Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Kristína kvôli zdraviu zmenila stravovanie: Jej telo zažilo takéto znovuzrodenie!

Fitness

Je krásna, mladá a napriek tomu musela čeliť zdravotným problémom. Slovenka Kristína Ladecká bojovala prírodnou cestou a dnes je vo forme viac ako ktorákoľvek jej rovesníčka.

Málokto sa začne zaujímať o zdravší životný štýl bez toho, aby poznal konkrétny prípad. Slovenka Kristína Ladecká je živým príkladom toho, že to ide. Hoci s nadváhou nikdy problém nemala, nie vždy je za takouto zmenou práve atraktívnosť tela. V prvom rade je to zdravie. Porozprávala nám o svojom prechode na raw stravu, ale aj o tom, ako sa dnes cíti a prečo musela zaradiť do svojho programu aj pohyb či silové cvičenia.

Väčšina ľudí zmení postoj k svojmu telu, až keď je jeho zdravie v ohrození. Čo sa stalo v tvojom prípade?

U mňa to bolo podobne, no našťastie som to nenechala zájsť príliš ďaleko. Už dlhšie som mala zdravotné problémy, ktoré sa pomaly stupňovali a začínala som si uvedomovať, že ak niečo nepodniknem, tak mi v budúcnosti hrozia ešte vážnejsie problémy a následky. Riešiť zdravotné problémy na vlastnú päsť však nie je jednoduché a výsledky nikdy nie sú zaručené, preto to veľa ľudí vzdá ešte skôr, než sa pokúsia.

Prečo si sa rozhodla práve pre raw stravu? Aký si typ človeka, čo sa týka postoja k lekárom, spoliehaš sa na ich tvrdenia?

Raw strava bol nápad mojej mamy. Je lekárka a v tom čase sa sama o tento štýl stravovania zaujímala a tvrdila, že mi to určite pomôže. Mňa to zo začiatku nelákalo, pripadalo mi to extrémne a nepraktické, no skúsila som to a veľmi ma to chytilo. Cítila som sa svele, jedlo mi chutilo, bavilo ma ho pripravovať, vždy som rada varila, ale raw kuchyňa je omnoho kreatívnejšia a hravejšia, než klasické varenie. Lekárov aj medicínu rešpektujem, no myslím si, že by sa medicína mohla viac zaujímať o predchádzanie a eliminovanie chorôb, namiesto tlmenia príznakov a zarábaní cez farmaceutické spoločnosti.

Aké boli tvoje pocity, keď si vedela, že musíš so svojím telom niečo robiť? Je to najsilnejšia motivácia podľa teba, akú človek môže mať?

Motivácia je veľmi dôležitá. Pre mňa boli motiváciou výsledky. Čím lepšie som sa cítila, tým viac som verila, že som schopná vyliečiť sa. Zbavila som sa rôznych chronických problémov, ktoré som považovala za normálne, napríklad únava, bolesti hlavy či dokonca lenivosť. Keď som pocítila tieto zmeny, zaujímalo ma čo viac mi zdravý životný štýl dokáže ponuknúť. Momentálne sú pre mňa hnacím motom výsledky v posilňovaní, čím silnejšia som, čím viditelnejšie zmeny na svojom tele vidím, tým viac ma to ženie vpred.

Po akom čase si spozorovala prvé zmeny k lepšiemu? Napadlo ti niekedy, že to nemusí stravou vyjsť?

Už po pár týždnoch som cítila zmeny. Nikdy som sa nespoliehala na to, že sa moje zdravie vďaka strave zlepší úplne, no videla som, že zlepšenie rozhodne nastáva a bola som rozhodnutá vytrvať nielen kvôli mojim aktuálnym zdravotným problémom, ale aj kvôli predchádzaniu problémom so zdravím v budúcnosti. 

Pravdepodobne si aj schudla. Koľko kg presne a za aký čas?

Áno schudla som dosť veľa aj z toho dôvodu, že v čase keď som zmenila stravu sa moje problémy vystupňovali natoľko, že najlepšie som sa cítila, keď som nejedla vôbec nič. Jedla som teda veľmi málo, pamätám sa, že som zvykla zakončiť deň jedným grepom či mangom na večeru. Kalórie som si nesledovala, váha ma vtedy veľmi nezaujímala, aj keď som si priala schudnúť zopár kíl. Čísla na váhe ubudli rýchlo, tuším 12 – 15 kg v priebehu pol roka, čo bolo dosť, keďže som aj predtým bola celkom štíhla. Cítila som sa skvele, no moje telo sa mi nepáčilo tak, ako by som chcela. Pripadala som si útla a slabá. Po nejakom čase som sa rozhodla, že je na čase zaradiť tvrdší tréning, sformovať postavu a nabrať svalovú hmotu. Odvtedy som pribrala 4kg, centimetre v páse ostali nezmenené, no pribudli viditeľnejšie svaly. Tréningom som si vybudovala zdravý vztah k svojmu telu, cítim sa silná a fit.

Do akej miery je podľa teba dôležité nastavenie mysle?

Myseľ považujem za jeden z najsilnejších aspektov nášho zdravia. Nezáleží na tom, ako zdravo sa stravujeme či ako aktívne žijeme, ak žijeme v strese, máme nepokojnú myseľ, negatívne myšlienky či pocity, zdraví nebudeme. Pozitívna myseľ a energia je prvý krok k zdraviu.

Hovorí sa, že všetko je o zvyku a o jedle to platí dvojnásobne. Nepociťovala si spočiatku „abstinenčné“ príznaky?

Musím povedať, že zo začiatku ani nie. Možno je to preto, že som bola nadšená a “opitá“ svojím odhodlaním, no chuť na nezdravé potraviny sa u mňa dostavila až po dlhšej dobe, možno po roku. Mala som rôzne prešľapy a zo začiatku som sa nimi trápila, dnes si nimi však nelámem hlavu. Dôležite je pre mňa to, aké mám stravovacie zvyky, nie to, či a ako ich z času na čas poruším. Trápiť sa nad prešľapmi je zbytočný stres a negatívna energia, ktorá mi nič dobré neprinesie, iba zoberie.

Ako vyzerá tvoj súčasný jedálniček? Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera?

Snažím sa mať vo svojom jedálničku hlavne čo najviac čerstvého ovocia a zelenej listovej zeleniny. Väčšinou môj deň vyzerá takto:

Ráno čistá voda, tréning. Po tréningu mám skorý obed, čo je väčšinou ovocie napr. veľká porcia ovocného šalátu, neskôr, ak som hladná, tak si znova dám ovocie napr. jablko, hrozno, pomaranče (na tých som v zime závislá), banán alebo čerstvé datle. Na večeru mám napr. šalát z listovej zeleniny s avokádom, cherry paradajkami, hráškom, niekedy aj bio tofu, brokolicou alebo paprikou, okorením čerstvou bazalkou alebo rozmarínom. Po večeri si znova dám nejaké ovocie alebo smoothie. Denne príjmam 1500 – 2000 kcal.

Veľa ľudí (najmä Slováci) odsudzujú akýkoľvek prevrat v stravovaní a tvrdia, že ide len o trend. Obhajujú sa tým, že naši starí rodičia jedli tie najmastnejšie jedlá a nič im nebolo. Čo si myslíš o tomto tvrdení ty?

Ja si myslím, že ľudia považujú za normálne mnohé chronické príznaky, ktoré nie sú tak celkom normálne. Bolesti hlavy, rôzne tráviace problémy, únava, predčasné starnutie, vrásky, obezita. Myslím, že nájdeme len málo starých rodičov, ktorí týmito problémami nikdy netrpeli. Ďalej si myslím, že ľudia kritizujú bez toho, aby mali dostatočné vedomosti a skúsenosti v danej téme. Treba si to skúsiť na vlastnej koži a potom môžme porovnávať a kritizovať. 

Aký je tvoj imunitný systém? Bývaš v období epidémie chorá?

Môj imunitný systém ma neprestáva prekvapovať. Celý svoj život som bývala chorá veľmi často, v posledných rokoch som trpela častými zápalmi priedušiek a nikdy nekončiacim kašľom. Naposledy to bolo pred tromi rokmi, keď som začínala s novou stravou. Odvtedy som prechladla len párkrát a vždy som vyzdravela veľmi rýchlo. V období epidémie niekedy pociťujem slabé príznaky prechladnutia, no na druhý deň sú preč. Toto je jeden z dôvodov, prečo na svoju stravu nedám dopustiť.

Tvoja postava je odrazom tvrdej driny. Prezraď nám, aké konkrétne cviky ti najviac pomohli?

Cvičím cviky so závažím na všetky svalové partie. Najradšej mám jednoduché, základné cviky ako drepy s činkou na chrbte, mŕtve ťahy, zhyby na hrazde, brušáky, ale aj rôzne cviky s činkami na ramená a hruď. 

Venuješ sa aj poradenstvu v oblasti zdravej životosprávy. Čo podľa teba najčastejšie trápi ženy?

Najčastejšie je to nadváha alebo menej foremné bruško. Ja som toho názoru, že každý problém má riešenie a aj keď sa ľuďom môže zo začiatku zdať, že zmena je nemožná, riešenie tam vždy je. Často je problém v tom, že ľudia majú málo vedomostí o tom, ako ľudské telo funguje a ako postupovať pri formovaní postavy. Veľmi dôležité je aj naučiť sa, ako mať pod kontrolou svoju telesnú váhu a predchádzať tak nežiadanému priberaniu.

Ideálny recept na zbavenie sa tukového brucha?

Zvýšenie podielu čerstvej surovej stravy v jedálničku, vyhýbanie sa rafinovaným potravinám, bielemu cukru, živočíšnym tukom a mať dostatok pohybu. Mať pod kontrolou kalorický príjem. Tiež odporúčam silový tréning na formovanie brucha.

Mladí, pekní a úspešní ľudia si niekedy ťažšie získavajú rešpekt. Stretávaš sa s pohŕdaním alebo ti ženy rôzneho veku dôverujú? 

Musím povedať, že aj ženy vyššieho veku mi dôverujú a obracajú sa na mňa o pomoc. Teší ma to a myslím, že vek ani vzhľad by nemal zohrávať hlavnú úlohu pri rozhodovaní sa, komu budeme dôverovať alebo kým budeme pohŕdať. Dôležité sú skúsenosti a výsledky. Starší ľudia majú pochopiteľne viac skúseností, no mladí ľudia často prichádzajú s inovatívnymi nápadmi. Žijem vo Švédsku a tu je úplne normálne, že sa mladí ľudia angažujú a rozvíjajú svoju kariéru od útlého veku, ja to obdivujem a inšpiruje ma to.

Vedela by si si predstaviť, že tvoj muž bude typický chlap s chuťou na všetko mastné a ty by si mu musela prirpavovať tradičné slovenské jedlá alebo jedlá zo surovín, ktorých si sa vzdala? 

Nie, toto si rozhodne neviem predstaviť. Nikdy by u mňa nezabodoval muž, ktorý by očákaval, že mu budem pripravovať jedlo a už vôbec nie jedlá zo živočíšnych surovín, keďže tým sa vyhýbam aj z etických dôvodov. Môj partner to vie a rešpektuje to napriek tomu, že nie je úplný vegetarián. Má dve ruky a hlavu, takže si jedlo dokáže pripraviť aj sám, ale najradšej pripravujeme jedlo spoločne. Navzájom sa rešpektujeme a nikdy svoje stravovacie návyky nekritizujeme. Panuje u nás sloboda toho, čo si kto dá na tanier.