Presunúť na hlavný obsah

Zelený zázrak, ktorý vraj pomáha na chudnutie: Realita je však takáto

Chudnutie a diéty

S trendom zdravej životosprávy sa roztrhlo vrece a dnes už len ťažko povedať, čo je pravda a čo zavádzanie. Dnes sme sa preto pozreli na zázrak menom spirulina.

Spirulina. Mnohým to nič nehovorí, ani ja som v tom nebol výnimka. Môji klienti ma však požiadali, aby som sa pozrel na túto vzácnu riasu, chcel vedieť, čo si o nej myslím, môj názor a doporučenie. Toto je teda moja odpoveď. Spirulina – pre niekoho náhrada mäsa.

Spirulina rastie vo voľnej prírode v slaných jazerách v Mexiku a na africkom kontinente. Rýchlo rastie, rýchlo sa rozmnožuje a vo svojom okolí je k nej ľahký prístup. Je to vlastne modro-zelená riasa.

Prečítajte si: Najrýchlejší spôsob spaľovania tukov bez pohybu: Nezmení sa, čo jete, ale kedy to jete

Táto rastlina obsahuje veľké množstvo rôznych vitamínov skupiny B, beta-karotén, minerály vrátane vápnika, železa, horčíka, mangánu, draslíka zinku. Je tiež zdrojom gama-linolénovej kyseliny známej ako GLA.  Riasa je významná ako zdroj bielkovín, sušené spiruliny obsahujú až 70% bielkovín. Spirulina obsahuje tiež vitamín B 12, avšak B 12 zospiruliny nie je vstrebatelný.

Zdroj spirulín mimo jej bežné pôsobenie je vo forme rôznych obchodných značiek, ktoré spirulinu sušia a predávajú ako prášok alebo ako tabletky. Množstvo účinnej dávky je v rozmedzí 1 až 8,4 g denne.

Dá sa s ňou nahradiť teda mäso?

Určite sa všetci zhodneme, že spirulina je určite výživné jedlo, ale bohužiaľ nie je taká lacná. Proteín, ktorý by sme získali zo spiruliny sa dá oveľa ľahšie a lacnejšie získať zo strukovín, orechov, obilnín a živočíšnych potravín. Železo zase nájdeme v sušených slivkách a v mäse, karotény a vitamíny z bežných druhov ovocia a zeleniny.

Spirulina sa využíva ako rastlina, ktorá môže znížiť chuť do jedla a tým pomáha s nadváhou -  ľahšie kontrolujete svoj príjem potravín. Sprulina spolu s chlorellou údajne zlepšujú imunitný proces. Tento zelený zázrak by mal okrem iného predchádzať vzniku rakoviny, kde redukuje príjem voľných radikálov.

Mohlo by vás zaujímať: Najzdravšie raňajky, s ktorými schudnete: Rýchle, jednoduché a chutné!

Pokusy na zvieratách naznačujú, že spirulina môže pozitívne pôsobiť proti vírusu HIV, taktiež môže pôsobiť proti alergickým reakciám ako jesenná nádcha a žihľavka. Pomáha vraj chrániť pečeň pred toxickými chemikáliami, znižuje krvný tlak.

Spirulina sa využíva, ako bolo už naznačené, pri chudnutí, formovaní postavy. Bohužiaľ, ja sám osobne nemám žiaden dôkaz o tom, že by to reálne fungovalo, ale nenašiel som ani žiadne vedecké štúdie, ktoré by potvrdili pozitívny účinok na metabolizmus pri chudnutí.

Obsah 1 gramu sušenej spiruliny sa vyrovná tým živinám, ktoré sa nachádzajú až v 1 kilograme zeleniny. Má veľmi dobrý podiel aminokyselín, bohužiaľ aminokyselinový profil je veľmi odlišný od mäsa a zabezpečiť si diétu iba na príjme spiruliny je nevhodné. Ja osobne odporúčam používať spirulinu ako doplnok, nie ako priamy zdroj proteínov. To znamená, že pri vhodne zvolenej diéte, alebo riacionálnej výžive je spirulina veľmi odporúčaná a môže nám skvaliniť náš denný príjem kvalitných živín.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus