Presunúť na hlavný obsah

7 superschopností, ktoré majú iba malé bábätká: Vedeli ste o nich?

Rodinné vzťahy

Vekom nestrácame len odvahu do vecí, do ktorých by sme sa ako malé deti bezhlavo pustili, ale aj iné schopnosti. Tieto napríklad vedia iba bábätká.

Sú krásne, malé, rozkošné a ešte k tomu aj veľmi šikovné. Hoci sa zdá, že celé dni len jedia, spia a plačú, nie je to úplne tak. Vedeli ste, čo všetko dokážu robiť malé bábätká?

Mohlo by vás zaujímať: Štýlové detské izby: Tieto interiéry nás skutočne očarili, nechajte sa inšpirovať!

Vedia predstierať plač

Hoci to znie neuveriteľne, bábätká sa vedia rozplakať aj vo chvíli, keď im nič nie je. Jeden z japonských výskumníkov skúmal emócie bábätiek po dobu šiestich mesiacov a časom zistil, že jedno z dvojičiek dokáže plakať, smiať sa a následne na to znova plakať, až kým sa nepriblížila ku nemu jeho matka. Plačom si jednoducho občas nevinne "vynucujú" pozornosť rodičov.

Majú neuveriteľne dobrý sluch

Bábätká dokážu počuť aj to, čo dospelý človek ani nezaregistruje. Či už ide o akcent, cudzí jazyk, alebo iné zvuky, deti ich počujú a rozoznajú lepšie. Aj preto je dobré učiť cudzie jazyky dieťa čo najskôr.

Ľahko sa vcítia do pocitov druhej osoby

Všimnite si občas to, ako dokážu na seba dve malé bábätká reagovať. Niekedy sa navzájom pohladia po hlave, alebo keď jedno z detí plače, druhé sa ho dotykmi snaží utíšiť a pozorne na neho hladí. Dokonca dokážu rozoznať aj emócie dospelých a vedia, keď sa niekto teší a keď naopak prežíva smutné obdobie. Bábätkám empatia a istý druh telepatie nechýba.

Rýchlejšie spaľujú a využívajú kalórie vďaka hnedému tuku

Práve hnedý tuk je veľmi podstatný na to, aby sme spaľovali tuky bez akejkoľvek väčšej námahy kedykoľvek počas dňa a pomáha tiež produkovať teplo. V dospelosti ho však už nemáme toľko, ako malé deti. Vďaka hnedému tuku môžu deti aj nečinne sedieť a nepriberať. 

Prečítajte si aj: Podľa týchto znakov by ste mali zistiť, či čakáte chlapčeka, alebo dievčatko: Niektoré vás možno prekvapia

Dokážu citlivo reagovať na umelecké diela

Bábätka okolo deviateho mesiaca dokážu reagovať na rôzne umelecké diela. Skúste ukázať vášmu dieťaťu rôzne obrazy od slávnych maliarov a uvidíte, že aj jeho dokážu takéto obrazy zaujať. Už v minulosti zistili, že deti pozorne reagujú na farby a rôzne svetlá, ktoré sa na obrazoch nachádzajú. 

Pamätajú si ľudí

Ak ste s nejakým dieťaťom strávili dlhý čas, je pravdepodobné, že si vás podľa tváre zapamätá. Možno sa to zdá nemožné, ale deti si veľmi rýchlo spomenú na človeka, s ktorým niečo zažili, strávili istý čas, či sa o nich staral. Zaujímavé je, že aj po rokoch túto schopnosť vedia využiť. 

Vedia plávať lepšie ako dospelí

Deti v prvých mesiacoch dokážu plávať lepšie ako dospelí. Nemajú strach z vody a dokonca dokážu mať počas plávania vo vode otvorené oči.