.
Bála som sa, že o prácu prídem, keď budem maródovať alebo si brať dovolenku, tak som si nakoniec nevyčerpala ani jeden deň. Aj tak ma vyhodil, 30. júna u neho končím. Je možné, že mi nevyčerpaná dovolenka prepadne? Vzhľadom na to, že u zamestnávateľa ste pracovali počas šiestich mesiacov, vznikol vám nárok na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok.

Zákonník práce určuje výpočet pomernej časti dovolenky, ktorá sa odvíja od dĺžky trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa. Za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru vznikne nárok na jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok. Keďže Zákonník práce rozlišuje minimálny nárok na dovolenku za kalendárny rok podľa počtu odpracovaných rokov, je potrebné určiť základnú výmeru tejto dovolenky.
Minimálny nárok na dovolenku za kalendárny rok sú štyri týždne, v prípade, že zamestnanec odpracoval viac ako 15 rokov po dovŕšení 18. roku veku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok vo výmere piatich týždňov. Vo vašom prípade, keďže v tomto roku odpracujete šesť mesiacov, by to podľa celkového počtu odpracovaných rokov boli 2 alebo 2,5 týždňa dovolenky.

Ak ste však ku dňu skončenia pracovného pomeru nevyčerpali ani jeden deň dovolenky, prípadne ste ju nevyčerpali celú, zamestnávateľ má povinnosť vyplatiť vám náhradu mzdy za nevyčerpanú časť dovolenky. Túto náhradu mzdy by vám mal vyplatiť v poslednom výplatnom termíne, teda vo výplatnom termíne za jún.

Text: jpa pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK