Zadržaná voda v tele a vyššia hmotnosť ako zvyčajne: Najčastejší problém žien a spôsob, ako ho elimimovať
Ženy majú pred menštruáciou neskutočnú chuť na sladké, slané a vlastne všetko cez seba. Z čoho to pramení a ako to pekne obísť?
Ako sa správa naše telo počas menštruácie?
Ženy majú oproti mužom pri chudnutí minimálne jednu nevýhodu naviac. Jedna z nich je menštruácia. Celý týždeň sa dodržuje jedálniček a potom zrazu... koniec. Hormóny spôsobia, že žena dostane obrovské chute na jedlo a sladké jedlo najčastejšie. Ďalším problémom pri menštruácii je zadržovanie vody – telo vyzerá tučnejšie a váha je vyššia.
Príčina
Hlavným vinníkom tohto stavu sú hormóny estrogén a progesterón. Konkrétne nastane pokles hladiny estrogénu a zvýši sa progesterón. Tento proces spôsobí známe PMS – premenštruačný symptóm – chuť na sladké a tučné potraviny. Častokrát dochádza až k nekontrolovanému prejedaniu sa.
Pri PMS
- Dochádza k posilneniu mozgového centra, ktorý sa zaoberá odmenami. Ženský mozog dostáva vyššiu dávku dopamínu a tak cukor a tuk spôsosbia jeho vyplavovanie a mozog tak nemá nikdy dosť.
- Mozog žien v PMS je viac zameraný na emócie. Reaguje intenzívnejšie aj na pozitívne aj negatívne podnety. A viac emócií = viac potencionálnych spúšťačov prejedaniu sa.
- Dochádza k zvýšeniu hmostnosti počas PMS vďaka zadržiavaniu vody. To ženy dokáže dostatočne deptať. Stráca sa tak motivácia zotrvať a zvyšuje sa šanca „vykašľať sa na to“.
Čo s tým?
V prvom rade si treba uvedomiť, že neexistuje žiadna jednoznačná rada, čo pomáha. Minimálne v kontexte pár dní, kedy uvedené zmeny prebiehajú. Existujú ale aj nejaké doplnky stravy, ktoré môžu zmierniť následky tohto procesu.
Ale pri riešení tohto problému sa na to treba pozerať z dlhšieho časového hľadiska.
Pomáha dlhodobé budovanie zdravých návykov – tie pomáhajú znížiť pri pravidelnom zaradení do života symptómy PMS.
Neprehliadnite: Ako vplýva menštruačný cyklus na cvičenie? Môže krvácanie predstavovať vážnejšie riziká počas tréningu?
Užitočné je použiť aj techniky eliminujúce stres – meditácia, masáže.. alebo všetko to, čo vám pomáha zlepšiť náladu. Zároveň je vhodné rozoznávať medzi skutočným hladom a obyčajnými chuťami – významnú úlohu tu hrá pitný režim.
Ak si nie ste istí, či máte skutočný hlad, vyskúšajte „jablčný test“ – pri pocite hladu si predstavte, že máte v chladničke len 1 jablko. Zjedli by ste ho aj tak? Pokiaľ si odpoviete záporne, tak ide pravdepodobne len o emocionálnu túžbu po jedle.
Zistite viac: Neuveríte, od čoho závisí tuk na bruchu: Vedci vyšli s pravdou von
Dôležitá rada: nikdy sa počas vašich dní nevážte! Je úplne jasné, že budete vážiť viac, ale musíte si uvedomiť, že ide len o vodu, nie o tuk.
Aké doplnky výživy?
V určitej miere vám môžu pomôcť aj doplnky výživy. Najčastejšie sa používa vitex jahňací. Jeho užívanie môže občas výrazne znížiť symptómy PMS a teda bolesti hlavy, nervozitu, nekľud, depresiu, nalievanie sa vodou a bolesť pŕs, či nafúknutie brucha. Vitex sa neodporúča užívať tehotným ženám a kojacim matkám.
Medzi ďalšie látky bojujúce proti symptómom PMS môžme zaradiť zinok, horčík, vitamín B6 – dokopy ich nájdeme aj pod názvom ZMA. Pokiaľ nekonzumujete pravidelne ryby, odporúča sa tiež užívať rybí olej.