Presunúť na hlavný obsah

Tento vekový rozdiel medzi partnermi je čoraz populárnejší: Aký by mal byť ideál podľa psychológa?

Feminity

Vidieť mladú babu po boku staršieho muža, nie je dnes nič výnimočné. Ak však stretnete babičku s chlapcom, ktorý by mohol byť jej vnukom, asi sa vás to prekvapí. No tieto ženy sa cítia byť večne mladé. A zbaliť chlapa im nerobí žiaden problém! Naozaj je vek len číslo?

Pýtate sa, či takýto vzťah môže fungovať? Môže. Otázne je dokedy. Láska totiž kvitne v každom veku. Ten už nezohráva pri hľadaní si životného partnera takmer žiadnu úlohu. Navyše dnešná doba je čo sa týka vzťahov, tak trochu tolerantnejšia ako kedysi. 

Srdcu nerozkážeš

Beáta má 59 rokov a jej priateľ Roman 27. Po tom, ako sa stala vdovou v 50 rokoch, rozhodla sa hľadať si niekoho cez sociálnu sieť. Napokon sa zaľúbila: ”Chcela som si nájsť niekoho, kto ma bude milovať, aj keď som oveľa staršia. A neodíde skôr ako ja, takú ranu by som už neprežila. Rozhodla som sa ísť na facebook a dostala som 700 správ od mladých chlapcov, ktorí mi ponúkali to, čo som potrebovala.” S Romanom si začali písať, stretávať sa a už spolu fungujú tri roky. Napriek veľkému vekovému rozdielu sú spolu šťastní a čo si myslí okolie ich vôbec nezaujíma. Bola to vraj láska na prvý pohľad.

Mama alebo milenka?

A hoci sa tomu budete možno čudovať, takýchto párov je čoraz viac. Takmer osemdesiatnička Edna žije s 39 ročným Simonom. Sú spolu už 9 rokov. Keď sa stretli prvýkrát, Edna bola práve rozvedená a mala už tri vnúčatá. Simon mal vtedy 30 a stále žil u svojich rodičov. ”Mal som veľa vzťahov, no až v Edne som našiel svoje druhé ja.”  Dnes si život jeden bez druhého nedokážu predtaviť. 

”Muži, ktorí si vyberájú takéto partnerky, sa v nich pravdepodobne snažia nájsť vlastnú matku. Staršie ženy majú zase potrebu starať sa o niekoho,” vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický psychológ.

Vek nemusí byť prekážkou

Aj keď teraz možno neveriacky krútite hlavou, že to jednoducho fungovať nemôže, nad tým ak sa vaša kamarátka zaľúbi do o dvadsať rokov staršieho chlapa, sa už ani nepozastavíte. Je to úplne bežné. Dôvod? Takíto muži sú väčšinou veľmi distigvovaní, vzdelaní, pozorní, vedia, čo od života chcú a čo ženy potrebujú. Mladá baba im zase okrem bezchybného vzhľadu dáva istý druh slobody a voľnosti po ktorej túžia.

Odborníci však tvrdia, že ideálny vekový rozdiel medzi partnermi je 6 rokov. ”Vtedy je predpoklad, že vás viac vecí spája ako rozdeľuje,” dodáva Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. 

Napriek pohľadom a výčitkám spoločnosti, sú tieto páriky šťastné. Láska má veľa podôb a predsudky ostatných by sa nemali stať rozhodne jej prekážkou.

- Najčítanejšie -