Presunúť na hlavný obsah

Vieme, ktorí ľudia patria medzi géniov: Tak schválne, toto by ste určite (ne)povedali!

Kariéra

Aj vy ste neporiadnych ľudí obvykle radili medzi lenivých a neperspektívnych? Najnovšie štúdie hovoria, že ste sa poriadne mýlili.

Podľa odborníka a terapeuta Johna Haltiwangera, sa chaoticky usporiadaný priestor vôbec nerovná chaotickej mysli, práve naopak. „Žijeme v priveľmi formálnom a predvídateľnom svete. Spoločnosť sa neustále snaží udržiavať poriadok, v každom zmysle slova. To všetko je však len ilúzia," povedal pre Elite Daily. Ak patríte k „chaotickým bordelárom“, tu sú tri veľmi dobré dôvody, prečo je celkom v poriadku mať v živote aj doma neporiadok a chaos. 

Prečítajte si: Zbavte sa obáv, ktoré vás ťahajú k zemi: Popasujte sa so svojím strachom na základe znamenia zverokruhu!

1. Máte nadhľad

Haltiwanger sa domnieva, že čistý a organizovaný priestor môže byť krásny, no ľudia by sa vraj mali naučiť prijať chaos, pretože nič vraj neostáva len krásne upratané, všetko smeruje k neporiadku. „Neporiadkumilovní ľudia totiž vidia svetlo a nenechajú konvencie a spoločnosť, aby im diktovala podmienky, ako majú žiť,“ myslí si známy odborník. 

2. V neporiadku môžete nájsť inšpiráciu

Vedeli ste, že mnoho slávnych a úspešných ľudí bolo neporiadnych? Roald Dahl, J.K. Rowling, a dokonca ani veľký génius Albert Einstein neoplýval láskou k organizovaným veciam. Publikácia V dokonalom neporiadku: Skryté výhody poruchy, autori Eric Abrahamson a David H. Freedman hovoria: „Na chaotickom stole zostáva navrchu dôležitá, neodkladná práca, kým ignorovateľný materiál ostáva pochovaný pod ňou. A to dáva perfektný zmysel.“ Výskum Kathleen Vohsovej z University of Minnesota Carlson School of Management zas zistil, že preplnené prostredie pomáha zvyšovať kreativitu. „Nezorganizované prostredie inšpiruje a uvoľňuje, čo dáva pohľadu na vec celkom nový rozmer,“ domnieva sa autorka štúdie.

3. Ste statoční a spontánni

Namiesto obáv o najmenšie detaily, chaotickí ľudia majú tendenciu sústrediť sa na celkový obraz. Podľa Haltiwangera ich práve toto robí odvážnejšími a ochotnejšími prijať aj kritiku, na rozdiel od dokonale zorganizovaných ľudí, ktorí nevidia žiadnu víziu, len naučené osnovy. Rovnako ako nie je nič zlé na organizovanosti, nie je nič zlé ani na chaose ako takom. 

Mohlo by vás zaujímať: Zlozvyky vypovedajú o vašom vnútornom stave: Týmto všetkým prezrádzate svoje slabiny

Nechajte chaotické prostredie, aby vás inšpirovalo a skúste sa ho nesnažiť upratať ani „dať do poriadku“. Stále by ste však mali mať na mysli akúsi rovnováhu medzi totálnym chaosom a tip top prostredím ako zo škatuľky. V chaotických priestoroch je takisto jednoduchosť a krása, čo je presne dôvod, prečo toto prostredie „produkuje“ osvietených a inovatívnych jedincov, píše server elitedaily.com. 

Myslíte si, že chaos môže byť dobrým nástrojom na rozvíjanie kreativity?

spolu hlasovalo 276 ľudí

Áno
224
Nie
52