Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Keď je večera zážitkom: V tomto spočíva tajomstvo kuchyne podľa špičkového šéfkuchára Lukáša Heska

Kariéra

Počas návštevy prekrásnych priestorov reštaurácie FACH a ochutnávky 8-chodového menu sme vyspovedali aj samotného šéfkuchára, ktorý nám priblížil celý koncept tejto naturálnej kuchyne.

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s mladým a ambicióznym šéfkuchárom, ktorý sa rozhodol vrátiť na Slovensko, aby šíril svoje zručnosti zo svetovej gastronómie. Lukáš Hesko nám porozprával o jeho pôsobení v zahraničí a zároveň predstavil myšlienku reštaurácie FACH.

Prečítajte si aj: Zoznámte sa s talentovaným dizajnérom, ktorý si plní sny v Amerike: Úspešný Slovák Miki Bauer si išiel vlastnou cestou

Začiatky

Už v mladom veku sa rozhodol vycestovať za hranice Slovenska, kde sa postupne dostal do sveta špičkovej gastronómie. Pre Feminity prezradil, ako vyzerali jeho začiatky. „Dá sa povedať, že začiatky boli dosť ťažké. Vycestoval som ako 17-ročný do Veľkej Británie, kde som si prešiel cez čistenie riadu a až po pár rokoch som sa dostal do prvej Michelinovskej reštaurácie,“ prezradil Lukáš Hesko.

Výnimočné miesto

Po návrate na Slovensko ho ľudia začali vnímať najmä ako šéfkuchára pre reštauráciu FACH. Prečo si vybral práve toto miesto? „Asi práve preto, že toto miesto je výnimočné. Mohol som tu byť od začiatku a rozplánovať si to dispozične, vytvoriť si kuchyňu a reštauráciu,“ povedal šéfkuchár Lukáš.

Naturálna kuchyňa

Výber jedál vo Fachu je sústredený na lokálnosť, sezónnosť a naturálnu kuchyňu. Zistili sme, čo môžeme nájsť v aktuálnom menu. „V menu používame hlavne sezónne suroviny, ktoré sú v najlepšej kvalite dostupné v tom danom čase. Menu vždy obsahuje rybu, nejaký proteín a zeleninu. Samozrejme je rozdiel či je jar, zima alebo leto. V lete sa napríklad vždy pripravujeme na zimu tým, že veci konzervujeme a fermentujeme. Snažíme sa obsiahnuť zeleninu, ale vždy je to v inej forme.“

Počas rozhovoru sme sa dozvedeli, ako funguje spolupráca výlučne s lokálnymi dodávateľmi na jednotlivé suroviny. „Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, ale musím povedať, že sa nám už podarilo vykryštalizovať si dodávateľov, ktorí naozaj stoja za to. Aj kvôli nim nás táto práca baví,“ dodal Lukáš.

Kreatívna kuchyňa

Zaujímalo nás tiež, či dokáže byť kuchyňa neustále kreatívna, pokiaľ sa v tasting menu využívajú výlučne lokálne suroviny. „Určite áno. Myslím si, že keď využívame lokálne suroviny, o to viac je kreatívnejšia. Vždy prijímame nejakú výzvu na seba, napríklad spraviť jedlo len zo žihľavy alebo čo ponúka sezóna. Povedal by som, že je to viac kreatívne, ako keby sme si objednali čokoľvek, čo je niekde v sezóne."

Spokojní zákazníci

Reštaurácia Fach sa stala navštevovaným miestom a klientela stále stúpa. V čom je tento úspech? „Celkovým prístupom. S manažérkou máme customer servis, na ktorý sme zvyknutí zo zahraničia a snažíme sa to nejako pretavovať aj tu na Slovensku. Moje heslo je, že je jedno, či idú ľudia na fast food, vždy by však mali odchádzať spokojní a nemali by sa cítiť okradnutí. Takže toho sa asi držíme najviac."

Ako je vnímaná gastronómia na Slovensku? Dá sa vôbec porovnávať so zahraničím? „Asi nie, ale myslím si, že to tu nejak rastie a ide to dobrým smerom. Mladí kuchári sa vracajú zo zahraničia, pretavujú svoje skúsenosti, ale stále je to aj konzumentoch. Keď bude viacej ľudí chápať, čo sa snažia mladí kuchári vytvoriť a budú to aj podporovať, tak si myslím, že bude gastronómia rásť." 

Lukáš Hesko nám v závere prezradil, akú má víziu do budúcna v spojitosti s reštauráciou FACH. „Hlavne ju naplniť. Aby boli hostia spokojní a zamestnanci šťastní,“ dodal s úsmevom.

FEMINITY TV: Pozrite si rozhovor so šéfkuchárom Lukášom Heskom

- Najčítanejšie -