Presunúť na hlavný obsah

Najznámejšie zdravé potraviny, pri konzumácii ktorých si treba dávať z TÝCHTO dôvodov väčší pozor

Zdravie

Podľa internetu je zdravé vlastne všetko to, čo je nové. No poďme sa na to pozrieť pekne po poriadku.

Ľudia podliehajú rôznym módnym výstrelkom. Nejde len o oblečenie, ale v neposlednom rade aj o rôzne stravovacie návyky či zaradenie „módnych“ jedál do jedálnička. Lebo podľa internetu sú všetky jedlá na svete zlé, len to nové je správne, nič iné. Mali by sme jesť hlavne mäso, alebo mäso úplne vylúčiť, keďže mäso alkalizuje náš organizmus, alebo to nie je problém a telo sa rýchlo samo čistí? Alebo oboje naraz?

Mali by sme sa zriecť všetkého ovocia, lebo je v ňom cukor. Alebo by sme mali prejsť len na čisto ovocnú diétu, lebo je v ňom ovocný cukor?. 

Z toho teda môže vyplývať, že pre naše telo sú alkohol a cigarety "najlepšia voľba", keďže tie sú čisto bezlepkové! Ale internet tiež radí, že existuje na svete aj určitý okruh potravín, ktoré môžeme jesť a budeme zdraví a štíhli. Pokiaľ tieto potraviny nezaraďujete, tak isto niečo s vami nebude v poriadku podľa všetkých ineternetových odborníkov.

Prečítajte si: Superzdravé raňajky, ktoré podporujú pečeň a žlčník: Presný opak toho, v čom robí väčšina z nás chybu

Kapusta

Kapusta je isto zdravá potravina, aj keď mnohým  nechutí. Ale zaradiť ju do jedálnička určite treba. Ale ako pri každej potravine platí, aj tu všetko s mierou.
Príliš veľa kapusty môže byť skutočne nebezpečné. Kapusta môže pri dlhodobom a zvýšenom užívaní poškodiť funkciu štítnej žľazy. Nachádza sa v ňom zlúčenina tiokyanatan, vo veľkom množstve veľmi silno interferuje s metabolizmom jódu, čo môže zase viesť k hypotyreóze. Jesť príliš veľa kapusty v snahe schudnúť môže skutočne znížiť váš metabolizmus a ovplyvniť tiež veľa ďalších vecí, ktoré súvisia s funkciou štítnej žľazy. Pitie kapustovej šťavy je ešte nebezpečnejšie, keďže je tam koncetrácia nebezpečných látok ešte vyššia. 

Avokádo

Špecifická chuť, nie každému vyhovuje, ale keď to je zdravé tak sa treba zaprieť a zjesť toho čo najviac... Avokádo je základ pre guacamole, obsahuje v sebe veľké množstvo zdravých tukov, ktoré by sme mali isto konzumovať. Ale, stále platí, že čím viac, tým horšie v každej potravine.
Treba si uvedomiť, že avokádo má naozaj veľké množstvo tukov v sebe. A tým je to pre nás dosť veľká energetická bomba, aj keď zdravá energia, ale energia. Platí tu, že naozaj avokádo je zdravé, obsahuje v sebe zdravé tuky, ale treba to brat ako príjem energie a keď je tej energie veľa, tak treba opatrne s prijatým množstvom. Nadmerný príjem energie, nech pochádza odkiaľkoľvek, je nežiadúce, pokiaľ chcete schudnúť.

Losos

Losos je dokonalé jedlo, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, selén, B12 a kvalitné bielkoviny. Takto to vyzerá ako jedna z najzdravších potravín na svete. Dá sa zjesť grilovaný, varený, v sushi, v šalátoch. Proste dokonalé jedlo. 
Ale pozor. Losos obsahuje ortuť, neurotoxín. Príliš veľké a časté dávky lososa môže spôsobiť otravu ortuťou a neurologický vás poškodiť. Taktiež tehotným ženám sa odporúča obmedziť konzumáciu tejto ryby. Samozrejme, obava z konzumácie lososa nastáva iba vtedy, ak je príjem tejto ryby príliš enormný a neustály.

Neprehliadnite: 5 potravín, ktoré robia váš zadok väčším, niektoré stačí obmedziť, no tejto jednej by ste sa mali vzdať

Bobule goji

Samozrejme bobule goji patria k zdravej výžive. Mnoho trénerov ich odporúča konzumovať, pretože majú  v sebe veľké množstvo antioxidantov, ktoré vraj potláčajú rakovinové bujnenie. Dokonca majú zvýšený obsah proteínov. Ale gram po grame postupne sa dá zjesť naraz veľké množstvo týchto bobúľ. Nutrične je to potom to isté, ako keby ste zjedli nejaké sladkosti. Napriek tomu, že je to zdravá forma, telo to prijme ako ovocný cukor, energiu, ktorú dodatočne uloží, keď sa nevyužije.

Chia semená

Chia puding, chia jogurt, všetko, čo je z chia je zdravé. Je to superpotravina, ktorú môžete pridávať do šalátu, do pečenia, do zdravej raňajkovej kaše. Rozpustené to vyzerá tak trochu ako žabie vajíčka. Takže to musí byť zdravé, keď je to také prírodné..
Ale prílišná konzumácia chia semien sa spája s ťažkými gastrointestinálnými vedľajšími účinkami. V mandľovom mlieku sa chia semená krásne napučia a to isté robia aj vo vašom tele. Môže to spôsobiť ťažké zápchy. Takže s chia naozaj opatrne, je to zdravé, ale s obmedzením.

Čo teda jesť?

Môžete jesť naozaj všetko. Či zdravé ale občas aj nezdravé. Každá aj z horeuvedených potravín je správna voľba. Vždy ale záleží na prijatom množstve. Či zdravé alebo nezdravé.  

- Najčítanejšie -