Presunúť na hlavný obsah

Vo výchove svojej jedinej dcéry som urobila túto nesprávnu vec: Kvôli tomu má dnes pocit, že sa svet točí len okolo nej

Rodinné vzťahy

Ponaučenie z príbehu našej čitateľky Janky (35) znie takto: “Nekompenzujte si nedostatok lásky muža tým, že rozmáznate všetkou tou opičou láskou svoju jedinú dcéru.”

Dieťa ako prekážka fungujúceho vzťahu

Janka otehotnela, keď mala len 15 rokov a sama bola dieťaťom. Hoci sa za to dodnes hanbí, otca dieťaťa nepozná. Napriek tomu sa k nej jej rodičia neotočili chrbtom, ale dcéru Sofiu, ktorá má už dnes 20 rokov, jej pomohli vychovávať počas prvých rokov života, kým si dokončila strednú školu. No keď sa už začala pracovať a podarilo sa jej aj dobre uchytiť aj vypracovať na vedúcu pozíciu, a stala sa sebavedomou, odhodlanou, začala túžiť po perspektívnom vzťahu. Dieťa a práca jej však veľa času nedopriali: “Vzťah s mužom neprichádzal do úvahy. Každý to hneď vzdal, pretože nebol pripravený akceptovať aj moje dieťa. No aj tých, s ktorými som to aspoň skúsila, pretože prisahali, že dieťa nie je pre nich prekážkou, to napokon omrzelo. Vtedy som si povedala, že my so Sofinkou si vystačíme aj samy. To bol ten začiatok problému, ktorý počas rokov dorástol do gigantických rozmerov,” prezrádza smutne Janka.

Mohlo by vás zaujímať: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

Vsugerovala som si, že je lepšia než ostatné, lepšia než ja v jej veku

Všetku svoju lásku, pozornosť, ťažko zarobené peniaze a nádeje vkladala po celé roky do Sofie. Až prehnaná láska k jedinej dcére bola jej kompenzáciou za nedostatok lásky, ktorý nemala ako žena muža. Bola len matkou a postupom času sa toto stala jej celoživotnou náplňou. “Investovala som svoj čas, peniaze, úsilie na to, aby som Sofii dopriala najlepšie oblečenie, vzdelanie, dovolenky, výdobytky modernej doby. Prakticky som za ňu robila aj úlohy, alebo orodovala za ňu v škole, pretože jej učenie príliš nešlo. Hlúpo som si vsugerovala, že jej to nejde preto, že ona má v živote oveľa väčší záber a iné veci. Dnes viem, že bola lenivá a ja som ju v tom len podporovala.”

Problém zvaný realita

“Naďalej som jej podávala peniaze, keď nastavila ruku, ochotne som jej zaplatila výmenný pobyt, na ktorý chcela ísť, ale dnes viem, že nie kvôli skúsenostiam, ale zábave a voľnosti. No ani toto mi nenapovedalo, aby som sa začala správať ako zodpovedná matka, a nie ako jej sponzor, ktorý za ňu všetko vybaví a zaplatí,” opisuje situáciu ďalej. Sofiine ego, sebavedomie a pocit, že všetko v živote dostane za pekný úsmev narastalo, až ju napokon dostihla realita. Hoci bola pekná, to už viac nie je všetko. Keď doštudovala, nechcelo sa jej ísť pracovať, vraj si chce dať ešte pauzu, tak chvíľu cestovala, opäť za moje a ja som jej ochotne poslala aj ďalšie peniaze, keď sa jej minuli. Keď sa vrátila a konečne aj zamestanala, dlho v práci nevydžala. Raz mala problém s vedením, inokedy s náplňou práce, potom jej zase kolegyne podkopávali nohy, lebo je krásna, a ony jej závidia. A takto to išlo ďalej,” prezrádza naša čitateľka.

Čítajte tiež: Kamarátsky vzťah medzi matkou a dcérou je najkrajšou väzbou, akú môžete prežiť: Zažili ste už niečo podobné?

Jedna zvláštna požiadavka a výčitka  jej otvorila oči

Hoci som podvedome vedela, že robím samé chyby ohľadom jej výchovy, definitívne sa mi oči otvorili po tejto jednej požiadavke a výčitke v jednom od vlastnej dcéry: “Vraj či by som jej nezriadila účet a neposielala jej pravidelne, mesačne peniaze. Keď som sa jej opýtala, či si na tento istý účet bude nejako prispievať aj ona, svojou odpoveďou ma dorazila. Vraj  načo, veď som jej jediná dcéra a jej úlohou je o mňa sa postarať, keď už som jej nebola schopná nájsť otca na úrovni, ktorý by to bol urobil.”  

Dnes sa snaží Janka napraviť všetko, čo pokazila, no ide to horšie než zle. Preto sa poučte z jej príbehu. To že  dieťa nemá otca neznamená, že váš svet sa bude točiť len okolo neho, ale o to viac ho musíte pripraviť na realitu a nerozmaznať ho opičou láskou, inak sa vám nemusí odvďačiť rovnakou mincou, ale niekedy úplne opačne, ako to bolo aj v Jankinom prípade.

Neprehliadnite: 7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli